Veritabanı kayıt hakkında bilgi

Kısa Açıklama

Veritabanı kayıt hakkında bilgi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kolay gelsin arkadaşlar bir Excel sayfası tasarladım ve bu tabloda giriş yaptığım bazı bilgileri veritabanı veya farklı bir sayfaya kaydedip daha sonra toplu şekilde görebileceğim bir sistem yapmayı düşünüyorum fakat yaptığım sayfadaki kayıtları nasıl veya hangi veritabanını kullanarak kayıt altına alabilirim bu konuda yardımcı olacak varsa bilgilendirirebilirmi.

Ekli dosyalar
  • YOL - HARCIRAH.xlsx
    YOL - HARCIRAH.xlsx
    24.5 KB · Görüntüleme: 3
  • resim_2022-01-08_123807.webp
    resim_2022-01-08_123807.webp
    65.2 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba Sn. @DarkNWade foruma hoşgeldiniz.
Belgenizi açtığımda gördüğüm ilk sorunlu durum, Veri Tabanı isimli sayfada kullandığınız hücre birleştirmeleri oldu.
Muhtemelen, ilgili verileri sonradan veri giriş sayfasında çağırabilmeyi/güncelleme vs yapmayı da düşüneceksiniz.

Mantık olarak veri giriş sayfasındaki veri alanı adeti en fazla kaçsa o adette sütundan oluşan bir veri tabanı sayfası tasarlayıp,
veri giriş sayfasındaki tüm verilerin 1 satırda yer almasını sağlayacak şekilde bir yapı oluşturmalısınız.
Sütun sayısının fazla oluşunun bir önemi yok. Veri türleri itibariyle sütun gruplaması vs sonradan yapılabilir.
En önemli kısım tasarım kısmıdır, tasarım tamamlandıktan sonra veri aktarma/çağırma vs zor olmaz.

Exceli veri tabanı mantığıyla tek sütunda tek tip veri tutacak şekilde ve hücre birleştirmeleri yapmadan kullanmalısınız.
Önce mevcut verileri elle veya basit ='Yol Gider - Gelir Giriş'!C7 gibi formüllerle Veri Tabanı sayfasına aktarma işlemini yapın ki
olması gereken durum nedir bu kesin olarak anlaşılabilsin.

.

Merhaba Sn. @DarkNWade foruma hoşgeldiniz.
Belgenizi açtığımda gördüğüm ilk sorunlu durum, Veri Tabanı isimli sayfada kullandığınız hücre birleştirmeleri oldu.
Muhtemelen, ilgili verileri sonradan veri giriş sayfasında çağırabilmeyi/güncelleme vs yapmayı da düşüneceksiniz.

Mantık olarak veri giriş sayfasındaki veri alanı adeti en fazla kaçsa o adette sütundan oluşan bir veri tabanı sayfası tasarlayıp,
veri giriş sayfasındaki tüm verilerin 1 satırda yer almasını sağlayacak şekilde bir yapı oluşturmalısınız.
Sütun sayısının fazla oluşunun bir önemi yok. Veri türleri itibariyle sütun gruplaması vs sonradan yapılabilir.
En önemli kısım tasarım kısmıdır, tasarım tamamlandıktan sonra veri aktarma/çağırma vs zor olmaz.

Exceli veri tabanı mantığıyla tek sütunda tek tip veri tutacak şekilde ve hücre birleştirmeleri yapmadan kullanmalısınız.
Önce mevcut verileri elle veya basit ='Yol Gider - Gelir Giriş'!C7 gibi formüllerle Veri Tabanı sayfasına aktarma işlemini yapın ki
olması gereken durum nedir bu kesin olarak anlaşılabilsin.

.
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yeniden bir tasarım sağladım veri tabanı ve ana giriş sayfasında
Şimdi yapmak istediğim örneğin; Yol Gider - Gelir Giriş Tablosuna giriş yaptığım bir veriyi bir buton yapıp ona bastığımda veritabanına geçişini nasıl sağlarım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar
@DarkNWade
Son belgenizi çok incelemedim.
Ben de, sizin için bir tasarım hazırlamıştım.

Eklediğim belgeyi inceleyip (belgeye eklediğim XD isimli sayfaya bakınız),
belge içerisine yazdığım açıklamaları dikkate alarak belgenin son halini foruma tekrar ekleyin, bundan sonrası kolay.

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda tekrar düzenlemeleri yaptım şimdi bu verilerin girişini nasıl sağlayacağım bu konuda ne yapacağımı hiç bilmiyorum

Ekli dosyalar
Düzenleme yaptığınız dosyayı foruma ekleyin.
Aktarma vs işlemleri için uygun vakit dosyanıza yönelik bir kodlama oluşturmaya çalışırım.

Sayfaya eklenecek bir düğmeye tıkladığınızda, oluşturacağım kod devreye girecek,
diğer sayfadaki ilk boş satıra bunlar aktarılacak ve
yeni veri girişi yapmak üzere veri giriş sayfasındaki ilgili hücre içerikleri silinecek. Mantık böyle işleyecek.

Tabi bu arada, doldurulması zorunlu alanlar varsa (yani şu, şu alanlar boşsa veri aktarma yapılmayacak gibi bir KURAL olacaksa)
bunu da dosya içerisine ekleyeceğiniz bir metin kutusu içine açıklayarak yazın.

Dosyanın son halini foruma ekleyin, uygun vakit bakarım.

Düzenleme yaptığınız dosyayı foruma ekleyin.
Aktarma vs işlemleri için uygun vakit dosyanıza yönelik bir kodlama oluşturmaya çalışırım.

Sayfaya eklenecek bir düğmeye tıkladığınızda, oluşturacağım kod devreye girecek,
diğer sayfadaki ilk boş satıra bunlar aktarılacak ve
yeni veri girişi yapmak üzere veri giriş sayfasındaki ilgili hücre içerikleri silinecek. Mantık böyle işleyecek.

Tabi bu arada, doldurulması zorunlu alanlar varsa (yani şu, şu alanlar boşsa veri aktarma yapılmayacak gibi bir KURAL olacaksa)
bunu da dosya içerisine ekleyeceğiniz bir metin kutusu içine açıklayarak yazın.

Dosyanın son halini foruma ekleyin, uygun vakit bakarım.
Dosyanın son hali ektedir yapmak istediklerimide giriş kısmında alt kısma yazdım zorunlu olan yerlerle birlikte müsait zamanında ilgilenebilirseniz çok makbule geçecektir şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar
Geri