PDF kaydedip kapanan dosya

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

PDF kaydedip kapanan dosya isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar, bir dosyam var, listelerin olduğu. Onu macro içerebilen dosya olarak kaydettim. Şimdi onda 3 adet sayfa var. (hafta içi, cumartesi, pazar). Macro yazmak olarak değilde, Macro kaydet butonu var ya. oradan macro yapmak istiyorum. İşte ctrl+k yapınca hafta içi sayfasını, ctrl+m yapınca cumartesi sayfasını PDF olarak yönlendirdiğim klasöre kaydedecek. Buraya kadar tamam. Ama bunu yaptıktan sonra kapansın istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim.

Ancak dosyada bir macro var zaten (kapanırken kaydet-kaydetme diye sormadan direk kapanması için)
Sanırım her üçü (hafta içi, cumartesi, pazar) ayrı ayrı olması lazım. Bu dosyada ben bir de starter kullanıyorum (masaüstünde 3 tane buton var. tıklayınca kaydediyor ama kapanmıyor) Yani macronun adını bilmek lazım sanırım. Starter excel ve macro adıyla çalışıyor.

Farklı bir yol önerirseniz, önerilere açığım. Neticede exceli sizlerden öğrendim (bildiğim kadarını ?)

Şimdiden teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyorum Sayın @muratgunay48 .

Cevabımın altındaki İMZA bölümünde de belirttiğim gibi;
soruların gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorulması halinde
daha hızlı ve net sonuca ulaşılacağını hatırlatayım.
Cevaplarımın altındaki İMZA bölümünü, forumu mobil cihazdan görüntülüyorsanız;
ekran döndürme özelliğini aktif edip, ekranı yatay döndürdüğünüzde görebilirsiniz.

Bunca yıllık forum tecrübem gösterdi ki; sözel sorulara verilecek ve ister istemez varsayımlara dayanıyor,
bu da çoğunukla sonuca götürmüyor.

İsteğiniz, makro ile PDF uzantılı belge oluşturduğunuzda, bu PDF belgenin kapanması mıdır,
yoksa kaynak belge olan Excel belgesinin kapatılması mıdır, bunu da net ifade etmenizde yarar var.

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz diyorum Sayın @muratgunay48 .

Cevabımın altındaki İMZA bölümünde de belirttiğim gibi;
soruların gerçek belgenin özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlanmış örnek belge üzerinden sorulması halinde
daha hızlı ve net sonuca ulaşılacağını hatırlatayım.
Cevaplarımın altındaki İMZA bölümünü, forumu mobil cihazdan görüntülüyorsanız;
ekran döndürme özelliğini aktif edip, ekranı yatay döndürdüğünüzde görebilirsiniz.

Bunca yıllık forum tecrübem gösterdi ki; sözel sorulara verilecek ve ister istemez varsayımlara dayanıyor,
bu da çoğunukla sonuca götürmüyor.

İsteğiniz, makro ile PDF uzantılı belge oluşturduğunuzda, bu PDF belgenin kapanması mıdır,
yoksa kaynak belge olan Excel belgesinin kapatılması mıdır, bunu da net ifade etmenizde yarar var.

Hoşbulduk hocam.
Hocam, excel dosyası kapanacak. Dediğim gibi örneğin Macro atadım ctrl+h, belgelerim içine PDF olarak kaydedip, kendisi kapanacak. Yani ben excel dosyası kapatmayacağım.
Saygılarımla.

Estağfurullah, "tecrübeli" sıfatını tercih ediyorum.
Sorunuzu anladım.
Kod'un öncelikle açık excel belgesi adetini kontrol etmesi gerekiyor.
Açık excel belge adeti 1 ise excelin kapanması, 1'den fazla ise excelin değil, ilgili excel belgesinin kapatılması gerekiyor.

Açılış mesajında, starter filan demişsiniz, uygulamayı, kodları bilemiyoruz tabi.
Bence PDF oluşturduğunuz belgenin özel bilgi içermeyen bir kopyasını (amaç kullanılan PDF oluşturma kodlarını da görmek)
foruma ekleyin (forumumuzda belge eklemek için özel bir üyelik türü gerekmez, doğrudan forumumuza örnek belgenizi ekleyebilirsiniz).

Belge üzerinden gidelim derim ben.

Estağfurullah, "tecrübeli" sıfatını tercih ediyorum.
Sorunuzu anladım.
Kod'un öncelikle açık excel belgesi adetini kontrol etmesi gerekiyor.
Açık excel belge adeti 1 ise excelin kapanması, 1'den fazla ise excelin değil, ilgili excel belgesinin kapatılması gerekiyor.

Açılış mesajında, starter filan demişsiniz, uygulamayı, kodları bilemiyoruz tabi.
Bence PDF oluşturduğunuz belgenin özel bilgi içermeyen bir kopyasını (amaç kullanılan PDF oluşturma kodlarını da görmek)
foruma ekleyin (forumumuzda belge eklemek için özel bir üyelik türü gerekmez, doğrudan forumumuza örnek belgenizi ekleyebilirsiniz).

Belge üzerinden gidelim derim ben.

Şöyle çok basit bir dosya yaptım. PDF olarak kaydediyor ve ben kapatıyorum. İşte kendi kapansın. Peki tecrübeli ?

Ekli dosyalar
Şöyle bir deneyin bakalım.
Belgenin kendi bulunduğu dizine, aktif sayfayı, aktif sayfanın adıyla PDF olarak kaydeder.
CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(19 satır)

Şöyle bir deneyin bakalım.
Belgenin kendi bulunduğu dizine, aktif sayfayı, aktif sayfanın adıyla PDF olarak kaydeder.
CSS:
(19 satır)

Ömer bey, (bu arada oğlumun adı BARAN ?) kaydedeceği yer hangi satır da. Bir de sayfa 1 için ctrl+h örneğin sayfa 2 için ctrl+k sayfa 3 için de. Çünkü dosya 3 sayfa hafta içi cumartesi pazar.

CTRL ile oluşturulacak kısayol tuşlarının standart tuş kombinasyonları olmaması lazım.
Örneğin CTRL+H kombinasyonu BUL ekranını açar, CTRL+K Excel'in diline göre örneğin Türkçe ise aktif hücreyi KOYU yapar...
gibi tuş kombinasyonlarını denemeniz lazım. Pratik olanı SHIFT+CTRL+ HARF şeklinde düşünmeniz.

Ayrıca madem PDF işlemi sonrası belgeniz kapatılacak, PDF olacak sayfayı isterseniz istediğiniz bir sayfadaki istediğiniz bir hücreye
veri doğrulama listesi oluşturup adını oradan seçersiniz, o hücre adresindeki değişikliğe duyarlı otomatik olarak bu makro çalıştırılır
ve veri doğrama listesinden seçtiğiniz sayfa PDF olur şekilde yeni bir makro kodu oluşturulabilir.

Ya da içinde bulunduğunuz güne göre işlem yapılacaksa HAFTANINGÜNÜ kontrolü düşünülebilir.

Kısayol tuş ataması daha evvel hiç yapmadım doğrusu ama yarın tekrar konunuza bakayım.

Ömer bey, (bu arada oğlumun adı BARAN ?) kaydedeceği yer hangi satır da. Bir de sayfa 1 için ctrl+h örneğin sayfa 2 için ctrl+k sayfa 3 için de. Çünkü dosya 3 sayfa hafta içi cumartesi pazar.

Zira başka bir dizine kaydetmesi gerekiyor. Bu çalışma kitabında başka bir macro var. İkincisi nasıl yazılıyor. Bir de dediğim gibi ctrl+h tıklayınca 1. sayfayı ctrl+k tıklayınca 2. sayfayı yazdırması gerek. Değiştireceğim bölüm hangisi kodda.

Sayfayı yenileyerek önce bundan önce yazdığım cevabı bir kez daha okur musunuz?
Art arda mesajlar yazıldı, bir önceki cevabıma ekleme yapmıştım.

klasörü belirleyen kısım verdiğim koddaki yol=ThisWorkbook.Path satırı.
yol=.... gibi istediğiniz klasörün yolunu ÇİFT TIRNAK ARASINA yazabilirsiniz.

Hatta isterseniz kodu aşağıdaki gibi daha derli toplu hale getirip düzenlersek kolaylıkla
hem ilgili klasör adresini, hem de PDF belgenin adını (kırmızı renklendirdiğim yerden)
kolaylıkla ÇİFT TIRNAK arasına yazarak değiştirebilirsiniz.
VBA:
(16 satır)

Sayfayı yenileyerek önce bundan önce yazdığım cevabı bir kez daha okur musunuz?
Art arda mesajlar yazıldı, bir önceki cevabıma ekleme yapmıştım.

klasörü belirleyen kısım verdiğim koddaki yol=ThisWorkbook.Path satırı.
yol=.... gibi istediğiniz klasörün yolunu ÇİFT TIRNAK ARASINA yazabilirsiniz.

Hatta isterseniz kodu aşağıdaki gibi daha derli toplu hale getirip düzenlersek kolaylıkla
hem ilgili klasör adresini, hem de PDF belgenin adını (kırmızı renklendirdiğim yerden)
kolaylıkla ÇİFT TIRNAK arasına yazarak değiştirebilirsiniz.
VBA:
(16 satır)

Ömer bey son olarak, bu kodda macro kısayolu yok, ilkinde vardı ve kısayolu kullandığım zaman hangi sayfayı kaydedecek. (excel dosyasında 3 sayfa olacak)

Kodu modül içerisine yazdıktan sonra Geliştirici sekmesinden makrolar butonuna basınız. Aşağıdakine benzer bir görüntü göreceksiniz. Seçenekler seçeneğine tıklayarak kısayol atamasını yapabilirsiniz.
1574349984202.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri