Veri Çekerken Yaşanan Sıkıntı Hakkında

Kısa Açıklama

Veri Çekerken Yaşanan Sıkıntı Hakkında isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli forum üyeleri paylaşmış olduğum çalışmada" LİSTE "isimli kapalı çalışma kitabından "VERİ ALMA" isimli çalışma kitabının gizli durumda bulunan " Veri Aktarma" isimli sayfasına belirli sütunların verilerini çekiyorum. LİSTE isimli çalışma kitabı bana başka birimden geliyor. Verileri çekerken yaşadığım sıkıntı İşten çıkış tarihlerinin bir kısmını getiriyor bir kısmını getirmiyor. Getirmediği tarihlere f2 enter yapıp tekrar çekmek için makroyu çalıştırdığımda tarihler geliyor. Ben bunu yapmadan yani LİSTE isimli çalıma kitabına müdahale etmeden tarihleri olduğu gibi nasıl çekebilirim.

Ekli dosyalar
  • LİSTE.xlsx
    LİSTE.xlsx
    21.4 KB · Görüntüleme: 7
  • VERİ ALMA.xlsm
    VERİ ALMA.xlsm
    20 KB · Görüntüleme: 4
  • Adsız.webp
    Adsız.webp
    34.5 KB · Görüntüleme: 9
İşten Çıkış Listesi isimli sayfadan işten çıkanların listelenmesini mi istiyorsunuz?

Dosyanızdaki sorgu bunu mu yapmaya çalışıyor?
İşten Çıkış listesi isimli sayfadan belirli başlıkları (sorgu kısmında yazan başlıkların altındaki verileri) Gizli durumda bulunan Veri Aktarma isimli sayfadaki ilgili başlıkların altına çekiyorum. Makro şuan mevcut hali ile bunu yapıyor. Ancak görselini paylaştığım sıkıntıyı yaşıyorum. İşten Çıkış Tarihlerinin bir kısmı gelmiyor. Gelmeyen tarihlere F2 enter yapıp dosyayı kapatıp tekrar makroyu çalıştırdığımda geliyor. Ancak ben bunu yapmak istemiyorum.

Kodlara baktım, (bana göre) baya gereksiz fantezi içine girmiş yazan kimse.
O yüzden mantığını anlamaya çalışıyorum sadece ilk olarak.

Sizin kodlarla sorununuz yok, sorun verilerinizin aktarılması kısmındaki hususu çözmek gerek.

LİSTE sayfasında bir makro eklenip sorgunun yapılacağı dosyadan o makroyu tetikletmek işinizi görür mü?

Kodlara baktım, (bana göre) baya gereksiz fantezi içine girmiş yazan kimse.
O yüzden mantığını anlamaya çalışıyorum sadece ilk olarak.

Sizin kodlarla sorununuz yok, sorun verilerinizin aktarılması kısmındaki hususu çözmek gerek.

LİSTE sayfasında bir makro eklenip sorgunun yapılacağı dosyadan o makroyu tetikletmek işinizi görür mü?
Bu şekilde olursa benim işimi çözmez çünkü her işten çıkış olduğunda liste yayınlanıyor yani bu LİSTE isimli sayfa bana başka birimden mail yoluyla geliyor

Aldığınız veriler bir çıkış listesi olduğu için, sanırım bir şarta gerek yok aslında.

1621599814411.webp

Sorgudan şartı kaldırdığımda, sonuç resimdeki gibi olmakta.

Excel'e diğer yazılımlardan veri aktarılırken ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanmakta.
Resme bakarsanız, veri sayfanızda aslında boş gibi görünen yerlerde veri olduğunu ama sistemin bu verileri anlayamadığını görürsünüz.

Bir kaç yöntem var aklıma gelen, deneyip size bildireceğim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Aldığınız veriler bir çıkış listesi olduğu için, sanırım bir şarta gerek yok aslında.

1621599814411.webp

Sorgudan şartı kaldırdığımda, sonuç resimdeki gibi olmakta.

Excel'e diğer yazılımlardan veri aktarılırken ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanmakta.
Resme bakarsanız, veri sayfanızda aslında boş gibi görünen yerlerde veri olduğunu ama sistemin bu verileri anlayamadığını görürsünüz.

Bir kaç yöntem var aklıma gelen, deneyip size bildireceğim.
Teşekkürler Sayın Admin

Bu işlem için verilerin olduğu LİSTE dosyasına müdahale etmekten başka bir yol bulamadım.
Belki bir yöntemi vardır elbet ama kapalı iken ben çözemedim :)

Dosyayı açtırıp küçük bir döngü ile verileri kendisi sizin elle yaptığınız işlemi yapıyor.

Farklı çözüm edinirseniz onu kullanırsınız.

ADO kodlarında da değişiklikler yaptım, istediğiniz şeyleri karşılamıyorsa ona bakarız.

Ekli dosyalar
Bu işlem için verilerin olduğu LİSTE dosyasına müdahale etmekten başka bir yol bulamadım.
Belki bir yöntemi vardır elbet ama kapalı iken ben çözemedim :)

Dosyayı açtırıp küçük bir döngü ile verileri kendisi sizin elle yaptığınız işlemi yapıyor.

Farklı çözüm edinirseniz onu kullanırsınız.

ADO kodlarında da değişiklikler yaptım, istediğiniz şeyleri karşılamıyorsa ona bakarız.
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi dosyayı açıp kapatması durumunda işlemi sorunsuz olarak gerçekleştiriyor. Dosyayı aç-kapa yapmadan bir çözüm olsa tabiki güzel olurdu ama bu yönde bir çözüm olana kadar sizin yazmış olduğunuz makroda işimi görecektir. Saygılar

Mert bey,

ADO yöntemi o verileri kayıt setine aldığında hiç görmüyor.
Dolayısıyla bu sorundan dolayı kapalı olarak müdahale edemiyorum verilere.
Yoksa benzer 1 ile çarpma kısmını kapalı ikende yaptırmak kolay.

1621610189865.webp

Şu resme dikkat ederseniz, tüm verileriniz diğer sayfaya hiç bir koşul vs olmadan akmakta ama sorunlu tarih verileri gördüğünüz gibi yok.
SELECT esnasında bir işlem yapılabilir mi kısmına bakmak lazım belki geniş bir açıdan, denediğim yöntemler ne yazık ki işe yaramadığı için mecbur aç/kapat yaptırdım.

Fırsat bulursam bu konuyu ben de irdelemek isterim açıkçası, ilgimi çekti :)

Selamlar saygılar bizden de.

Mert bey,

ADO yöntemi o verileri kayıt setine aldığında hiç görmüyor.
Dolayısıyla bu sorundan dolayı kapalı olarak müdahale edemiyorum verilere.
Yoksa benzer 1 ile çarpma kısmını kapalı ikende yaptırmak kolay.

1621610189865.webp

Şu resme dikkat ederseniz, tüm verileriniz diğer sayfaya hiç bir koşul vs olmadan akmakta ama sorunlu tarih verileri gördüğünüz gibi yok.
SELECT esnasında bir işlem yapılabilir mi kısmına bakmak lazım belki geniş bir açıdan, denediğim yöntemler ne yazık ki işe yaramadığı için mecbur aç/kapat yaptırdım.

Fırsat bulursam bu konuyu ben de irdelemek isterim açıkçası, ilgimi çekti :)

Selamlar saygılar bizden de.
Teşekkürler sayın hocam yapacağınız çalışmanın sonucunu merakla bekliyorum. Saygılar

Geri