Pozitif Negatif Verileri Ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Pozitif Negatif Verileri Ayırma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;
Tablom da mevcut olarak kullanmış olduğum değerlerin ortalamalarını alıyorum fakat bunun içinde bazı saatlerde hem pozitif değerler var hem negatif değerler oluyor
benim isteğim pozitif değerlerin ortalamasını alsın ama negatif değerlerin ortalamasını hiç bir şekilde almasın.
2024_10_dk_Turbin_Raporu.xlsx indirilebilir (Dosya boyutu büyük olduğundan linkten indire bilirsiniz.

Teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar
  • Ekran görüntüsü 2024-01-23 105408.webp
    Ekran görüntüsü 2024-01-23 105408.webp
    22 KB · Görüntüleme: 8
Merhaba diyelim sayılar aşağıdakiler olsun. Bu 6 sayının ortalaması kaç olmalı sizin hesabınıza göre bu 6 sayının ortalaması 217,9 mu ? 345,165 mi ? 230,11 mi ? olmalı ?

Yani Negatif sayılar ortalamaya alınmasın demişsiniz... Negatif sayılar 0 mı sayılıp pozitif sayılar toplanıp 6 ya bölünecek... Yoksa negatif sayılar görmezden gelinip 4 tane pozitif sayı toplanıp 4 e mi bölünecek ?.. Ayrıca aşağıdaki sayılar için de 0 geçerse durum nasıl olacak sıfırlar ortalamaya dahil olacak mı olmayacak mı ? Ortalamadan kasıt 0 ı saymasak 5 bölünür sayarsak 6 ya bölünür tabi bu bölünme sayısı da sonucu değiştirir..

-29,45​
-43,81​
62,22​
319,32​
304,51​
694,61​

Mehmet hocam ben de anladığım kadarı ile müsaadenle bir formül paylaşayım. Eğer D sütununda değerleri görmek istiyor ise belli bir periyodda formüller oluşturduğuna göre ve de versiyon 365 ise: "D3" e yazıp kontrol edin:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

@Mehmet
Üsdadım şöyleki pozitif değerlerin içinde negatif değerleri 0 görüp pozitif değerleri ortalamasını alması lazım bir sırada tüm değerler negatif ise o değerleri ortalama bile alsa 0 göstersin.

@FerhatCK
Üstadım şöyle ki ben bu formülü yazdım ama taşma hatası veriyor. Ben tüm değerleri D sütununda saatlik olarak düzenledim bur dada pozitif değerlerin ortalamasını alsın d8 hücresine yazssın fakat bir saat aralığında hem negatif hem pozitif değerler var ise bunların içinde o saat aralığındaki sadece pozitif değerlerin ortlamasını alsın negafileri almasın . bir saatlik bir değerde sadece negatif değerler var ise bunu oo saatin ortalamasında d8 da sıfır göstersin.

D sütununu komple silmeniz lazım 50K fazla aşağıda veriniz var formül dökülmeli olduğu için 50K satırı dolduracaktır. Dolu olan satırda TAŞMA hatası verir. Eğer ki negatif değerleri 0 olarak algılanıp ortalama alınacaksa aşağıdaki formülü deneyin:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri