Veri Aktarma Hk.

Kısa Açıklama

Veri Aktarma Hk. isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Çok Kıymetli Excel Hocalarım. 2 Adet sayfadan oluşan bir excel kitabım var. "Veri" , "Biten işler sayfası " adında Hocalarım. yapmak istediğim ise Veri sayfasında bulunan "AA"Sütununda bulunan değerler ile "V" Sütununda Bulunan değer eşit ise komple satırı. Biten işler sayfasına atsın istiyorum.Otomatik atsın. Biten işler sayfasın da atılan veriler alt alta gelsin istiyorum. Hocalarım. veri sayfasında Yaklaşık 1 ile 1000 arasında verim var. Sayın hocalarım çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Hayırlı Akşamlar Dilerim.

Ekli dosyalar
Öncelikle iki sayfadaki sütun sayıları birbirine eşit değil. Ve aynı sütundan da başlamıyorlar. Sizin için farkeder mi bilmiyorum. Lakin kaymalar olacaktır. İkinci olarak da otomatik den kastınız kodun devamlı çalışması ise bu gereksiz yere bilgisayarı yorması anlamına gelecektir. Bunun yerine V ve AA sütununda değişiklik olduğunda kodun çalışmasını sağlamak daha mantıklı gibi. Ne yapılmak istenileni anlamadığım için bu yöntem ile kodu hazırladım.
Ekli dosyayı inceleyiniz. V ve AA sütununda değişiklik olursa kod çalışacaktır.

İlgili kod:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(10 satır)

Not: Exceliniz galiba ingilizce. Sayfa isimlerini Sheet1 den Sayfa1 çevirdim. Bilginize.

Ekli dosyalar
Sayın Cakarem Hocam çok teşekkür ederim. Hayırlı Akşamlar dilerim. AA, V değerleri eşit ise yani aynı ise tüm satırı biten işlere atsın. demek istemiştim. İnşallah anlatabilmişimdir.

Sayın Cankerem Özür diliyorum ben anlatamadım. eğer 22-27 sütünlar = ise sayısal değerler yani aynı ise tüm satır. verilerden Biten işlere kaydetsin istiyorum. Veri sayfasında kalmasın. istiyorum. İnşallah bu sefer anlatabilmişimdir.Lütfen Hakkınızı Helal edin. çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi Akşamlar.

Ekli dosyayı görüntüle 5708Ekli dosyayı görüntüle 5710

Resimlerde de göreceğiniz gibi biri A sütunundan başlamış diğeri B sütunundan. Bu fark önemli değil anladığım kadarıyla. İkinci olarak da sütun sayıları birbirine eşit değil. Neyse ben anladım yapılmak istenileni. Eşitlik sağlanıyorsa birinci ilk sayfadan ikinci sayfada verileri taşıyıp ilk sayfadan silmek istiyorsunuz.

İkinci sayfayı ilk sayfa ile aynı formata getirdim. Ve verilerin silinmesini sağlayan kodu ekledim.

İlgili kod:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(11 satır)

Ekli dosyayı inceleyiniz.

Kodun çalışmasını görmeniz için aşağıdaki adımları uygulayınız
- Veri sayfasını seçiniz.
- Veri sayfasında V veya AA sütununa geliniz.
- Veri sayfasında V veya AA sütunundaki değerlerin aynı olmasını sağlayınız.

Bu durumda kod çalışıp veriler diğer sayfaya aktarılıp ilk sayfadan silinecektir.

Ekli dosyalar
  • 1600982575216.webp
    1600982575216.webp
    12.2 KB · Görüntüleme: 25
  • 1600982603354.webp
    1600982603354.webp
    9.7 KB · Görüntüleme: 25
  • Örnek.xlsm
    Örnek.xlsm
    21 KB · Görüntüleme: 2
Sayın Cakarem Hocam çok teşekkür ederim. göndermiş olduğunuz örnekte çalışıyor. benim excelim de çalışmıyor. benim anladığım kadarıyla koddan kaynaklanmıyor. Aynı sayfa da 1 den fazla " Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)" özeliği olduğu için çalışmıyor.acaba bunun bir çözümü var mı Hocam ne kadar teşekkür etsem az olur.
Hayırlı Geceler.

Sayın Cankarem Hocam Yapmış olduğunuz Kodda hiç bir sıkıntı yok. Yalnız Başka bir sistemden veri çekiyorum. Yaklaşık 25- 40 dakika sürüyor. eşit olanları sildiği için veriler de kayma olduğunu fark ettim. Hocam mümkünse Buton Atama yolu yapılabilir mi çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,

İyi Günler.

Dosyanıza benzer örnek dosya yüklerseniz ona göre kodlar revize edilmiş olunur. Neden dolayı uzun sürdüğü bu şekilde anlamam zor. Buton ataması içinde Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)" içeriğinde ki kodları kopyalayıp yeni bir makro kodu bloğu arasına yapışturınız. Kopyalanan kodları silebilirsiniz.
sub exceldestek()
kopyalan kodları yapıştır​
end sub

Cakarem Hocam bir sıkıntı ile karşılaştım. "V";"AA" Sütunları boş olunca da aktarıyor. Hocam Boş ve "0" Sıfır olunca lütfen aktarmısın. "0" tan büyük ve eşit ise aktarsın hocam çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi Akşamlar.

Geri