Verileri Rapor4 Sayfasına Aktarma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Verileri Rapor4 Sayfasına Aktarma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli hocalarımız selamlar

Bir dosyam var. Bu dosyada 3 tane sayfa var.

RAPOR1
RAPOR2
RAPOR3

Bu üç sayfanın döktüğü rapor aslında birbirinin aynısı, sadece görünüşleri değişik. Örnek dosyada nasıl göründükleri anlaşılsın diye örnek olarak, tam olarak belirttim.

RAPOR1: Sonuçları B sütunundan olmak üzere yan yana sütunlara döküyor.
RAPOR2: Sonuçları sadece B sütununa, fakat aralarında bir virgül bir boşlukla döküyor.
RAPOR3: Sonuçları sadece B sütununa, fakat hücre içi satır atlayarak döküyor.

İstediğim şudur:

Bu üç sayfaya, RAPOR4 adında bir sayfa daha ilave ettim.

Bu üç sayfadan birini kullanarak, RAPOR4 sayfasının A sütununa, verilerin adlarının dökülmesini istiyorum.

Tam olarak ne olduğu anlaşılsın diye, bunu manuel olarak yaptım, RAPOR4, A sütununda görebilirsiniz.

Diyeceksiniz ki: "3 tane RAPOR sayfası var; hangi sayfadaki verileri kullanarak RAPOR4'e aktaracağız?

Cevap şu; hiç fark etmez, Hangisi kolayınıza geliyorsa o sayfadan alınabilir.

Dediniz ki: "Üçünden de almak çok kolay, üçünün kodlarını da yazmak çok kolay"

O zaman üçü için de ayrı ayrı sayfa açarım. Daha güzel bir dosya olur.

(Not: Gerçek dosyada ÜRÜN diye bir isim yoktur. Gerçek dosya karışık isimlerden ibarettir.)

Ekli dosyalar
Rapor1 sayfasında maksimum kaç sütun oluyor? Orjinal dosyanıza yakın bir dosya yüklerseniz yazılacak koddan daha kesin sonuç alınabilir. Yapacağınız işlem için rapor1 sayfasındaki veriler daha uygun diye düşünüyorum.

Rapor1 sayfasında maksimum kaç sütun oluyor? Orjinal dosyanıza yakın bir dosya yüklerseniz yazılacak koddan daha kesin sonuç alınabilir. Yapacağınız işlem için rapor1 sayfasındaki veriler daha uygun diye düşünüyorum.
Değerli okutkan hocam, sorunuz çok güzel.
Maalesef değişken. 5 sütun da olabilir, 30 sütun da olabilir.
Ama eğer bir sayı belirlenmesi gerekiyorsa, maksimum 50 sütun dersek sanıyorum garanti olur.

Repor4 sayfasında, rapor1 de bulunan Aynı ürünlerin ismini alt alta yazmak yerine, hepsini birer defa yazıp karşılarına kaç defa tekrarlanmış yazılsa daha mantıklı olmaz mı? Birde maksimum satır sayısı verebilir misiniz.

Aslında Okutkan hocam açkça dile getirmeliyim, amacım sonuca dökülecek ürünleri teke düşürüp karşılarına tekrar adetlerini yazmaktı.

Fakat sonra bunu anlatması karışık olur, hocalarımızı uğraştırır, diye düşünüp, sadece sonuç döküm talep etmiştim.

O da şundan dolayı.
Önceden arşivimde duran Ahmet Rasim hocam, Ömer Baran hocam ve bir de galiba İlyas hocamın yaptığı, “mükerrerleri teke düşürüp adetlerini yazma dosyalarıyla”, ikinci bir düğmeyle nihai sonuca ulaşacaktım.

Fakat sizin bunu teklif etmemiz oldukça sevindirdi.

Merakla beklerim hocam. Teşekkürler.

Herhangi bir sayfaya buton ekleyin aşağıdaki kodu kullanın. Aşağıda kodun uygulanmış halini de ekliyorum.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(27 satır)

Ekli dosyalar
Çözüm
Okutkan hocam merhaba

Kodlarınızın en altına, bu iki sütunu (A:B) A’ya göre küçikten büyüğe sıralama yaptıracak satırı ekler misiniz?

Sanıyorım Sort ile yapılıyor
Range(“A:B”).Sort diye yazdım olmadı.

Geri