UserFormda TextBox Kayıt Sorunu

Kısa Açıklama

UserFormda TextBox Kayıt Sorunu isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, daha önce forum yardım bölümünde, hocalarımızın desteği ile UserForm üzerinde eklenen, yeni TextBoxlar ile farklı sayfaya kayıt sorunu konusunda yardım almıştım. Konu kapandığı için yeni konu olarak yardım talebi açtığım için şimdiden özür dilerim. Sorunum büyük değil ama kodlama işleminde ekleme veya düzeltmeye ihtiyaç var.

Şöyle ki, UserForm kayıt işleminde "sil" dediğimizde, yeni eklenen TextBoxlar işlem hatası veriyor. Hatta tabloda personel silme işlemi yapıyor ama TextBoxların farklı sayfada (Sayfa5) yaptığı kayıtlar silinmiyor. Değiştir komutunda bazen kayıt yapıyor, bazen yapmıyor gibi sorunlar mevcut.

Daha önceki yardım talebinde, arz-ı meram ettiğim gibi, sorunum, UserForm üzerinde ListBox içerisinden seçilen personel için yeni eklenen 2 TextBox ile farklı sayfaya (Sayfa5) veri girişi yapılması, personel seçildiğinde yeni eklenen TextBoxlar (20-21) ile veri girişi olduğunda, "değiştir" ve "silme" işleminin seçilen personelin diğer veri girişleri ile birlikte yapılması. hali hazır durumda hata vermektedir.

UserForm1 Üzerinde, ListBox1 den personel seçildiğinde, diğer TextBoxlar "Kisiler" sayfasına kayıt yaparken, Yeni eklenen, TextBox20 ve TextBox21 girişlerinden "Sayfa5" de, (A ve B) sütunlarına kayıt yapsın. Sorun, yeni eklenen TextBoxlar, farklı sayfaya kayıt yaptığı için diğer, TextBoxlar ile birlikte seçilen personel üzerinde aynı işlemi yapmıyor, (Sil, Kaydet, Değiştir) komutlarında seçilen personel üzerinde, kayıt-sil ve değiştir işlemlerinin sorunsuz olması, SİL konutunda ki hata konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. @VolkanCan;

-- İlk konuda sadece Kaydet ve Değiştir kodları için inceleme yaptığımdan dolayı, ilişkili sütun olarak Kod sütununu tercih etmiştim.
-- Ancak Silme işlemi ile Kod sütunu için yeniden numara verdiğinizden dolayı ilişki burada kopmuş oluyor. Bu nedenle yeni durum için T.C. Kimlik Numarası sütununu kullandım. Ekteki dosyada Kaydet-Değiştir-Sil işlemleri için denemeler yaptım, Sizde aynı işlemler için deneme yapar mısınız?

Ekli dosyalar
Sayın @AhmetRasim hocam, öncelikle özürümü kabul buyurun. Sizi tekrar rahatsız ettim. Hocam, kodlama işleminde sorunumuz, "Kayıt" ve "Değişiklik" yapılıyor. Fakat ListBox içerisinden kayıt ve değişiklik yapılan personel seçimini yaparak, "SİL" dediğimizde hata veriyor. Hata ekran resmini ve veri girişi yaptığım dosyayı tekrar ekliyorum. Teşekkür ederim.

textbox_kayıt_sorunu.webp

Ekli dosyalar
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
satırında hata vermesinin nedeni, Sayfa5 aktifken Sayfa1 de hücre seçmeye çalışması için. Bu satırın üzerine
VBA:
(1 satır)
satırını eklerseniz, önce Sayfa1 açar ve sonra A1 hücresini seçer.

VBA:
(1 satır)
satırında hata vermesinin nedeni, Sayfa5 aktifken Sayfa1 de hücre seçmeye çalışması için. Bu satırın üzerine
VBA:
(1 satır)
satırını eklerseniz, önce Sayfa1 açar ve sonra A1 hücresini seçer.
Hocam malesef,
VBA:
(1 satır)
ekledim ama yanlış işlem yaptığım için uygulayamadım herhalde. Ayrıca hocam, kodlama işlemini kontrol ederken, örnek, ListBox1 den bir personel seçin, seçtiğiniz personele yeni eklenen ve Sayfa5'e kayıt yapan TextBoxlardan veri girişi yaparak "DEĞİŞTİR" deyin, sorun yok. Ama ListBoxtan tekrar başka personel seçerek, aynı şekilde ona da yeni eklenen tekyboxlardan giriş yaparak "DEĞİŞTİR" dediğinizde, bir önce ki değişiklik yaptığınız kaydın üzerinde değişiklik yapıyor. :unsure:

Merhabalar Sn. @VolkanCan

Bahsettiğiniz sıra ile işlem yaptım, hatasız işlem sonuçlandı.

-- Sayfa1.Activate satırını da dosyaya ekledim, silme işleminde Sayfa5 aktif olsa da hata vermeden işlemi gerçekleştiriyor.

Sayın @AhmetRasim hocam, emeğinize sağlık ve yardımınızdan dolayı çok çok teşekkür ederim. Sorun çözülmüş ve kapanmıştır.
Mahcubiyet altında saygılarımı sunarım...
saygılarımla.webp

Geri