UserForm Nesnesine Veri Tabanından Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

UserForm Nesnesine Veri Tabanından Veri Çekme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Kodlarınızda mantık hatası var. İf... then kodu doğru oturtulmamış. Aynı sorgu iki defa iç içe kullanmanız hataya düşüyor onu çözseniz dahi bu userform8'e userform3'den gelmeniz gerekiyor. Userform3 kod bloguna baktım ama userform8 ile alakalı en ufak bir kod göremedim.

Sayın HEZER belgenizde UserFormlar arasındaki işleyişi biraz açıklamanız lazım bence.

Eklediğiniz belge, içinde bulunduğu klasörle birlikte eklenmediğinden
mecburen barkod görüntüsünü çağırma kodlarını iptal ederek deneme yapılabiliyor durumda.

Gördüğüm kadarıyla, UserForm8, UserForm3'ten veri almak durumunda.
UserForm8'i nasıl açıyorsunuz?
UserForm8'i çağıran tek kod da UserForm1'deki TextBox9'a (Ziyaret Nedeni TextBoxu) çift tıklama işlemi.

Bence işleyişi (yazılımcılar mimarisi diyor galiba) netleştirmeniz, açığı-gediği olmadan tasarlamanız gerekiyor.
Belgedeki formlar hangi sırayla kullanılacak, hangisinden hangisine geçilecek, ÇARPIdan kapatılırsa ne olacak vs
belgenizle ilgili biraz detaylı tasarlama gerekiyor durumda.

.

@Ömer BARAN Hocam, UserForm8, UserForm3.TextBox9'dan çağırıyorum. Ayrıca, UserForm8'i çağıran tek kod da UserForm3'deki TextBox9'a (Ziyaret Nedeni TextBoxu) - uSrZiyaret şeklinde kalmış. Aslında sıralama basit.
  • Ziyaret Nedeni (TextBox9) - DobleClick USerForm8 açılacak - TextBox1 den filtre işlemi - ListBox1 de Veri Tabanı "BA" kolonundaki Ziyaret Türleri başlıkları görünecek.
  • Aynı işlem Ziyaret Türü (TextBox10) içinde geçerli olacak şeklinde tasarlamaya çalışıyorum.
  • Katılımcı 1 - 5 (TextBox11-12-13-14-15) de ise ComboBoxtaki gibi aşağı açılan kutu şeklinde isim yazıldıkça aşağıda isimleri süzecek şekilde tasarlamak istiyorum.
Tabi dediğiniz gibi bu konuları ayrı ayrı konu başlıkları altında açacağım. Ayrıca belirttiğiniz gibi Klasörü de dosyaya ekledim.

Ekli dosyalar
Moderatörün son düzenlenenleri:
-- UserForm3'teki TextBox9_DoubleClick koduna, UserForm8.Show satırından önce Cancel = True şeklinde bir satır ekleyin.
-- Useform8'in Initalize kod satırlarının tamamını silin veya tüm satırların sol başlarına birer tane TEK TIRNAK ekleyerek
mevcut satırları pasif hale getirip sonra da bunların üstüne sadece Me.ListBox1.RowSource = "VeriTabanı!BA22:BA34" satırını yazmanız yeterli olacaktır.

Zira ziyaret nedeniyle, mahalle adının vs bir ilgisi/bağlantısı yok, veri alınacak alan belli neticede.

.

Çözüm
Aslına bakarsanız tavsiyem; UserForm8'i hiç kullanmayıp, UserForm3'teki ziyaret nedeni textboxunun yerine
aynı mantıkla veri alınarak bir Combobox kullanmanız.
Sadece üstteki referans numarası seçildiğinde Textbox'a şunu yaz yerine combobox'un değeri şudur ya da
listIndex değeri şudur diye yazılması yeterli olur.

Konuyu ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyip kapatıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri