Makro Kullanarak Ek Sütunlar Ekleme

Makro Kullanarak Ek Sütunlar Ekleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan theorder
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Makro Kullanarak Ek Sütunlar Ekleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, Kolay Gelsin.

Ekte vermiş olduğum dosyayı burada Sn. Üstadım @Ömer BARAN tarafından çözüme kavuşturulmuş olup dosyayı 1 senedir kullanmaktayım. Dosyadaki verilerin artmasından dolayı dosya da formül ile yazdıklarımın aslında Sn. Üstadım @Ömer BARAN yazmış olduğu kodun içerisine entegre edilebilir diye düşündüm. Dosyanın verimlilik açısından bunun daha doğru bir adım olacağını düşündüm.

Kodun çalışma mantığı ; GÇB adlı sayfa da a5 sütununa zsd102 de bulunan bir beyanname numarası yazdığımız da zsd102 den otamatik olarak verileri çekmektedir. mevcut excel de ise 6 ve 7. sütundaki verileri getirmektedir.

ZSD102 sayfasın GÇB adlı dosyaya sütun numarası olarak aşağıda ki tablo ya yazıyorum ilk 2 satır zaten kodun ve excel içersinde ekli onun devamına diğerlerini eklemek istiyorum.

ZSD102 SAYFASINDANGÇB ADLI SAYFAYA
14(eklendi)6(eklendi)
16(eklendi)7(eklendi)
415
64
1211
173
185
1912
2016

Ben kodu geliştirmeyi denedim;

1)

1719925897308.webp

kısmında hata alıyorum.

2) kodu ben geliştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(35 satır)

Yardımlarınız için teşekkür ederim. iyilikle kalın.

Dosyanın buradaki eski linki; Çözüldü - Makro Kullanarak Verileri Listeleme

Ekli dosyalar
@theorder

Hangi sütundaki bilginin GÇB sayfasında hangi sütuna aktarılacağını tam olarak anlayamadım.
Herhangi bir beyannameye ait gerekli tüm bilgileri eksiksiz olarak GÇB sayfasında ilgili hücrelere kopyala-yapıştır şeklinde elle aktarıp,
belgeyi kaydederek foruma yükleyin.

Üstadım Kolay gelsin, Tabloyu dediğiniz gibi eksiksiz olacak şekilde doldurdum. İnceyebilir misiniz ? Yardımınız için Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar
@theorder

703 numaralı veri için;
ZSD sayfasındaki veri satır adeti 3 ancak GÇB sayfasında 2 satır sonuç var.
GÇB sayfasında 2 satır olmasını sağlayan tam olarak nedir?
Örneğin DEĞERLEME SINIFI TANIMI'ndaki farklılık mı?

Üstadım Her beyanname de farklı ürünler var. Bu ürünler DEĞERLEME SINIFI TANIMI na göre sınıflandırılıyor. Ve aktarım yaparken Gtip numarasını da getirmekte kod.

Gçb satış sayfasında A sütununa beyanname numarası girildiğinde zsd102 adlı sayfadan ilgili verileri getiriyor. Bu verileri getirirken Değerleme sınıfı tanımının çeşitliliğine göre getirmektedir. eğer 3 farklı değerleme sınıfı varsa 3 farklı kalem da aktaırıyor. ve ona göre aynı sınıf olan kalemlerin adetini miktarını ve döviz değerini topluyor.

Geri