Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Yazılı Olan Tarih Haftanın Hangi Günüdür

bd

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, A2 hücresinde mesela 04.12.2021 yazıyor. Ben B2 hücresine nasıl bir formül yazmalıyım ki sonucu Cumartesi olsun? Teşekkürler

Çözüm
Selamlar, A2 hücresinde yazan tarihin bulunduğu haftanın Cumartesi günü için --Eğer yazan tarihin Günü Pazar ise Cumartesi geçmiş gündür. Bir sonraki haftanın Cumartesi gününü verir.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
--Eğer günlerden ne olursa olsun bulunduğu haftanın Cumartesi gününü vermesi için
Kod:
(1 satır)
Burada ;1; yerine ;2; yazarsanız, bir sonraki haftanın Cumartesi günü verir. 3 yazarsanız da 2 hafta sonraki Cumartesi yi verecektir.
Selamlar, A2 hücresinde yazan tarihin bulunduğu haftanın Cumartesi günü için --Eğer yazan tarihin Günü Pazar ise Cumartesi geçmiş gündür. Bir sonraki haftanın Cumartesi gününü verir.
Kod:
(1 satır)
--Eğer günlerden ne olursa olsun bulunduğu haftanın Cumartesi gününü vermesi için
Kod:
(1 satır)
Burada ;1; yerine ;2; yazarsanız, bir sonraki haftanın Cumartesi günü verir. 3 yazarsanız da 2 hafta sonraki Cumartesi yi verecektir.

Çözüm
Bugünlerde çok fazla kullandığım ELEMAN fonksiyonu ile bir alternatif yazayım. Eğer haftanın ilk gününü Pazar olarak alacaksanız, alttaki formül ile işinizi görebilirsiniz.
Kod:
(1 satır)
Haftanın ilk gününü Pazartesi olarak almak isterseniz ise,
Kod:
(1 satır)
şeklinde kullanabilirsiniz.

Ben, demek ki soruyu yanlış anlamışım... 04.12.2021 Cumartesi olduğu için yan hücresine Cumartesi yazması istenmiş galiba... Ben ise, Cumartesi tarihini vermesi şeklinde yorumlamıştım. Eğer yazan tarihin Gününü yazması isteniyorsa, Yan hücreye yani B1 hücresine =A1 yazın ve SAYI biçimini İsteğe Uyarlanmış tan gggg olarak yazın.

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4
Geri