PDF Dosyalarına Üst Bilgi Yazdırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

PDF Dosyalarına Üst Bilgi Yazdırma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Aşagıdaki Ömer BARAN hocamın yazmış olduğu makro ile çalışma sayfamın B sütununa yazmış olduğum TC kimlik numaları doğrultsunda ilgili klasörde arama yapıp liste sırasına göre çıktı almaktayım. Almış olduğum bu PDF çıktılarına çıktı alırken A sütununda yazılı olan sicil numaralarını ilgili evrakların sağ üst köşesine gelecek şekilde okunacak büyüklükte üst bilgi olarak yazdırmak mümkünmü acaba. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(14 satır)

Ekli dosyalar
Sayın @mertatakan3838

Kayıtlı PDF belgeye veri yazmak olayıyla ilgili net'te biraz bakındım ve rastaladığım sayfalarda
çoğunlukla PDF EDİT türünden üçüncü parti programlara ve bilgisayarınızda Acrobat Reader değil, Acrobat yüklü olması
gerektiğiyle, Pro versiyonunun yüklü olması gerektiğiyle ilgili bilgilere rastladım.

VBA kullanarak veri yazmaya yönelik bazı kodlar da gördüm ancak, denemelerimde Dim (tanımlama) satırına gelindiğinde hatalar aldım.
Sanıyorum, Acrobat programının versiyonuna göre, VBA'nın REFERENCES kısmıyla ilgili birşeyler yapılması gerekiyor.
Burada da İMZA/STAMP ekleme yönteminin izlenmesi gerekecek gibi.

Daha evvel böyle bir ihtiyacım da hiç olmamıştı doğrusu.
Amacınız hangi pdf yazdırıldı, hangisi yazdırılmadı gibi bir bilgiyi biriktirmekse bunun için belgenin içine
birşeyler yazdırmak yerine, excel belgenizde uygun bir sütuna, belgenin yazdırıldığı bilgisi eklenebilir.

Benzer ihtiyacı olup, bu ihtiyacını gidermiş olan arkadaşlarımız varsa; fikirlerini yazarlar.

Fiziken belgenin yazdırılıp yazdırılmadığının kontrolüne dair bir şeye ben rastlamadım.
Belgenizde kullanılan kod aşağıdaki gibi düzenlendiğinde, belgenin yazıcıya gönderildiği bilgisi uygun bir sütuna yazdırılabilir.
Aynı belgede makro çağrıldığında, D sütunu hücresi BOŞsa o satırdaki TC No bilgisine göre yazıcıya gönderme gerçekleşir.

Unutmamak gereken şey ise; diyelim yazıcıda sorun yaşandı ve fiziken yazdırma gerçekleşmedi. Kod bu durumda da yazdırıldı diye bilgi yazar.
VBA:
(18 satır)

Örneğin benim bilgisayarımda "Foxit PDF Editor" diye bir program yüklü durumda.
Bu programı kullanarak pdf belgeye bir Metin Kutusu içinde istenilen bir metni ekleme işini yaptığını gördüm.

Belki bu tür bir program makroyla tetiklenip istenilen bir metni, konu açılış mesajında belirttiğiniz gibi pdf belgeye eklemesi sağlanabilir.
Üzerinde düşünmek, denemeler yapıp sorunsuz olduğunu test etmek gerekir.

Tekrar merhaba Sayın @mertatakan3838

İsteğiniz açıkçası ilgimi çekti ve biraz uğraşarak aşağıdaki sonuca ulaştım.

Daha evvel de belirttiğim gibi benim bilgisayarımda Foxit PDF Editor programının V2.1.0 versiyonu mevcut.
Bu programı bilgisayarınıza siz de kurarsanız, aşağıdaki makroyu kullanarak;
hem belgelerin SOL ÜST köşesine (konumunu değiştiremedim)
TARİH/SAAT ve A sütunundaki Sicil Nuamaraları eklenip KAYDEDİLİR
ve ardından yazdırılır, hem de berbir TC Kimlik numarasının karşısına D sütununa belgenin YAZDIRILDIĞI bilgisi eklenir.

Sayfadaki listeye sonradan ekleme yapsanız da D sütununda, yazdırıldığı bilgisi olmayan satırlar için işlem yapılır.

VBA:
(45 satır)

Çözüm
Sayın Ömer hocam emekleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim PC sirket bilgisayarı olduğu için söylemiş olduğunuz uygulamayı indiremiyorum maalesef disaridan PC ye müdahale etme yetkim yok yetkilendirmem olmadığı için ancak bu güzel calismayi arşivime aldım.

Sayın @mertatakan3838

Bence, belirttiğim programın ücretsiz eski bir sürümünü (bende eski sürümü kurulu) bulabilirsiniz, bakmak lazım.
Sistem yöneticilerinizle irtibata geçerek, programın kurulmasını sağlayabilirsiniz
(neticede iş için kullanacaksınız ve işinizi kolaylaşkıracak, hızlandıracak bir uygulama) diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri