Veri Aralığında Dinamik Kayıt Oluşturma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Veri Aralığında Dinamik Kayıt Oluşturma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli hocalarım çalışma kitabım ekliyorum yarım kalmıştı yada çözemedim efendim. Sizden ricam yardımcı olur musunuz

Sorum şöyle R1 yazdığım değer A ile J arasında yani A1 den başlayıp J kadar kayıt altına alabilir miyiz yani R1 her daim farklı sayı yazdığım zaman oraya kayıt altına alsın değerli hocalarım umarım anlatabildim.

Ekli dosyalar
Merhabalar Sn. @darkdays

Eklediğiniz belge sanırım daha evvel benim hazırladığım bir belge (tabi içeriğini/işlemi hatırlıyor değilim) .

Her neyse; kayıt altına almak derken kastınız, sadece R1 hücresine yazılan değerlerin bir listesini mi tutmak,
yoksa bu değere göre oluşan N:U sütun aralığında oluşan formül sonuçlarının listesini mi tutmak?

Tabi bir de; belirttiğiniz liste/kayıt neyse nereye kaydedileceğini netleştirmeniz lazım.

Sayın @Ömer BARAN Ömer hocam harikasınız size ulaşmak beni çok mutlu etti evet sizin dosya fatalmen333 kullanıcı adım Mustafa oradan giremedim hocam buradan yazmak istedim.

Sayın hocam dosya gelince A dan J kadar bir veri taban varya ben mesela R1 yazdım A1 alacak farklı bir sayı yazdım B1 bu şekil j1 kadar j1den sonra alta a2 b2 c2 gibi sayın hocam yani yazdığım kayıt altına alınsın R1 de yazılanlar.

SON olarak da hocam vip üye olmak için bir numara var mı görüşmem gereken

Selamlar,

Belirtmeliyim ki, İsme hitaben mesaj yazdığınızda, diğer üyeler cevap vermek istemeyebilirler...
R1 her daim farklı sayı yazdığım zaman oraya kayıt altına alsın
Burada KAYIT altına almak söz konusu... Yani çözüm makro ile ve benim makro bilgim da kısıtlı... Çözüm Beni aşacaktır...

Çözüm verecek üyeler için de (bana göre) sorunuzun detaylandırılması gerekecek.....
Oraya derken tam olarak nereye...

A1 : J213 de SABİT veriler mi var? Yoksa Rastgele değerler mi olacak? DEĞİŞKEN mi?

Kayıt altına alsın derken de sanıyorum,
Örnek verirsek 68 yazdık, Öncesi ve Sonrasında sayılar yazıldı.
Yazılan bu sayılar bir başka alana değer olarak kopyalansın....
Sonra 68 yerine 75 yazdık diyelim....
Yine, Öncesi ve Sonrasında sayılar yazıldı.
Yazılan bu sayılar HANGİ alana değer olarak kopyalanacak....
68 için yazılanların altına mı? Yoksa yanındaki sütuna mı vs....

VİP Üyelikle ilgili işlemler için BURAYA tıklayın.

Açıklamalarınızı tam olarak anladığımı söyleyemem.
Formülle doldurulmuş A:J sütun aralığındaki alanı, sadece R1 hücresine değer yazıp,
yazılan değerin A:J sütun aralığında ilk boş hücreye aktarılmasını mı istiyorsunuz?
Eğer öyleyse önce bu sütunlardaki RASTGELEARADA formüllerinin silinmesi gerekiyor demektir, doğru mudur?

@darkdays
-- A:J sütun aralığındaki formülleri silin.
-- Alt taraftan ilgili sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin,
-- Açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodları yapıştırın.
Artık R1 hücresine yazılan değerler (SAYI olması koşuluyla) A1'den başlayarak A:J sütunlarındaki ilk boş hücreye yazılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Ben de, kendi yöntemimle, bir şeyler yapmaya çalışmıştım.
Alternatif olsun....

Kayıt No için R4 hücresi ayarlandı.
R1 hücresi, her değiştirildiğinde
** R4 hücresindeki Kayıt No 1 artararak, kaydedilmiş SAYI adedini belirtir.
** R4 deki Kayıt no adedine göre, R1 hücresindeki değerin Tabloda kaydedileceği Hücre adresi bulunur...
** Bulunan hücre adresine R1 değeri yazılır.

Bunun için, No ve Kyt ad tanımlamaları yapıldı. makroda kullanıldı.
No : =Sayfa1!$R$1
Kyt : =Sayfa1!$R$4
(İsterseniz, ad tanımlamalarını kullanmazsınız... Kodlardaki [No] yerine [R1] ve [Kyt] yerine de [R4] yazarsınız.)

Sayfadaki Makro kodu

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Ekli dosyalar
Bu da alternatif olsun. @darkdays

-- Belgedeki tüm formüller yok edildi. İşlemlerin tümü makro kodlarıyla yapılıyor.
-- Sıra No bilgisi R sütununa alındı.
-- A:J sütunlarındaki koşullu biçimler kaldırıldı.
-- Eşleşen sayılar (aynı satırda 1'den fazla varsa SOLdaki) GRİ renklendirilir.

Ekli dosyalar
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri