Tarihten Haftanın Hangi Günü Olduğunu Bulma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bd
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Tarihten Haftanın Hangi Günü Olduğunu Bulma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

A2 hücresinde mesela 04.12.2021 yazmaktadır.
Ben B2 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım ki sonucu Cumartesi olsun?

Teşekkürler

Selamlar, A2 hücresinde yazan tarihin bulunduğu haftanın Cumartesi günü için --Eğer yazan tarihin Günü Pazar ise Cumartesi geçmiş gündür. Bir sonraki haftanın Cumartesi gününü verir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
--Eğer günlerden ne olursa olsun bulunduğu haftanın Cumartesi gününü vermesi için
Kod:
(1 satır)
Burada ;1; yerine ;2; yazarsanız, bir sonraki haftanın Cumartesi günü verir. 3 yazarsanız da 2 hafta sonraki Cumartesi yi verecektir.

Çözüm
Bugünlerde çok fazla kullandığım ELEMAN fonksiyonu ile bir alternatif yazayım. Eğer haftanın ilk gününü Pazar olarak alacaksanız, alttaki formül ile işinizi görebilirsiniz.
Kod:
(1 satır)
Haftanın ilk gününü Pazartesi olarak almak isterseniz ise,
Kod:
(1 satır)
şeklinde kullanabilirsiniz.

Ben, demek ki soruyu yanlış anlamışım... 04.12.2021 Cumartesi olduğu için yan hücresine Cumartesi yazması istenmiş galiba... Ben ise, Cumartesi tarihini vermesi şeklinde yorumlamıştım. Eğer yazan tarihin Gününü yazması isteniyorsa, Yan hücreye yani B1 hücresine =A1 yazın ve SAYI biçimini İsteğe Uyarlanmış tan gggg olarak yazın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri