Vba ile yazdir bos olan cikmasin

Kısa Açıklama

Vba ile yazdir bos olan cikmasin isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sevgili forum

Ekledigim siparis listesinde eger musterinin siparisi yoksa musterinin bilgileri koyulasiyor, eger listeyi doldurursan koyu renk gidiyor. benim asil yapmak istedigim PRINT ve PRINT TO PDF butonuna basinca o koyu olan bolumler print ettigim zaman cikmasin yada gorunmesin yazdirdigimiz zaman. belirli hucreleri gorunmez yapabildimde eger musterinin siparisi yoksa yazicidan cikmasin. mumkunmu boyle birsey

Ekli dosyalar
Sevgili forum

Ekledigim siparis listesinde eger musterinin siparisi yoksa musterinin bilgileri koyulasiyor, eger listeyi doldurursan koyu renk gidiyor. benim asil yapmak istedigim PRINT ve PRINT TO PDF butonuna basinca o koyu olan bolumler print ettigim zaman cikmasin yada gorunmesin yazdirdigimiz zaman. belirli hucreleri gorunmez yapabildimde eger musterinin siparisi yoksa yazicidan cikmasin. mumkunmu boyle birsey

@amsterdam
Belgenizde; alıntıladığım mesajınızda kırmızı renklendirdiğim şeylerin kontrolü nereden (hangi sütun/hücre vs) yapılacaktır.
Sipariş var/yok kararı nasıl verilecek pek anlaşılmıyor.

.

Hocam kosullu bicimlendirme ile koyulan hucreler R sutunundaki verilere gore koyulasiyor. Q sutununda musterilerin isimleri yaziyor. R sutununda musterinin ekmek aliyorsa ( yani hucre doluysa rakam ile) "ja" yaziyor. o zaman koyulasmiyor. almiyorsa "nee" yaziyor. o da hucre bos oldugu icin koyulasiyor. kosullu bicimlendirme ile yaptim. vba kod ile koyulastirilan bolumleri beyaz font ve dolgu ile mi yapsak, bilemedim

@amsterdam
"Mümkün değil" demeyelim de isteğinizin ne olduğu, tüm detaylarıyla - tam olarak anlaşılamadı diyelim.

-- "Müşteri" dedikleriniz, her küçük tablo alanının en üstündeki hücre (B4, ..., B21, ...., B55, E4, E11,...E64, H4, H31 gibi)... içeriği midir?
-- H10:J29 aralığının durumu bunlardan farklı mıdır?
-- R sütununda 1 tane dahi "ja" ibaresi varsa A2:J73 aralığı yazdırılacak,
Yazdırma her hal ve takdirde tüm alanı (A1:Z100 gibi alan adresi belirtin) kapsayacak, sadece gri renkli alanlar görünmeyecek.
-- R sütununun tümü "nee" ise yazdırma olmayacak,
-- K sütunu ve sağındaki alanlar (örneğin T-U sütunundaki tablo alanı) hiçbir durumda yazdırma kapsamında değil,

dersek tam olarak doğru olur mu?
Açıklanması gereken, isteğinizle ilgili olabilecek başka bir şey var mıdır?

Bu hususları netleştirirseniz, bir miktar KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulamasıyla halledilebilir gibi geliyor bana.

.

hocam

musteri dediklerim dediginiz gibi sari olan hucrelerdir.
H10:J29 bunlardan farkli degildir. onu duzelttim veriyi baska sayfadan aliyordu. simdi oraya giriyorum
R sutununda ja yazan yazdirilacak A2:J73 arasi
k sutunu ve sagindakiler yazdirilmayacak
Kosullu bicimlendirme ile ben dusunmustum, eger musteri almiyorsa beyaz yapmak icin ama yinede az bisey gorunmesi lazim. sadece yazdirinca cikmasin.

yukaridaki yazdigim vba kodundaki gibi olmazmi.

ith Range("B5:B9,B13:B20,B24:B25,B28,B31,B35:B45,B49:B56,G5:G9,G23:G28,G31:G33").Font
.ThemeColor = xlThemeColorDark1
.TintAndShade = 0
End With

yazdirirken yazilari beyaza ceviriyor. sonra tekrar duzeltiyor. simdide yaziyi degilde tum hucreyi beyaza boyasa diye dusunuyorum.

Ekli dosyalar
@amsterdam
Eklediğim belgede B:C sütunlarına yönelik işlem sanırım istediğiniz gibi.
İşlem için KOŞULLU BİÇİMLENDİRME uygulandı.
PRINT düğmesine tıkladığınızda K1 hücresine (geçici olarak) XD yazılır ve bu sayede boş olan ilgili müşteri tabloları
zemin ve yazıtipleri BEYAZ ayarlanır ve böylece çıktıda görünmez.

Durumu, elle K1 hücresine XD yazarak da görebilirsiniz.
Aynı biçimlendirmeleri diğer sütunlar için de uygulayabilirsiniz.
.

Ekli dosyalar
Elinize saglik olmus, hocam benim dosyaya yukleyebildim. sadece print e basinca yazici secmeme izin vermiyor. direk yaziyor. bendeki kod yazici secmeme izin veriyor. benim kodun icine yerlestirebilirmiyiz

Moderatörün son düzenlenenleri:
K1 hücresine XD yi elle yazarsanız KOŞULLU BİÇİMLENDİRME formülü görünmezlik dediğiniz işlemi yapıyor.
Tabi sadece işlemi görmek isterseniz XD yazabilirsiniz
PRINT düğmesindeki kod geçici olarak o hücreye XD yazıyor, çıktı alma sonrasında bu XD'yi siliyor.

Asıl belgenizdeki KOŞULLU BİÇİLENDİRMEleri tamamen silip, benim gönderdiğim belgedeki koşullu biçimlendirmeleri uygulamalısınız.

Geri