Metin Ve Sayı Biçimindeki Değerlerin Listelenmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Metin Ve Sayı Biçimindeki Değerlerin Listelenmesi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Forumda daha önceden Sayın Ömer BARAN üstadımca yapılmış bir işlemde verilerin olduğu sütunda değerler listelenmişti.
Ancak sonradan verilerin olduğu değerlerin metin ve sayı biçiminde karma olarak olabileceği durum çıktı.
Önceden yapılmış E sütunu formülü sadece sayı biçimindekileri getirmekte olup "Metin biçiminde" olanları getirmemektedir.

A ve B sütunlarındaki değerlerin biçimi kimi ="091054270" şeklinde metin; kimi '555455 şeklinde metin; kim de sayı şeklinde kayıtlı olup e2 hücresindeki formül sadece sayı olanları listelemekte olup her iki biçimdekileri de listelemesi sağlanmasına ihtiyaç var.

E2 hücresindeki aşağıdaki dizi formülü nasıl revize edilebilir.
=EĞER(E1="";"";EĞERHATA(KÜÇÜK(EĞER($A$2:$B$41<>"";EĞER($A$2:$B$41>EĞER(EMETİNSE(E1);0;E1);$A$2:$B$41));1);""))
yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar
G1 hücresine 0 (sıfır) yaz.

G2 hücresine de

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

yazıp CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak giriniz.

Sonuçlar uygunsa E sütununu revize edersiniz.

İsterseniz hücre biçimlendirden

Kod:
(1 satır)

olarak biçimlendirirsiniz. Liste sonunda formülden gelen sıfırlar gözükmez.

Ya da =Eğer(Formül=0;"") gibi revize de edebilir siniz.

G1 hücresine 0 (sıfır) yaz.

G2 hücresine de

Kod:
(1 satır)

yazıp CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak giriniz.

Sonuçlar uygunsa E sütununu revize edersiniz.

İsterseniz hücre biçimlendirden

Kod:
(1 satır)

olarak biçimlendirirsiniz. Liste sonunda formülden gelen sıfırlar gözükmez.

Ya da =Eğer(Formül=0;"") gibi revize de edebilir siniz.
Sayın Ali Kırksekiz ilginize teşekkür ederim.
Formülü aşağıya doğru uyguladığımda hep aynı değeri (0910545270) getirdi.
E2 hücresindeki aşağıdaki dizi formülünü metin ve sayıya duyarlı hale getirerek (revize ederek) olabilir mi?
=EĞER(E1="";"";EĞERHATA(KÜÇÜK(EĞER($A$2:$B$41<>"";EĞER($A$2:$B$41>EĞER(EMETİNSE(E1);0;E1);$A$2:$B$41));1);""))

Merhaba,
Açtığım konudaki duruma göre E2 hücresindeki Sayın Ömer Baran tarafından yapılmış aşağıdaki formülü revize edilse nasıl edilirdi? Bunu da öğrenmek isterim. =EĞER(E1="";"";EĞERHATA(KÜÇÜK(EĞER($A$2:$B$41<>"";EĞER($A$2:$B$41>EĞER(EMETİNSE(E1);0;E1);$A$2:$B$41));1);""))
Tabiki Ali Kırsekiz tarafından 6. penceredeki formül işlemi doğru olarak yaptığını belirtmek isterim.

@kmlzdmr

Beklentinizi anlayamıyorum doğrusu.
Önemli olan sonuç alınması değil mi?

Sn. @Ali Kırksekiz 'in verdiği çözüm önerisi tam olarak istediğiniz sonucu üretiyor diye görüyorum.
Sorun nedir?
Sorun yok. Ali Kırksekizin formülü tabiki işi görüyor.
Sizin yaptığınız aşağıdaki formülde sadece sayısal değerleri sıralamaktaydı.
Sonradan (şimdi) verilerin olduğu değerlerin metin ve sayı biçiminde karma olarak olabileceği durum çıktı.
Bu duruma göre sizin aşağıdaki formülü netin ve sayı biçimindekilere göre nasıl revize edilmesini öğrenmeye çalışıyorum. Uğraştım yapamadım.

@kmlzdmr
Tahminim o ki, A ve B sütununda VERGİ KİMLİK NUMARALARI var.
Bu durumda A ve B sütununda ister sayı ister metin formatında olsun,
tüm vergi kimlik numaralarını (ilk karakteri 0 olanlar dahil) doğrudan aşağıdaki formül ile de ARTAN şekilde listeleyebilirsiniz.

Formül dizi formülü olarak uygulanmalıdır ( CTRL+SHIFT+ENTER ) .

Kod:
(1 satır)

Geri