Çözüldü Makro yolu ile sheet sayfaları toplama

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

1. Listede hali hazırda makro yolu ile kodlama mevcut fihrist sayfasında ek sütun açtığım için rapor sayfasında G sütunu durum fihrist sayfasındaki T sütunundaki veriyi çekiyor ben U sütunundaki veriyi çekmesini istiyorum yine aynı şekilde rapor sayfasında bakiye sütunu I sütunundaki veriyor ben J sütunundaki veri çekmesini istiyorum
2. Örnek olarak fihrist sayfasında fahri sayfasından gidecek olursak F sütununda aldığı ürünler H sütununda (+) yapılan ödemeler H sütununda (-) şeklinde burada bütün F sütunu içinde yani (+) olanlar metin olarak durumu devir yazanlar hariç bütün sütunu kümüle toplatmak istiyorum aynı şekilde H sütununda yaptıkları ödemelerin toplamını bütün sütunda toplatmak istiyorum sonuç olarak (+) olanların kümüle toplamı fihrist sayfasında fiş yazan H sütunu (-) olanların kümüle toplamı fihrist sayfasında ödeme yazan I sütununda toplatmak istiyorum toplama işlemini de fihrist sayfasında T sütununda hesapla butonu var makro yolu ile kod yazılarak hesaplama yapmasını istiyorum
3. Son olarak fihrist sayfasındaki firmalar alt sheet sayfasında daha açmadığım bir çok sayfa var ilerde çıkardıklarımda olabilir yeni sheet açtığımda ve fihrist sayfasına eklediğimde T sütununda butona tıkladığımda hesaplamayı sheet deki isim benzerliği aynımı olması lazım yoksa sheetlere numerik sıramı vermem gerekiyor yani eşleştirmesi nasıl olacak bilgim olmadığı için aklıma geldi sormak istedim.

teşekkür ederim

Ekli dosyalar
@yigityasir

Sn. @Feyzullah , kodu hazırlayan kendisi olduğu için daha kolay hatırlayacak ve düzeltme yapacaktır ama
bu aralar forumla pek ilgilenemiyor sanırım.

İsteğinizi tam olarak anlayamamış olabilirim.
1 numaralı maddede belirttiğiniz hususla ilgili olarak; MODULE1'de mevcut kodunu aşağıdakiyle değiştirerek deneyin bakalım.
İstenilen bu mudur?
Diğer isteklerinize de bakmaya çalışırım ancak umarım anlayabilirim.
Aslında, mevcut makrolarla sonuç aldıktan sonra hatalı diye düşündüğünüz sayfanın bir kopyasını oluşturup,
bu kopya sayfada da olması gereken durumu elle kes/kopyala-yapıştır/elle yaz ... bir şekilde hazırlayıp,
bu şekilde olması lazım ama şu sütunda bu hatalı, şu sayfada bu yanlış diye net olarak sayfa/satır/sütun/hücre belirterek
ilgili sayfaya ekleyeceğiniz metin kutu(lar)suna açıklama yazarsanız durum daha kolay anlaşılır ve çözüme daha hızlı ulaşılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(30 satır)

1.soruya verilen cevap doğru yalnız rapor sayfasındaki B:Garasındaki renklendirme atlanmış
acelem yok Ömer bey müsait olduğunuzda beklerim ben

Ekli dosyalar
  • Ekran Alıntısı2.webp
    Ekran Alıntısı2.webp
    6.9 KB · Görüntüleme: 4
@yigityasir

Biçimlendirme işlemleri, tablo isimli makro ile yapılıyor, ben o kısma hiç bakmadım.
ATLANMIŞ değil de nasıl olması gerekiyor onu belirtin veya tablo isimli makrodaki sütun adlarına bakarak onlarda değişiklikler
yapıp listelemeyi yenileyerek değişikliğin sayfaya yansımasına bakabilirsiniz.
Ekran görüntüsü yerine örnek belge üzerinden bakmak gerekir.
Sizce malum olabilir (çünkü belge sizin) ama, belgenizin yapısını/işleyişi/verilen nedir/istenilen nedir gibi hususlara yabancı olduğumuzu unutmadan açıklama yazmak, örnek belge eklemek vs şart.

Bir de forum genel ortamında konu açarken; böyle maddeler halinde ve birbiriyle ilgisi olmayan işlemler için tek konu açılması pek doğru değil, diğer forumdaşlara da faydası yok. Forumda konuların, belgedeki tüm istekleri maddeler halinde sayarak belge bazlı olarak açılması değil,
diğer forumdaşların da işine yarayacak, benzer ihtiyacı olanların bulabileceği, yararlanabileceği şekilde işlem türü bazlı ve işlem türünü ortaya koyan konu başlığı kullanarak açılması lazım. İşlem türü bazında açılacak konulardaki çözümlerin de belge sahibince belgesine uygulaması ve bir sonraki işlemle ilgili yeni bir konu açarak adım adım belgesini olgunlaştırması gerekir.

.

Ömer bey,
yazdıklarınızı bundan sonraki konularda dikkate alacam 1.soruda belirttiğim dediğiniz üzere makro tablo ile ilgili baktım ama renklendirmeyi yapamadım rapor sayfasında B:G arasındaki satırları Fihrist sayfasındaki renk kodu ne ise aynı şekilde renklendirmek bu kadar
diğer 2.3. sorularda elimden geldiğince ayrıntılı yazdım takdir sizin

@yigityasir

Daha evvel de belirttim.
Belgedeki akışı işlemleri tam olarak bilmiyorum.
Renklendirme işlemine ait koşul kod satırını aşağıda alıntıladım.

Kod satırında Cells(x, y) yazılış tarzında x satır numarası (satır numarasıyla ilgili bir şey yapmayacaksınız), y ise sütun numarası.
Örneğin;
-- kırmızı renklendirilmiş kısımdaki Cells(jj, 5) >> (5'nci sütun) E sütunu oluyor,
-- yeşil renklendirilmiş kısımdaki Cells(ii, 20) >> (20'nci sütun) T sütunu oluyor.

Kırmızı olanlar RAPOR sayfasındaki alanlar, yeşiller ise Fihrist sayfasındaki alanlar.

Aşağıdaki kod satırı (aşağıda göstermedim ama bir alttaki kod satırıyla birlikte) diyor ki;
-- RAPOR sayfasında bir satırdaki B, C, D, E ve G sütunundaki hücrelerin birleştirilmiş hali,
İLE
-- FİHRİST sayfasında bir satırdaki B, C, D, E ve T sütunundaki hücrelerin birleştirilmiş hali,
BELİRTİLEN SIRAYLA KARŞILIKI EŞİTSE, kod bir alt satıra geçip Rapor sayfasında B-G sütun aralığının rengini Fihrist sayfasından alacak demek.

Anladığım kadarıyla; kod satırının en sonundaki yeşil renkli 20'nin 21 olması lazım, bir deneyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Cep telefonundan yazıyorum.
Bence bu konuyu çözüldü olarak işaretleyip,
diğer iki konu için ayrı ayrı konular açın.
Ama açıklamanızı net yapın.

Kusura bakmayın ama söylemem lazım;
cümlelerinizde hiçbir noktalama işareti vs olmadığından durum/istek çok anlaşılmıyor doğrusu.

Ömer bey,
peki dediğiniz gibi iki ayrı konu başlığı açacağım yalnız yazdığım sorular inanın üzerinden iki üç kere okuyup anlaşılır hale getirdiğim şeklinde yazdım tekrar revize etmeye çalışacağım
teşekkür ederim