Tekrarsız Ve Boşluklu Matris Oluşturma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan musti06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Tekrarsız Ve Boşluklu Matris Oluşturma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Hocalarım.

Destek1: 100 adet farklı çantada, 14 adet farklı malzemeden, hangi çantada hangi malzemeden olduğunu içeren bir matris oluşturmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz. dağılım rassal olacaktır. Teşekkür ederim. Malzemeler çantalarda tekrarsız olacaktır.

Destek2: 100 adet farklı çantada, 14 adet farklı malzemeden, hangi çantada hangi malzemeden olduğunu içeren bir matris oluşturmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz. dağılım rassal olacaktır. Teşekkür ederim. Malzemeler çantalarda tekrarlı olabilir. Eğer tekrarlı olursa çanta satırı ve malzeme sütunu kesişimin de malzemenin adedi yazacaktır.

örnek dosya ektedir.

Teşekkür ederim

Ekli dosyalar
Sorunuzu anlamaya çalışıyorum.
Adım adım anlamaya çalışalım ve destek1!den başlayalım.

-- 100 adet çanta denilmiş (bu sayı sabit mi anlamadım) ama örnek belgede 10 satırlık veri var.
Burada çanta isimlerinde mükerrerlik var (3 adet çanta1 mevcut, 3 adet M1 mevcut) , hatalı veri mi yazdınız?
-- 14 malzeme mevcut (sanırım sabit)
-- Elle yazılan 1 değerlerinin dağılımında bir homojenlik görünmüyor.
Örneğin
SATIRlara bakıldığında; 7'nci veri satırında (çanta7) toplam 3 adet 1 varken, 5'inci veri satırında (çanta5) 12 adet 1 var.
SÜTUNlara bakıldığında da E sütununda toplam 3 adet 1 varken C sütununda 7 adet 1 var.

hocam merhaba

çanta sayısı sabit ve birbirinden farklı, yanlış yazılmış., örnek veri kısa olarak gönderildi.
14 adet malzeme sabit.
elle yazılan 1 değerleri rassaldır. Yani hangi çanta hangi malzemenin olduğu belli değil.

çanta7 de 3 adet malzeme varmış.
çanta5 de 1 adet malzeme varmış

çantalarda olduğu gibi
E sütununda bulunan malzeme 3 çanta da var.
C sütununda bulunan malzeme ise 7 çanta da varmış.

Umarım anlatabilmişimdir.

teşekkür ederim.

Olayın SINIRlarının/KOŞULlarının netleşmesi lazım.

-- şu çantada en fazla şu kadar adet malzeme kullanılabilir,
-- şu malzeme en fazla şu kadar çantada kullanılabilir,
-- şu malzeme kullanılmışsa onunla birlikte şu malzeme de kullanılmalıdır,
-- tüm alanda en fazla şu kadar adette hücreye 1 yazılmalıdır,
.......
.......
gibi koşul/sınır değerlerinin bilinmesi/netleşmesi lazım.

Örneğin bir çanta için hiçbir malzemenin kullanılmaması ya da TEK malzeme kullanılması,
başka bir çanta için 14 malzemenin tümünün kullanılması mümkün olacak mıdır?
Ya da malzemelerden herhangi biri hiç kullanılmazsa ne olacak, başka bir malzeme tüm çantalarda kullanılırsa ne olacak?
VS. VS.

Gerçek durumu göz önüne alarak detaylı açıklama yazmalısınız.

Mesajlarınız ve dosyanızdaki veriler uyuşmuyor. Dosyayı indiren, okuduğu metin ile dosyanın uyumlu olmasını bekler.
Ben dosyanızı açtım, 10 tane çanta var ve bu çantalardan 3 tanesinin adı aynı.
Dolayısıyla kafam karıştı. Yani, dosyanızı dikkate almadım, alır tarafı yok geldi.

Açıklamalarınızdan yola çıkarak ilk sorunuzun cevabı için bir dosya ekliyorum, makroyu kontrol edersiniz.

Ekli dosyalar
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri