Yukarı ve Aşağı Yuvarla Formülü Oluşturma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Yukarı ve Aşağı Yuvarla Formülü Oluşturma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
İstenilenin, Ondalık basmaklar olmadan Tamsayı olarak yuvarlanması şeklinde yorumluyorum
Ancak,
18 nolu satırdaki formülleri koruyarak
ibaresi ile kastedilen nedir anlayamadım maalesef.
1 - Eğer sonuçlar hesaplandığı gibi kalacak, fakat, hücrede görünümü Tamsayı olacaksa
Sayı Biçimlendir >>> Sayı >>> Basamak adedini 0 yapın.
Ama, önce METİN olarak biçimlendirdiğiniz 18. satırdaki formülleri Genel ya da Sayı olarak biçimlendirmeniz gerekiyor.
2 - Eğer hem sonuçlar ve hem de görünüm Tamsayı olacaksa, formüllerinizi
YUVARLA işlevine sarmalısınız.
Yani =YUVARLA(Formülünüz ; 0) şeklinde olacak.
Örneğin D18 için =YUVARLA($D$17-$D$16;0)
Burada dikkat edeceğiniz 2 nokta var.
a - önce METİN olarak biçimlendirdiğiniz 18. satırdaki formülleri Genel ya da Sayı olarak biçimlendirmeniz gerekiyor.
b - Her kolonu ayrı ayrı yapmanız ya da düzenlemeniz gerekecek.
Çünkü D kolonu için formülünüz. =$D$17-$D$16 ve E kolonu için ise =$E$17-$E$16 olup $ ile hem satır ve hem sütun sabitlenmiş. D18 e yazın sağa doğru kopyalayın diyemiyorum. Çünkü " formüller korunacak" anlamadım.
eğer kopyalama istiyorsanız D18 e =YUVARLA(D$17-D$16;0) şeklinde yazın sağa doğru kopyalayın.

Ayrıca,
İstenilen sonuçlara bakıldığında sonuçlar POZİTİF.
Oysa ki, 17 satırdaki değerler 0 olduğundan formülle elde edilen sonuçlar NEGATİF çıkar. Yuvarlamalar da NEGATİF olacaktır.
Tutarsızlık var... İstenilen ile hesaplanan arasında.
İlerleyen günlerde 17. satıra değer girildiğinde belki Pozitif belki de Negatif çıkacaktır. Şu haliyle niye Pozitif istenildiğinde bir belirsizlik var.

Bir de bu değerleri makro kodlarınız etkiliyor mu diye bakmak gerekiyor. O konu ise bana uzak...

Çözüm
Merhaba
Ulaşılacak sonuçları pozitif girmişim negatif olacak üzgünüm
Tablodaki tüm hücre değerleri sayı olacak
formül düzenlemeniz sorunu şimdilik çözdü elinize sağlık.
İlgili alana veriyi SAP Den çekiyorum Sorun Sap Verileri artık 26,8 4,3 gibi girildiği için oluştu virgülden sonrası 5 ve üstüyse yukarı tam sayıya 4 ve altıysa aşağı tamsayıya yuvarlama ihtiyacı doğdu.
yeni veriler çektiğimde sorun yaşamam umarım desteğiniz için teşekkür ederim

yeni veriler çektiğimde sorun yaşamam umarım desteğiniz için teşekkür ederim

Öncelikle ben teşekkür ediyorum...
Yeni veriler çekildiğinde, program ya da kodlarınız 18. satırdaki hücrelere de veri aktarıyorsa, diğer bir deyişle bu hücreler formülle hesaplanmayıp, kodlarla geliyor ve sanki formülle hesaplanmış gibi formüller sonradan hücreler kodlar ile yazdırılıyorsa her defasında bu probleminiz olacaktır.
Yok, program 18. satıra dokunmuyorsa o zaman da bu formüller sürekli iş görecektir.

Merhaba ,
dosyanın neredeyse tamamı bu değerli sitede oluşturuldu
Dosyanın orjinlinde tahmin ettiğiniz gibi Change koduyla birlikte 7000 satır kod var
ve şanslıyım ki dosyada sadece 17 18 satırlarda formül var ve kodlar bu iki satıra dokunmuyor.
daha hızlı olduğu için bu satırda formülle ilerlemiştik

Merhaba @52779,
yuvarlama işlemini maalesef 16 satırda yapmalıyız formülleri bu satıra yazamıyorum çünkü 16 satırdaki veriler SAP Veri çekme kodu ile çekiliyor. bu kod veriyi çektikten sonra sizin formülünüzdeki gibi çektiği veriyi yuvarlaması lazım.

Formülü D16 DI16 Hücre aralığındaki veriyi yuvarlayacak şekilde kod olarak yazıp mevcut kod içine eklemek lazım

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(68 satır)

Kodlarınızdan anladığım kadarıyla yazarsam
14, 15 ve 16 satıra veriler kodlar ile getirilmekte.
Formül ise
18. satırda
yani kodlar bu satırı etkilemiyor.
Formül 16. ve 17. satırdaki verileri değerlendirerek işlem yapıyor.
Kodlarla veriler çekildikten sonra, formül çekilen veriyi dikkate alacaktır. Hesaplamayı çekilen veri değerin göre yapacaktır. Diğer bir ifadeyle, formül doğru şekilde çalışacaktır.

merhaba,
18 satır sadece sonucu gösteren bir gösterge satırı 22 satırdan itibaren işlemlere başladığımda kalanı gösteriyor
o yüzden yuvarlamanın mutlaka 16 satırda kod veriyi çektikten sonra yine aynı koda yaptırılması lazım

Ekli dosyalar
Kodlarınızdaki
[DJ16].FormulaR1C1 = "=SUM(R16C4:R16C113)": [DJ16].Value = [DJ16].Value
satırını şöyle yapın ve deneyin derim.
[DJ16].FormulaR1C1 = "=ROUND(SUM(R16C4:R16C113),0)": [DJ16].Value = [DJ16].Value

Daha fazla gereksinim varsa, makro konusunda size yardımcı olamam.

Merhaba,
olmadı ama ilgilenmeniz değerli.
başka bir konu açarak formül karmaşasına girmeden deneyeceğim
bu platformda derdimizi anlatabildiğimiz sürece çözülmeyen konu görmedim.

Bir de şöyle deneyin...
Makronuzdaki
Cells(sat, i + 3) = Replace(rs(i).Value, ".", "")
satırını
şu şekilde değiştirin ve deneyin.
Cells(sat, i + 3) = Round(Replace(rs(i).Value, ".", ""), 0)

Not :
  • Zaten ilk önerdiğim adres DJ 16 imiş. Çok dikkat etmemiştim ben 16. satırı görünce direkt olarak alıp cevap yazmıştım. Biraz daha dikkatli bakıp, export sayfanızla ilişkilendirdim...
  • 16. satırınız Metin... Bu yeni değişiklikten sonra, belki de Sayı biçimlendirme de Genel yapmalısınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri