VBA Kod Başlıklarını Öğrenme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

VBA Kod Başlıklarını Öğrenme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar

Geçen zamanlar içerisinde gördüğüm çeşitli excel dosyalarından; makro veya komut düğmeleri ile ilgisi olmayan kod başlıklarının, ne olduğunu anlamaya çalıştım.

İlk ikisini deneme yanılmayla buldum.

Fakat 3 ve 4 ün ne olduğunu sormak istedim.

Hatta yine denemeyle bu tip başlıkların, aynı kod içinde birden fazla kullanılınca hata verdiğini de gördüm.

Siz hocalarıma iki sorum var;

Bu 4 başlık haricinde başka öğrenmemiz gereken, kullanışlı, faydalı başlıklar var mıdır?

3. ve 4. başlıklar ne işe yarar?

Ekli dosyalar
Belgedeki açıklamaları keşke konu açılış mesajında yazsaymışsınız.

1) YÖN tuşlarına basınca değil, aktif (seçili) hacre değiştiğinde kod tetiklenir.
Aktif hücre değişimi; ENTER, YÖN TUŞLARI, FAREYLE SEÇİM, MAKRO KODU KULLANILARAK gerçekleşebilir.
2) F2+ENTER ile değil, hedef hücreye bir değer yazılmasıyla tetiklenir.
Değer değişimi; klavyedan değer yazarak/silerek, F2+ENTER (aynı değerin hücreye yazılması anlamına gelir), makro kodu kullanılarak, kopyalanmış bir verinin hedef hücreye yapıştırılmasıyla gerçekleşebilir.
3) Başka bir sayfa aktif iken, hedef sayfanın AKTİF SAYFA HALİNE GELMESİYLE kod tetiklenir.
Aktif sayfanın değişmesi de klavyeden CTRL+PAGEDOWN/PAGEUP tuşlarıyla, alt taraftaki sayfa ismine fareyle tıklayarek, makro kodu kullanılarak gerçekleşebilir.
4) Hedef sayfa AKTİF iken, bu sayfa dışında bir sayfanın aktif sayfa haline gelmesiyle ( kod tetiklenir.
Sayfa değişimi, 3 numaralı ACTIVATE koduyla benzer şekilde gerçekleşebilir.

Özetle durum budur.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Alt taraftan, bir sayfanın adına sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçerek VBA ek6anının açılmasını sağlayın,
Sol taraftaki Project Explorer (sayfa adlarının olduğu ağaç yapısı) kısmından, bir sayfanın adına çift tıklayın.
Sağ taraftaki geniş alanda üstte iki adet açılır liste var. Soldakinden WORKSHEETi seçin
Sonra sağdaki açılır listenin içeriğine, seçeneklere göz atın. Gördükleriniz, İçerisine işlem kodlarının yazılabileceği SAYFA (worksheet) olay(tetikleyici)larıdır.

Çözüm
Sayın Ömer Baran hocam merhaba,

İki soru arz edecektim.

Sub Auto_Close başlığının
Workbook şekli
Private Sub Workbook_Close midir?

Diğer sorum da
Sub auto_open
Sub auto_close
gibi modül başlıkların listesini nereden görebiliriz? Modül kısmında göremedim.

4 numaralı cevabımdaki yöntemle VBA ekranını açtığınızda, soldaki Project Explorer kısmından
ThisWorkbook (BuÇalışma Kitabı) 'a tıklayıp, sağdaki alanda yer alan açılır listelerden soldakinde
Workbook seçeneğini seçip sağdaki açılır listeye bakarsanız orada da sayfa değil KİTAP (Workbook) olaylarının
listesini görebilirsiniz. Sorun değil, sorduğunuzda cevap vermeye çalışıyoruz ancak, Excel'in görünür yüzündeki ve VBA ekranındaki
menüleri/seçenekleri kurcalamaya çekinmeyin, kurcaladıkça başka bir çok özellik/işlem menüsünü kendiniz de görebilirsiniz.

Ömer Baran hocam, sub olaylarının listesini görmek, öğrenmek istediğimden çok aradım modül kısmında ama bulamadım.

Sub auto open gibi
Sub auto close gibi olayların listesinin,,excel’in neresinde olduğunu müsait olduğunuzda tarif edebilir misiniz?

Şu ana kadar bulamadım.

Teşekkürler.

Peki hocam şöyle sorayım,

sub auto open var, açılışta makroların çalışmasını sağlıyor. Bu tamam.

sub auto close var, kapanışta makroların çalışmasını sağlıyor. Bu da tamam.

Peki bu ikisinin dışında, bazı kodları bir şekilde otomatik çalıştıran modül kod başlığı yok mu? Hepsi sadece bu ikisi mi Ömer Baran hocam?

Daha evvel SAYFA ve KİTAP ile ilgili seçeneklerden söz etmiştim.
Kendiliğinden devreye girecek kodlar bunlar zaten.
Sağdaki açılır listelerde (biri KİTAP, biri SAYFA) yer alan seçenekler kendiliğinden devreye girecek kod başlıkları (prosedür) .

1631737614306.webp

Sayın hocam sağolun, fakat bunlar Private sub ile çalışanlar değil mi?

Ben modülde çalışan ve (private’siz) sadece sub ile başlayan kodların hangileri olduğunu öğrenmek istiyorum. Yukarda arz ettiğim gibi
Sub auto open
Sub auto close gibi, ya diğerleri?

Yani private’leri sormuyorum.

Acaba soruyu mu yanlış soruyorum sayın hocam

Benim bildiğim başka AUTO makro kodu yok maalesef.
Private Sub ile Sub ayrımı ise tamamen ayrı bir konu. Biraz araştırma yapmanızı önereceğim.
FARKları üzerinde durursanız daha hızlı bilgi edinirsiniz.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri