Tarihe Göre İlgili Kutulara İşareti Koyma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Tarihe Göre İlgili Kutulara İşareti Koyma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Merhaba.
Aşağıdaki formülü, birleştirilmiş F10 hücresine uygulayın ve diğer ilgili hücrelere kopyalayın.
Aylık ve 3 Aylık seçeneklerinden birinin karşısına X yazıp, AY11 hücresindeki tarihte değişiklikler yaparak sonucu gözlemleyin.
V9 ve AD9 'daki Aylık ve 3 Aylık dönem türü seçimi yapılmaz veya her ikisine de X yazılırsa formül BOŞ sonuç verir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

"Ömer Bey teşekkür ederim.
İkinci pencerenin çözümü yapmışsınız. Ancak birinci pencere yapılmış değil.

Birinci pencerede Aylık , üç aylık seçim alanı yok... mevcut formülü adapte edemedim...

Lütfen birinci pencerenin formülünü oluşturabilir misiniz?

formül içinde geçen ...{6;30;6;30} 8+6 +11 -1 gibi sayıların işlevleri anlayamadım. nedir?"

Formüldeki ARA(AY($AY$11);{1;4;7;10};{6;30;6;30}) kısmında, ilk köşeli parantez içindeki sayılar Geçici Vergi dönemlerinin başlangıç ayları,
ikinci köşeli parantez içerisindekiler ise bunlara denk gelen ilgili sütun numaralarıdır.
+16 sayısı, Geçici Vergi ilk ayına ait sütundan, o döneme ait son sütunun sütun numarasını bulmak için eklenen sayıdır.
+10, X yazılacak hücrenin satır numarası bulunurken tablonun başlangıç satır numarasıdır.
Formülde =(MOD(AY($AY$11)-1;6))*8+6 kısmı ile ilgili aya ait veri yazılacak sütun numarası bulunuyor.

İlk tablonuz için aşağıdaki formülü F3 hücresine uygulayın, sonra diğer aylara ait hücrelere kopyalayın.
Kod:
(1 satır)

Çözüm
Sayın Ömer Baran üstadım Teşekkür ederim.
İyiki varsınız. Aklınıza sağlık. Bu konuya çok çalışmam gerekecek. {6;30;6;30} ve (MOD(AY($AY$11)-1;6))*8+6
yerlerini çözemedim...

Sayın Ömer Baran üstadım,
aşağıdaki formül bulunduğu alanı 1. satırdan itibaren 5 satır aşağı ve 1. sütundan itibaren 46 satır sağa kaydırdığımda
aşağıdaki formüldeki sayı değerlerin hangileri hangi sayı olarak düzeltmek gerekecek? Zira bazı sayıları değiştirdim ama tutturamadım. Lütfen belirtebilir misiniz?
Kod:
(1 satır)

İşte tam da bu nedenle , soruların gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge üzerinden sorulmasını istemekteyiz.

Açıklamamdan sonuç çıkartıp halledebilir misiniz bilemiyorum ama yine de yazayım.
SÜTUN NUMARASI: (MOD(AY($AY$4)-1;6))*8+6
-- Ocak ayına ait F3'ün sütun numarası 6 olduğundan hesaplamanın en sonunda +6 var
-- Her aya ait sütun adeti 4+4=8 olduğundan *8 var (dolayısıyla AY sayısı -1'i 8 ile çarparak bulunan sayı geçmiş aylara ait sütunların sayısı olur)
SATIR NUMARASI: (AY($AY$4)>6)+3)
AY sayısı 6'dan büyükse sol kısımın sonucu=1, buna 3 eklediğimizde 4'üncü satır bulunuyor,
AY sayısı 7'den küçükse sol kısmın sonucu 0, dolayısıyla satır numarası 0+3=3 bulunuyor.

Geri