TOPLA çarpım makrosu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

TOPLA çarpım makrosu isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba aşağıdaki kod D 18 DI 118 hücre aralığına girilen değerleri DJ18 DJ118 aralığındaki değerler ile çarpıp topluyor
bu haliyle çalışıyor fakat DJ18 DJ118 değer değişikliği olduğunda işleme devan etmiyor
ve her iki aralık tanda verileri tek tek silmek zorunda kalıyorum toplu halde silme işlemi yapılabilir mi

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Sayın @Akif59 .

Ben biraz farklı bir yöntem düşündüm.
Mevcut kodun tamamını silip, yerine aşağıdaki kodu yapıştırın.
Denemeler yaparak kontrol edersiniz.

CSS:
(12 satır)

.

Merhaba Sayın @Akif59 .

Ben biraz farklı bir yöntem düşündüm.
Mevcut kodun tamamını silip, yerine aşağıdaki kodu yapıştırın.
Denemeler yaparak kontrol edersiniz.

CSS:
(12 satır)

.
Sayın Ömer BARAN tam olarak istediğim buydu elinize sağlık muazzam olmuş
benim kollarımın içinde birde çıkarma işlemi yapan bölüm vardı bu kodun içine onuda ekleyebilir miyiz

Sayın BARAN Tekrar teşekkür ediyorum elinize sağlık problemsiz bir şekilde çalışıyor görüşmek üzere hayırlı akşamlar.
Sayın BARAN Özür dileyerek konuya dönüyorum kod dediğim gibi tek başına çalışıyor fakat kendi Change kollarımın içine ekleyince hata aldım inceledim fakat çözemedim

Kod:
(10 satır)

Kod:
(225 satır)

Öncelikle; mesaj yazarken vereceğiniz formülleri veya kodları,
mesaj yazma alanının hemen üstünde orta kısımda uygun seçeneği seçtiğinizde karşınıza gelecek ekrana yapıştırırsanız
forum sayfalarımızın verimli ve görsel bakımdan daha iyi kullanmış olacağınızı hatırlatayım.

1587851445577.webp

Sorunuza gelince; mevcut kodu düzenlemek yerine isteklerinizi (mümkünse işlem türleri itibariyle ayrı konular açarak)
varmak istediğiniz sonucu net ve detaylı açıklayarak sorarsanız daha iyi olur ve daha hızlı sonuca ulaşılır diye düşünüyorum.
Kodlarınız bana biraz karışık geldi.

Örnek belgeler konusunda da cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamaları okuyunuz.

.

mesaj yazma alanının hemen üstünde orta kısımda uygun seçeneği seçtiğinizde karşınıza gelecek ekrana yapıştırırsanız
forum sayfalarımızın verimli ve görsel bakımdan daha iyi kullanmış olacağınızı hatırlatayım.

1587851445577.webp

Sorunuza gelince; mevcut kodu düzenlemek yerine isteklerinizi (mümkünse işlem türleri itibariyle ayrı konular açarak)
varmak istediğiniz sonucu net ve detaylı açıklayarak sorarsanız daha iyi olur ve daha hızlı sonuca ulaşılır diye düşünüyorum.

Örnek belgeler konusunda da cevaplarımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamaları okuyunuz.

.
Anlıyorum Sayın BARAN haklısınız dosyanın orijinal boyutu 15 mb olduğu için sadece sorun yaşadığım alanı örneklemiş tim aslında sorumu çözdünüz sadece diğer kodların içine alırken sorun yaşadığın için dönmüştüm

1587851445577.webp

.

Dosyanın bütününe ihtiyaç yok, zaten büyük veri yığını olan örnek belge doğru da değil.
Yapmak istediğinizi (hangi durumda hangi işlem yapılacak, bu işlem için koşul varsa koşul nedir/nelerdir vs)
net olarak açıklayıp, az satırlı veri içeren bir örnek belge oluşturabilirsiniz.
Oluşturduğunuz belgede, şu işlem aslında şu sütundan şu sütuna kadar, şu satırdan şu satıra kadar yapılacak diye açıklama yazmanız yeterli olur.

.

Sayın BARAN Güncellemiş olduğunuz kod oluşturduğum tüm boş dosyalarda kusursuz çalışıyor
asıl belgemde bu hatayı veriyor üzerinde çalıştım çözemedim yardımınızı rica ediyorum (sat, 114 ) neyi ifade ediyor anlayamadım belge ektedir

1587896582909.webp

Ekli dosyalar
Belgenizde kod, DJ68 hücresinde takılıyor. Çünkü bu hücrede SAYI değil METİN var.
Kodlarda kulanılan Cells(a, b) ibaresi satır numarası a, sütun numarası b olan hücre anlamına geliyor.

Örneğin Cells(1, 1) >> A1 hücresi Cells(68, 113) >> DI68 hücresi oluyor.

.

Belgenizde kod, DJ68 hücresinde takılıyor. Çünkü bu hücrede SAYI değil METİN var.
Kodlarda kulanılan Cells(a, b) ibaresi satır numarası a, sütun numarası b olan hücre anlamına geliyor.

Örneğin Cells(1, 1) >> A1 hücresi Cells(68, 113) >> DI68 hücresi oluyor.

.
Sayın BARAN sizin çözümünüzü beklerken bende fark ettim güncellediğimiz kod 114 nolu satırı tamamen işlem yapılıyor olarak görüyor oysa 114 nalu sütunda 18.satır 67. satır ve 69 satır 118 satır aralıklarına veri giriliyor bu aralıkları kodun içinde nasıl ifade edebiliriz aynı konu üzerinde size çok zahmet veriyorum ilk örnek dosyada ben bu ifadeyi gözden kaçırdım

İşlem yapılacak satırlardan İSTİSNA SATIRLAR veya İSTİSNA SÜTUNLAR varsa
(bu satırlara veri girildiğinde İŞLEM YAPILMAYACAKsa) aşağıdaki gibi halledilebilir.

İstisna satırları kırmızı renklendirdiklerim gibi, varsa istisna sütunları da mavi renklendirdiklerim gibi kendiniz ekleyip çıkartabilirsiniz.
Kodda SÜTUN için sut, SATIR için sat adlı değişkenleri kullanmışım,

VBA:
(8 satır)

.

İşlem yapılacak satırlardan İSTİSNA SATIRLAR veya İSTİSNA SÜTUNLAR varsa
(bu satırlara veri girildiğinde İŞLEM YAPILMAYACAKsa) aşağıdaki gibi halledilebilir.

İstisna satırları kırmızı renklendirdiklerim gibi, varsa istisna sütunları da mavi renklendirdiklerim gibi kendiniz ekleyip çıkartabilirsiniz.
Kodda SÜTUN için sut, SATIR için sat adlı değişkenleri kullanmışım,

VBA:
(8 satır)

.
Sayın BARAN Desteğiniz için teşekkür ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri