Otomatik Sıralama Yaparken Koşul Kullanmak.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Otomatik Sıralama Yaparken Koşul Kullanmak. isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
@Ömer BARAN Beyin katkısıyla örnek dosyadaki otomatik sıralama işlemini artık yapabiliyoruz
Ancak buna bir ek koşul koymamız gerekiyor.
Liste sayfasında B sütununda B2:B21 arası hücrelerde kayıtları Aktif - Pasif şeklinde bir alan ekledik.
Sıralama sayfası H2 Hücresindeki Seçilen Sınıfın Bilgileri Liste Sayfasından Çekilerek en yüksek notu olan öğrenciden en düşük notu olan öğrenciye göre sıralanmaktadır.
Bu çalışan örneğe Aktif olan kayıtları getirmesini eklemem lazım. bu koşulu koymak için onlarca deneme yaptım ancak çalıştıramadım.

Liste sayfasında pasif olan kayıtları göstermeden bu işlemi nasıl yapabilirim? Kodda bu koşulu tam olarak nereye ve ne şekilde koyacağımı çıkartamadım.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ekli dosyayı görüntüle 5844

Ekli dosyalar
  • soru.webp
    soru.webp
    29.6 KB · Görüntüleme: 38
  • Otomatik Sıralama Yaparken Koşul Kullanmak.xlsx
    Otomatik Sıralama Yaparken Koşul Kullanmak.xlsx
    18.5 KB · Görüntüleme: 2
Sayın @merakli .

-- A3 hücresine birinci formülü normal formül olarak uygulayıp boş sonuç alıncaya kadar aşağı
-- B3 hücresine ikinci formülü dizi formülü olarak uygulayıp sağa ve boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

.

Aslında, bu işler konuşuyor gibi.
Şöyle bir cümle kuruyorum; EĞER tablonun şu sütunu 5/A ve EĞER şu sütunu Aktif ise olanların,
puanarına, kendi satır numarasının 1000'de 1'ini eklersek (bu 1/1000 kısmı eşit puan olanların birbirinden ayrıştırılması için)
1'inci büyük olanı hangisidir, 2'nci büyük olanı hangisidir....
Bulunan bu puan+satır/1000 değeri listenin KAÇINCI satırındadır?

İşlem tamam, büyüklük sırasına göre bulunan sıralaranı kriter olarak alıp ilgili satırdaki veriler getirilebilir.
Gerekirse daha basit/daha az satırlı veriler üzerinden denemeler yaparek halledebilir, kalıcı olarak öğrnebilirsiniz.

Bence durumu önce yardımcı sütunlar kullanarak veri tablosunun bulunduğu sayfada çözün.
Liste sayfasının
-- H sütununa B hücresi AKTİF ise 1, değilse 0 yazdırın,
-- I sütununa C hücresi 5/A ise 1 değilse 0 yazdırın,
-- J hücresine G+satır()/1000 formülünü uygulayın.
-- K hücresine H*I*J formülünü uygulayın
-- L hücresine =BÜYÜK($K$2:$K$21;Satır(A1)) formülünü
-- M hücresine KAÇINCI(L; $K$2:$K$21;0) formülünü uygulayın,
-- N hücresine KAYDIR($B$1;M;sütun() ) formülü uygulayın
İşte verdiğim formül tam olarak bu sırayla bu işlemleri tek adımda yapıyor ve çalışma mantığı da tam olarak bu şekilde.
İki koşulun iç içe EĞER olarak yazılması yukarıdaki H*I işlemine denk düşüyor.
K sütununda 0'dan büyük olanlar aranan değerler listesi oluyor.

Denemeler yapın mutlaka, önce yardımcı sütunlarda tek tek,
sonra formüllerde yerine koyma yöntemiyle iç içe hale getirerek yrdımcı sütun adetini azaltarak sonuç almaya bakın.
Son aşamada ise DİZİ FORMÜLÜ olayının üzerinde durup, yardımcı sütunsuz sonuç almaya geçersiniz.
Zaten Excel işlevleriyle igili bilginiz mevcut, ADIM ADIM ilerlemek en iyi yöntem.

İyi çalışmalar dilerim.

Açıklamanız için teşekkürler.
Sizin başka konulara yazdığınız cevapları da not alıyor arşivliyor ve satır satın inceleyip çalışıyorum.
İşini iyi yapan kişilerden örnek olarak verilecek bir kişisiniz. Siz ve sizin gibi arkadaşları gördükçe ülkem adına ümitvar oluyorum.

Bende dediğiniz gibi hücrelere parçalayarak anlamaya çalışıyorum.

ilk zamanlar forumdaki bir formülü anlamak için yaptığım bir çalışma
ornek.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Açıklamanız için teşekkürler.
Sizin başka konulara yazdığınız cevapları da not alıyor arşivliyor ve satır satın inceleyip çalışıyorum.
İşini iyi yapan kişilerden örnek olarak verilecek bir kişisiniz. Siz ve sizin gibi arkadaşları gördükçe ülkem adına ümitvar oluyorum.

Bende dediğiniz gibi hücrelere parçalayarak anlamaya çalışıyorum.

ilk zamanlar forumdaki bir formülü anlamak için yaptığım bir çalışma
ornek.webp
Bütün formüller böyle gözükse hiç bir şey karışmayacak :)
Neyse ki makro kodu var Formülün yetişmediği yerde kodlar her zaman yanınızdadır..

Sadece hayal edin gerisini kodlara bırakın :)

Eh eh .... Kod mu dedim. Neyse efem formül öğrenmeye devam :)

Buradan da formül üstadlarımıza selamlarımı ileteyim.

@Ömer BARAN @Ali Kırksekiz @52779 @Admin @PriveT @Feyzullah
( Feyzullah hocam sizi anmazsam olmazdı. Admin de sitenin sahibi o nu yazmasam hiç olmazdı. Neyse hatları karıştırmayayım. )

Not: Ulusa sesleniş gibi hissetim bir an.
Güncelleme : 1000 mesajımı yazmışım. Olmuş mu o kadar . Biraz ara vereyim. o_O

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri