Vba Kodlarının Sonucuna Göre Goalseek

Kısa Açıklama

Vba Kodlarının Sonucuna Göre Goalseek isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba.
Ekteki dosyada Ücret hesaplaması yapıyorum.
GoalSeek yada çözücü sayfada formül varsa çalışıyor. Bunları VBA Kodlarındada kullana bilir miyiz?
Dosyamda tüm hesaplamalar VBA kodları ile yapılmıştır. Kodların sonucuna göre, ilk hesaplamaya başladığım Günlük Brüt ücreti artırarak / azaltarak hesaplamaya devam etsin yani tekrar tekrar hesaplasın istiyorum. Taki kodların sonucu benim istediğim rakama ulaşıncaya kadar.

Döngüler ile bu istediğimi yapabiliyorum ama sonuca ulaşmak çok uzun sürüyor.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Buradaki Range("AR" & r) benim kodlarımdaki sonuç olsun, hedef_net_ucret belirleyeceğim tutar olsun, Range("E" & r) de Kodlardaki Günlük Brüt Ücret olsun istiyorum ancak bir türlü yapamadım. Formüller sayfada yazılı olmayınca hesaplamadı.

Ekli belge, konu sahibinin isteği üzerine tarafımca silindi. 13.03.2022 00:50 @Ömer BARAN

.

Öncelikle dosyanızda ki TC kimlik no bilgileri gerçek değerler ise dosyanın ivedikle kaldırılması önem arzetmektedir.
Kişisel bilgilerin paylaşılması suçtur. (KVKK) Ayrıca bu tür bilgilerin olduğu dosyaları paylaşırken daha hassasiyetli olmamız gerektiğini hatırlatırım.

Mesleğinizi bilmiyorum, hesaplamaya çalıştığınız konunun nasıl hesaplandığını da bilmiyorum. Verilerin nereden alındığı ve nereye yazıldığı hangi değerin sizin olması gerektiğini ve bu değerleri nerede belirteceğinizi gibi ucu açık bir çok soru var. Sorularınızı hazırlarken karşınızda farklı meslek mensupları olduğunu ve mesleğinizin dilini bilemeyeceklerini düşünerek tüm noktaları bir çocuğa anlatır gibi açık ve net şekilde belirtmenizde fayda var. Daha hızlı sonucu ulaşabilirsiniz bu şekilde.

Kolay gelsin

Merhaba Sayın cakarem.
Uyarınız için teşekkürler. Sehven orjinal verileri yüklemişim. Silme yetkim yok maalesef. Silerseniz memnun olurum. Verileri değiştirerek ekte tekrar yüklüyorum.

Soruma gelince açıklamaya çalışmıştım.
GoalSeek ( Hedef Ara ) yı kullanmak istiyorum ancak. Sayfada formül olmayınca sonuç üretmiyor.

Her sayfada kodlar var ve hesaplama yapılan her kodun üstünde verinin ne olduğu yazıyor, hemen altında da nasıl hesaplandığı belirli. Anlaşılması için Range("A" & r ) şeklinde yani hangi sütundaki veriyle işlem yapıldığı net belirli olsun diye özellikle tercih ettim.

Kodlar üzerinden açıklamaya çalışayım.
Hesaplama yapan kodlar aşağıdaki şekildedir.
Brüt Ücret ( Günlük ) ( E sütunu ) hesaplamanın girdisi. Sonuca göre değişecek veri bu.
Eğer Net Ücret ( Günlük ) ( F sütunu ) veri girişi yapılmışsa.

Kod:
(3 satır)

bu kodlar ile personele ödenecek net ücret hesaplanmaktadır.

Aşağıda paylaştığım kodlar Brüt ücretten Net ücreti hesaplamaktadır. Kodların çıktısı yani Ödenecek Net Maaş yukarıdaki kodlar ile hesapladığım ücrete eşit olana kadar Brüt Ücret ( Günlük ) verisini artış / azalış yaparak hesaplamaya devam etmesi.

Döngüler ile bu hesaplamayı yapabiliyorum ancak uzun sürüyor. GoalSeek i formüllere değil de kodların sonucuna göre uyarlaya bilsem çözüme daha hızlı ulaşabileceğim. Farklı bir yöntem varsa da olabilir. GoalSeek olması şart değil. Mantığı aynı olsun yeterli.

Kod:
(205 satır)

Geri