Target Yerine Döngü Kullanmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan tuvons
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Target Yerine Döngü Kullanmak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Moderatörün son düzenlenenleri:
Affınıza sığınarak son bir soru sormak istiyorum :)
Bu (Ödenmedi, ÖDENMEDİ, ödenmedi) değerlerini Sayfa2'deki "A" sütununa yazsak ve ordaki değerlerden birisi olursa diye nasıl yazabiliriz? Sonradan kodlarda değişiklik yapmak yerine E sütununa değer ekleyip dahil etmek daha kolay gibi.

Aşağıdaki kodu deneyiniz..
[HIDEPOSTS]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)
[/CODE][/HIDEPOSTS]

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu kodları yazdığımda Sayfa1'deki son satıra bakıyor sadece, Örneğin Sayfa1'de A sütununda 5 tane değer varsa sadece son satırdaki değeri baz alıp boyama yapıyor. Diğerlerini hesaba katmıyor. Neden olabilir?

Merhaba Sayın @tuvons .

Yazılan mesajlardan yanlış anlamıyorsam;
isteğinizin makro kullanmadan KOŞULLU BİÇİMLENDİRME ile yapılmasını mümkün gibi görüyorum.

Elbette işlem için makro da kullanılabilir ancak; isteğinizi, olması gereken renklendirmeyi elle uyguladığınız
bir örnek belge yükleyerek onun üzerinden açıklar mısınız?
.

Ömer Bey çalıştığım bilgisayar üzerinden dosya paylaşımları kapalı. Koşullu biçimlendirmede tek veri olunca yapabiliyorum ama listeden herhangi bi veriyi süzmeye çalıştığımda beceremedim bir türlü. Benim için koşullu biçimlendirme de olur ama tek istediğim Sayfa1'de yer alan sütundaki değeri koşullu biçimlendirmeye tanımlamak. Tüm değişkenleri tek tek tanımlamak istemiyorum.

O zaman açıklama yaparak sonuç almayı deneyelim.
Diyelim kriter veri listeniz Sayfa2 A sütununda ve A2:A20 hücre aralığında bulunuyor ve
Sayfa1'de A:K sütun aralığındaki veriler için, Sayfa1'de B sütunundaki veriler kriter listesinde varsa renklendirme istediğiniz varsayımıyla
aşağıdaki şekilde işlem yaparak KOŞULLU BİÇİMLENDİRME ie sonuç almanız mümkün gibi görünüyor.

Sayfa1 'deki veri alanını seçin (şayet veri alanına ilaveler çıkartmalar yapılabilecekse satır sayısını biraz geniş tutabilirsiniz).
Örneğin mevcut tablonuz A1:K100 aralığında ama tablonuzun en fazla A1:K1500 aralığında olabileceğini düşünüyorsunuz.
A1:K1500 hücre aralığını seçin ve KOŞULLU BİÇİMLENDİRME menüsünde FORMÜL KULLAN seçeneğini seçip
formül alanına aşağıdaki formülü uygulayarak RENK belirleyin ve işlemi onaylayın.
=EĞERSAY(Sayfa2!$A$2:$A$20;Sayfa1!$B1)>0

Bu kodları yazdığımda Sayfa1'deki son satıra bakıyor sadece, Örneğin Sayfa1'de A sütununda 5 tane değer varsa sadece son satırdaki değeri baz alıp boyama yapıyor. Diğerlerini hesaba katmıyor. Neden olabilir?
Örnek dosya olmadığından sebebini bilemiyorum. Lakin kodun çalışma mantığı şöyle...
B sütununda son dolu satır bilgisini alıp döngüye almak. Döngü içerisinde A sütununda son dolu satır bilgisini alıp döngüye almak. Sonra da b sütunundaki değerin A sütunundaki değerlerden birinin olup olmadığını kontrolünü sağlamak.
Bu durumda kodun çalışacağını düşünmekteyim. Örnek dosya olmadıkça sorunun kaynağını anlamamız zor.
@Ömer BARAN hocam her zaman ki gibi excelin imkanlarını kullanarak sorunu çözmüşsünüz. Ellerinize sağlık :) Ben genelde kod kısmında takılı kaldım galiba :)

............Örnek dosya olmadıkça sorunun kaynağını anlamamız zor.
@Ömer BARAN hocam her zaman ki gibi excelin imkanlarını kullanarak sorunu çözmüşsünüz. Ellerinize sağlık :)
Ben genelde kod kısmında takılı kaldım galiba :)
Sayın @tuvons 'dan halen bir geribildirim yok.
Bakalım önerdiğim şey TAM OLARAK istenilen midir?
Excel'in yerleşik işlemleriyle uzun yıllar geçirince aklıma ilk gelen bu tür çözümler.

Sayın @Ömer BARAN ve @cakarem yardımlarınız için teşekkür ederim. Koşullu biçimlendirme yaptığımda ">" yerine "0" kullandım ve istediğim sonuca ulaştım ama bu sefer de hem listede olmayan değerleri hem de boş satırları kırmızıya boyamış oldum :) Bunun önüne geçebilir miyim sizce? Bir de tüm işlemler bittikten sonra hücre dolgu rengi kırmızı olan hücreler var mı yok mu bunu nasıl tespit edebilirim? Aslında bunu en son dosyada hatalı kayıtlar var şeklinde msgbox ile bildirmek istediğimden makro istemiştim.

Sayın @tuvons .

Konu epey ilerledi ve sanırım henüz istenilen sonuca TAM OLARAK varılmadı.
İsterseniz, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda bir örnek belge hazırlayıp
foruma ekleyin ve onun üzerinden gidilsin. Bu şekilde, daha hızlı sonuca ulaşılabilir diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri