A

Çözüldü Zaman Aralığı Kısıtlı Veri Nasıl Çekilir?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Adnan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Adnan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kasa hareketlerinin tutulduğu bir dosyam var. Dosyamın sütun başlıkları;

Tarih Açıklama İlave Not Kasaya Giren Kasadan Çıkan Kasada Kalan

şeklinde.

Ay içinde elemanlara maaşa mahsuben avanslar verildiğinde bu kasa hareketlerine şu şekilde yazılıyor.

Tarih Açıklama İlave Not Kasaya Giren Kasadan Çıkan Kasada Kalan
10.06.22 Ali Avans 350 10 540
İkinci sekmede oluşturduğum tabloya, kasa hareketleri içerisinde, İlave Not sütununda "avans" yazan tüm satırları çektim.

Aynı sekmede yapmaya çalıştığım şey şu;
[H2] hücresine bir başlangıç tarihi giriyorum : 01.06.22
[H3] hücresine bir bitiş tarihi giriyorum : 30.06.22
[H4] hücresine bir çalışanın ismini giriyorum : Ali

Bu sekmede ilk tablonun sağına yapmış olduğum 2 sütunlu yeni tabloda;

Tarih Tutar

sütunları altına, 01.06.22 - 30.06.22 kısıtlı tarih aralığında Ali'nin almış olduğu avansları listelemek istiyorum.
[G8] hücresine
=EĞERHATA(İNDİS($B$4:$E$200,KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER(($D$4:$D$200="Avans")*($C$4:$C$200=G$6),SATIR($E$4:$E$200)),SATIRSAY($G$8:$G8)),SATIR($E$4:$E$200),0),SÜTUN()-7),0)

[H8] hücresine
=EĞERHATA(DÜŞEYARA($G8,B$4:E$200,4,0),"")
yazarak ve bu formülleri aşağı doğru kopyalayarak yaptığım işlemde, Ali'nin tüm avanslarını çekebiliyorum ama kısıtlı tarih aralığında bu verileri nasıl çekebileceğim konusunu beceremedim.

Çözüm
Merhabalar Sn. @Adnan
Dosya olmadan yardımcı olmak Sn. @okutkan Hocamın dediği gibi zor oluyor ancak tahmini söyleyecek olursak G8 hücresinde kullandığınız formülde Eğer Fonksiyonu için koşul kısmına tarih şartlarını ekleyebilirsiniz.

Tarih bilgilerinin hangi sütunda olduğunu bilmediğim için formül içinde B sütununda olduğunu varsayarak ekledim.
Formül içindeki ($B$4:$B$200)>=$H$2*($B$4:$B$200)<=$H$3 kısmında tarih sütunlarını dosyanıza göre değiştirip deneyiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Okutkan bey, ben bu forumdan çok destek aldım. O kadar çok müşkülümü çözdüler ki. "Bu konunun çözümü yoktur herhalde" diye umutsuzca sorduğum her konunun çözümüne ulaştım burada.

Sonrasında bu uygulamaya geçtiniz. Sayfa sizindir, elbette ne yapacağınıza, ne yönde kararlar alacağınıza siz karar verirsiniz. Sizin kararlarınızı eleştirme hakkına sahip değiliz.

Ancak biz kullanıcıların önünde de; "ücretli üyelik almazsanız, yardım alamazsınız" tavrı sergilemeyen, sayfanıza alternatif çok sayfa var.

Ben buraya, başka bir forumda sorunlarıma çözüm ararken, özelden mesaj atarak sayfanıza davet eden bir "Kurucu" üyenizin "daveti" ile geldim. Başta o kurucu üye olmak üzere, o kadar canla başla yardım edildi ki bana burada defalarca, diğer sayfalara gitme ihtiyacı duymadım bugüne kadar.

Bugün de aynı fikirdeyim. Dün olduğu gibi bugün de, kuru bir teşekküre sorunumu çözecek arkadaşlar var aranızda.

Bu tavrınıza alınıp gitmeyi de, vefasızlık olacağı için kendime yakıştırmam.

Ben buradayım...

Merhabalar Sn. @Adnan
Dosya olmadan yardımcı olmak Sn. @okutkan Hocamın dediği gibi zor oluyor ancak tahmini söyleyecek olursak G8 hücresinde kullandığınız formülde Eğer Fonksiyonu için koşul kısmına tarih şartlarını ekleyebilirsiniz.

Tarih bilgilerinin hangi sütunda olduğunu bilmediğim için formül içinde B sütununda olduğunu varsayarak ekledim.
Formül içindeki ($B$4:$B$200)>=$H$2*($B$4:$B$200)<=$H$3 kısmında tarih sütunlarını dosyanıza göre değiştirip deneyiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
@Adnan bey, @okutkan bey size bahsettiğiniz gibi "ücretli üyelik almazsanız, yardım alamazsınız..." diye devam eden bir kelamda bulunmamış. Dediği şey, "Hesabınızı onaylayıp, dosya yüklerseniz yardım alma ihtimaliniz var.." şeklinde.
Yani açık bir şekilde kendisini yazmadığı bir cümle ile itham ediyorsunuz, bilmem farkında mısınız?

Yakın zamanda üyelik hesabını doğrulayan üyelerimiz, günde 1 dosya indirme hakkına sahip olacaklar. Bunun teknik altyapısını kurmaya çalışıyoruz. @okutkan'ın söyleminin de, kendi aramızda yaptığımız istişarelerde henüz devreye almadığımız bu uygulamanın var olduğunu sandığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Ayrıca, "...sayfanıza alternatif çok sayfa.." şeklinde belirttiğiniz cümlede, amiyane tabir ile "aba altından sopa gösterme" niyetindeyseniz, o çok sayfalarda sorularınıza çözümler arayabilirsiniz, bizim için inanın sorun değil, dert edilecek bir konu da değil.

Yani mirim; yazan yazar, hayatta dertlenecek çok daha önemli konular varken, yazmayanlar için dertlenecek değiliz.

Bilginize sunar, şimdiden iyi bayramlar dilerim.

Sayın Admin, Okutan beyin sözlerini yanlış yorumlamış isem özür dilerim. Kimseyi haksız yere itham etmek istemem.

Yazdıklarımı eleştiri yerine, bir "dost" görüşü olarak kabul ederseniz sevinirim. Yukarıda da bahsettim, buraya davet edildim ve davete icabet ettiğim için de hiç bir pişmanlık yaşamadım bugüne kadar. Gecenin bir yarısı soruma cevaplar yazan arkadaşlar oldu. Sizler için belki çok basit ama benim için dünya harikası çözümler sundunuz adeta.

Demen o ki; nankörlük yapmak asla aklımın köşesinden geçmez ancak bir süredir uygulamakta olduğunuz üyelik yükseltmeyenlerin "dosya yükleyememesi" tasarrufunuz, forumdan azami faydalanma arzumuzun önünde bir engel oluşturdu. Bu kararınızı yumuşatma niyetinizden bahsetmişsiniz. Kullanıcılar açısından harika bir haber.

İnternet, sonsuz nimetleri, imkanları ve seçenekleri olan bir mecra. Siz de, ben de bunun farkındayız.

Yanlış anlaşılmalara sebep olmamak için daha fazlasını yazmadan şu kadarını yenileyeyim;

Ben buradayım...

Forumun maddi tarafıyla benim hiçbir bağlantım yok.
Başlangıçta, daha evvel, son zamanlarda sorunlarına çözüm ürettiğim 100 kadar kişiye (demek ki siz de onlardansınız)
forumumuza katılmalarıyla ilgili vaki davetim olmuştu.

Bugün itibariyle ise üye sayımızın 5.000'i geçtiğini görmek sevindirici.

Forumda konulara desteklerini esirgemeyen ben dahil hiçbir arkadaşımızın geçim kaynağı, gelir kapısı forum ya da excel değil.
Tüm arkadaşlarımız emek/zaman ayırarak, tamamen gönüllülük esasıyla, bilgileri dahilinde, üşenmeden, özenli, tam isabet cevaplar vermekte.

İddialı olduğumuz husus ise; sıradan forum sitelerinden farklı özellik, farklı içerik sunabilmek.
Zaten sıradan/bilinen forum siteleriyle aynı şeyler olacaksa niye böyle bir site açılsın değil mi?

Ancak şurası da net ki; lisanslı forum yazılımı, server kirası (tümü de maalesef ABD Doları cinsinden) vs ciddi bir yük ve
forumun da, üyelerimizin VİP üyelik almaları dışında bir gelir kaynağı yok.

Anlayış ve destek için teşekkürler.

Ömer bey,
başta şahsınıza,
zaman gözetmeksizin,
kolay - zor demeden,
basit - karmaşık demeden,
sabırla,
özenle ve
bazan defalarca yinelediğim sorularıma bir "off" demeden çözümler sunan,
bilgisinin "zekatını" bizlerle paylaşan tüm arkadaşlara ve yöneticilere sonsuz teşekkürler.
İyi ki varsınız.

Kurban Bayramınız şimdiden mübarek olsun..