Sayfalar Arası Veri Çekme Özetleme

Kısa Açıklama

Sayfalar Arası Veri Çekme Özetleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

ekran resminde olduğu gibi, gün gün sayfaların olduğu bir dosya var. her bir günün içinde de çalışanların kodu ve ismi var.

1- her günün içerisinde var olan çalışan sayısı farklılık göstermektedir.
2- çalışanların planlandığı gün, ilerleyen zamanlarda da değişkenlik gösterebilir. ( bugün "A1001" isimli çalışan 07 EKİM 2022 tarihinde çalışması planlanmış iken, yarın 09 EKİM 2022 gününe kaydı alınabilir..)

Excel dosyasında, yıl sonuna kadar günlerin isimleri ayrı ayrı sayfa haline getirildiğini var sayar isek; çalışanların planlanan günlerinin değişmesi, takip acısından zorlu olabiliyor. Bunun önlemi için ( pwr query haricinde ) ayrı bir ÖZET isimli sayfa oluştursam ve içerisinde çalışmakta olan çalışanların isimlerini listelesem, bu çalışanların hangi gün calıştığını formül olarak nasıl getirtebilirim ?

Örnek olarak; A1001 isimli çalışan bugün 07 EKİM 2022 tarihine planlandı. fakat yarın gün içerisinde çalışma günü 09 EKİM 2022 olarak değiştirdim. Özet Sayfasında ilgili çalışanın ÇALIŞTIĞI GÜN 07 Ekim 2022 değilde güncel hali olan 09 Ekim 2022 'i göstersin.

1662321295346.webp

Ekli dosyalar
Sn. @ornekhesap

Belgenizdeki sütun başlıklarında tereddüt doğuracak bir husus görüyorum.
Çalışan KODU için değişmez, ADI SOYADI için değişebilir diye yazmışsınız.

Netleştirmeniz gereken husus; aynı çalışan kodu, sayfalardan birinde Ahmet'e, başka bir sayfada Mehmet'e ait olabilir mi?

ÖZET sayfası BOŞ varsayılıp (veya işlem önce temizlenip), gün sayfalarındaki kod ve adı soyadı bilgileri ÖZET sayfasına yazdırılıp,
ardından da ÖZET sayfası D sütununda,
-- ilgili çalışan kodunun gün sayfalarında KAÇ KEZ yer aldığının SAYDIRılmasını mı istiyorsunuz?
-- İşlem saydırma değil de ilgili sayfa adının yazdırılması ise, aynı kişi iki veya daha çok sayfada var ise,
bu kişinin satırında D sütununa yazdırılacak şey tam olarak nasıl olacaktır (örnek kişi: ÇLŞN.CK005) ?

Selamlar,
Formülle çözüm istediğinizden dolayı,
** Her gün için AYRI sayfa açmanın sakıncaları oldukça fazla. Kullanım açısından ilgili sayfaya gitmek zor. Ayrıca, hep aynı tarih formatında sayfa ismi vermek gerekecek. Yazım hataları olabilir, Türkçe karakter problemi olabilir...vs.

Böyle olması yerine, aşağıdaki resimde görüleceği üzere, tüm çalışmaları, günler çalışıldıkça AYNI sayfaya girmek (hem sorgulama hem giriş kolaylığı ve hem de hesaplama grafik ...vs rahatlığı açısından) şeklinde olamaz mı?

1662355310654.webp

Diğer taraftan profilinizde, Excel 365 yazıyor...

Eğer formülle çözümde Excel365 işlevleri kullanılabilecekse, yapmaya çalışacağım. Aksi halde çözümü makro üstatlarına bırakmayı düşünüyorum.

Eğer Excel365 işlevleriyle çözüm olabilir derseniz, soruyu netleştirmek açısından birkaç sorum olacak.
** AYNI gün, çalışan Kodunda (ben Çalışma Alan Kodu gibi yorumluyorum. Yani aynı alanda / çalışma yerinde farklı kişiler çalışabilir şeklinde yorumluyorum) 1 den fazla kişi olabilir mi?.

** Ya da tam tersi...AYNI kişi, AYNI gün içerisinde 1 den fazla Çalışan Kodu'nda bulunabilir mi?

** Çalışan Kodu ve Çalışan adetleri nedir? (bunu, özellikle, düşündüğüm grafik gösterim için soruyorum)

Sn. @ornekhesap

Belgenizdeki sütun başlıklarında tereddüt doğuracak bir husus görüyorum.
Çalışan KODU için değişmez, ADI SOYADI için değişebilir diye yazmışsınız.

Netleştirmeniz gereken husus; aynı çalışan kodu, sayfalardan birinde Ahmet'e, başka bir sayfada Mehmet'e ait olabilir mi?

ÖZET sayfası BOŞ varsayılıp (veya işlem önce temizlenip), gün sayfalarındaki kod ve adı soyadı bilgileri ÖZET sayfasına yazdırılıp,
ardından da ÖZET sayfası D sütununda,
-- ilgili çalışan kodunun gün sayfalarında KAÇ KEZ yer aldığının SAYDIRılmasını mı istiyorsunuz?
-- İşlem saydırma değil de ilgili sayfa adının yazdırılması ise, aynı kişi iki veya daha çok sayfada var ise,
bu kişinin satırında D sütununa yazdırılacak şey tam olarak nasıl olacaktır (örnek kişi: ÇLŞN.CK005) ?

Ömer Bey merhaba,

çalışan kodu, değişmez. Ahmet'e atandı ise, veri tabanından Ahmet silinene kadar, çalışma kodu Ahmet 'te tanımlı olacak. Veritabanında 1000'e yakın çalışan var. Her bir çalışanın kendine ait kodu var.

istediğim işlem saydırma değil. Ahmet'in hangi gün içerisinde var olduğunu özet sayfasında göstermek. örnek olarak; Ahmet bugün 07 Ekim 2022 sayfasında. Özet sayfasında Ahmet'in karşılığında 07 Ekim 2022 olarak yazsın.

Yada Ahmet bugün 07 Ekim 2022 sayfası için planlandı ama planlarda değişiklik oldu. Ahmet'i 07 Ekim 2022 sayfasından sildim, 10 Ekim 2022 sayfasına yazdım. Özet sayfasında Ahmet'in karşılığı 10 Ekim 2022 yazsın.

1662357045940.webp

Ekli dosyalar
  • 1662357008225.webp
    1662357008225.webp
    35.1 KB · Görüntüleme: 5
Selamlar,
Formülle çözüm istediğinizden dolayı,
** Her gün için AYRI sayfa açmanın sakıncaları oldukça fazla. Kullanım açısından ilgili sayfaya gitmek zor. Ayrıca, hep aynı tarih formatında sayfa ismi vermek gerekecek. Yazım hataları olabilir, Türkçe karakter problemi olabilir...vs.

Böyle olması yerine, aşağıdaki resimde görüleceği üzere, tüm çalışmaları, günler çalışıldıkça AYNI sayfaya girmek (hem sorgulama hem giriş kolaylığı ve hem de hesaplama grafik ...vs rahatlığı açısından) şeklinde olamaz mı?

1662355310654.png

Diğer taraftan profilinizde, Excel 365 yazıyor...

Eğer formülle çözümde Excel365 işlevleri kullanılabilecekse, yapmaya çalışacağım. Aksi halde çözümü makro üstatlarına bırakmayı düşünüyorum.

Eğer Excel365 işlevleriyle çözüm olabilir derseniz, soruyu netleştirmek açısından birkaç sorum olacak.
** AYNI gün, çalışan Kodunda (ben Çalışma Alan Kodu gibi yorumluyorum. Yani aynı alanda / çalışma yerinde farklı kişiler çalışabilir şeklinde yorumluyorum) 1 den fazla kişi olabilir mi?.

** Ya da tam tersi...AYNI kişi, AYNI gün içerisinde 1 den fazla Çalışan Kodu'nda bulunabilir mi?

** Çalışan Kodu ve Çalışan adetleri nedir? (bunu, özellikle, düşündüğüm grafik gösterim için soruyorum)

Sn. 52779

İlgiliniz için size de teşekkür ederim. Her gün için ayrı ayrı sayfa tanımlamam gerekiyor. Cünkü kullanıcıların bireysel olarak kendilerine has başka kayıtları - verileri bulunmaktadır. Gün bazında da hesaplamalar ve ortalamalar alıyorum. O yüzden her gün için ayrı ayrı sayfa oluşturuyorum. 1 çalışan sadece 1 gün içerisinde var olabilir. başka günlerde olamaz. çalışma günü geçtikten sonra ancak 3-4 hafta sonra tekrardan plana dahil edilir. onun içinde eski kayıt silinir ama çalışan kodu yine aynı kalır. Oluşturulan sayfaların içeriği aynı fakat 07 Ekim 2022 de 5 kişi var ise, başka bir gün de 8 kişi olabilir yada 2 kişi olabilir. Günler içerisindeki çalışan sayısı değişkenlik gösterebiliyor.

Çalışanın var olduğu gün; özet sayfasında karşılığına yazılsın istiyorum

1662357541794.webp

@ornekhesap
İşlem için MAKRO kullanmak isterseniz şu kodun işinizi görmesi lazım.
Belgede sadece ÖZET ve TARİH sayfalarının olduğu, işlemle ilgisi olmayan başka sayfaların olmadığı varsayıldı.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(18 satır)

@ornekhesap
İşlem için MAKRO kullanmak isterseniz şu kodun işinizi görmesi lazım.
Belgede sadece ÖZET ve TARİH sayfalarının olduğu, işlemle ilgisi olmayan başka sayfaların olmadığı varsayıldı.

VBA:
(18 satır)

Ömer Bey teşekkür ederim çalışmanız için, dosyaya yerleştiremedim. siz yerleştirip dosya üzerinden gönderebilir misiniz ?

Ekli dosyalar
Excel 365 işlevleri ile çözüm isterseniz,
(Not : YATAYYIĞ ve DÜŞEYYIĞ işlevleri şu an için yalnızca 365 Insider Beta kanalında mevcut)

RA.webp

sadece, B2 hücresine yazılmak üzere
TEK formül komple dökülmeli olarak

Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar
Geri