Sayfa adlarını açılır liste ile seçmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Sayfa adlarını açılır liste ile seçmek isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Belli bir sayfanın adını formülle elde edebilirsiniz ama, sayfa adları listesi için önünüzde iki yöntem var.
-- Sayfa adeti kadar alt alta aşağıdaki gibi ilgili sayfalardaki bir hücreye atıf yapan formüller oluşturacaksınız (ANASAYFA adı için)
=PARÇAAL(HÜCRE("dosyaadı";'ANASAYFA'!$A$1);BUL("]";HÜCRE("dosyaadı";'ANASAYFA'!$A$1))+1;31)
-- Sayfa adlarını elle kendiniz yazacaksınız

VERİ DOĞRULAMA listesinde sayfa adlarını kullanmak için ya yukarıdaki şekilde oluşturulan sayfa adları listesine atıf yapacaksınız
ya da VERİ DOGRULAMA ekranında, aralarına NOKTALI VİRGÜL koyarak sayfa adlarını elle yazacaksınız.

.

Ömer baran üstadım bir dosya ekledim.
Formülü nasıl uygularım anlayamadım.
Ömer Bey şu an çevrimdışı. Müsadesiyle yardımcı olayım. Formül uygulamasını her sayfanın B6 hücresine uyguladım.
Ayrıca kullanırsanız bir paylaşımdan bulduğum bir makroyu da dosyanıza uyarladım. J2'deki butona basarak sayfa isimlerini listeleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar
-- V.D. listesini elle yazma: V.Doğrulama >> Liste kısmına AnaSayfa1;Sayfa2;Sayfa3;Sayfa4;Sayfa5;Sayfa6 yazıp işlemi onayla.
Burada dikkat edilecek husus, yanılmıyorsam 255 karakterlik bir sınır olduğu.
Bu yöntemde bir alana sayfa isimlerinin listesinin yapılmasına lüzum yok.
Liste zaten doğrudan veri doğrulama ekranında elle yazılmıştır.
-- Sayfa adlarını formülle listeleyip bu listeyi veri doğrulama kaynağı olarak kullanma:
Şu formülü Anasayfa1 J3 hücresine uygulayın.
=PARÇAAL(HÜCRE("dosyaadı";AnaSayfa1!$A$1);BUL("]";HÜCRE("dosyaadı";AnaSayfa1!$A$1))+1;31)
Ardından da sonraki hücrelere aynı formüldeki sayfa adı kısımlarını her satırda değiştirin (J4'te Sayfa2, J5'te Sayfa3 ... gibi.
Listeyi neden elle yazmadık ve formül kullandık? >> Formüllerden sonra sayfa adları değiştiğinde listedeki sayfa isimleri de güncellenir.

Sayın @kmlzdmr 'in pek makro kullanmadığını bildiğim için sayfa isimlerini listeleme makrosu önermemiştim.
Doğru yöntem bunun için makro kullanılması (hatta bir alana listeleme yapmadan doğrudan veri doğrulama kodlaması yapılması da mümkün).

.

Geri