Soru Türkçe dosya adı karakter sorunu

esancak828

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe

Ekli dosyalar

@leguminosea hocam exceldeki dil ayarlarını türkçe yaptım sonra kodları denedim olmadı. Language for non-Unicode Programs değiştiremiyorum şirket bilgisayarı olduğu için IT ile konuştum değiştirmek için olumlu cevap alamadım.

Sayın @esancak828

İsterseniz bir de, Windows Gezgini ekranında ilgili pdf belgenin bulunduğu dizini görebileceğimiz şekilde
bir ekran görüntüsünü forumda paylaşın, mevcut durumu bir de öyle görelim. Merak ettim açıkçası.

.

Ekli dosyalar

• Screenshot_14.webp
    Screenshot_14.webp
    2.7 KB · Görüntüleme: 4
@esancak828

Paylaştığınız ekran görüntüsünde dizin adındaki Türkçe karakter görünüyor.
Aşağıdaki kodu çalıştırdığınızda ekrana gelecek MSGBOX hangisi oluyor acaba, VAR mı yoksa YOK mu?

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(7 satır)

Sub DIZIN_KONTROL() Set XDs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject") kls = "C:\Users\" & Environ("username") & "\Desktop\archive\2021\04-NİSAN" varmi = XDs.FolderExists(kls) If Not varmi Then MsgBox kls & vbLf & vbLf & "Dizini YOK!", vbCritical If varmi Then MsgBox kls & vbLf & vbLf & "Dizini VAR", vbInformation End Sub

@Ömer BARAN Hocam Dizini YOK! diyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_15.webp
    Screenshot_15.webp
    11.3 KB · Görüntüleme: 3
@esancak828
Klasör isimlendirme değişikliği ile harf yerine SAYISAL klasör adlandırması
kesin çözüm ancak, yapı değişikliği yapılamayacak gibi sanırım.

O halde; Sayın @leguminosea 'nin yaptığı kod birleştirme ve karakter dönüştürme işlemini
bir de şöyle deneyiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(17 satır)

@esancak828 , önce bundan önceki mesajımı okuyunuz.

Son olarak bir de VBA diliyle ilgili bir kontrol yapın isterseniz.
VBA ekranında TOOLS >> OPTIONS >> EDITOR FORMAT kulakçığında, sağ tarafta TÜRKÇE olan bir yazı tipini seçin.

Sonra da konu sayfasında önceki yazışmalarda (en baştan) verilen kod önerilerini tekrar deneyin.

.