Koyun Yetişriciliği Verim ve Soy Kütüğü Kayıtları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan nbly1905
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Koyun Yetişriciliği Verim ve Soy Kütüğü Kayıtları isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba. Ben koyun üreticisiyim. Koyun sayısı fazla olduğu için kayıtları excel ortamında tutuyorum. Ama çok fazla veri var ve istediğim zaman tek bir pencereden hepsine ulaşamıyorum.

Koyun Yetiştiriciliğinde tutulan kayıtlar şunlar:
Anne Küpe Numarası
Baba Küpe Numarası
Kuzu Doğum Tarihi
Kuzu Cinsiyeti
Kuzu Doğum Ağırlığı
Kuzu Tespit Numarası
Kuzu TÜRKVET Küpe Numarası
Anne Laktasyon Süt Verimi
Baba Cidago Yüksekliği
Baba Scrotum Çevresi.
...
ve şu anda aklıma gelmeyen diğer kayıtlar.
...
hayvan sayısı 13 bin başın üzerinde. Ben geçmişe dönük soy küyüğü taraması yapamıyorum.
....
Sizden ricam , nasıl bir yol izlemeliyim? Naıl bir tablo oluşturmalıyım?
....

örnek olarak tuttuğum tablo bu şekildedir. Burada sadece 2 koyuna ait bilgiler var. Bu şekilde 1000 baş hayvan için veri girildiğinde , karşılaştırma yapmak ve soy kütüğü verilerine ulaşmak zor oluyor. Bunu daha kolay yoldan yapmak mümkün mü?

Ekli dosyalar
Merhaba,
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.
Konuyu anlayıp yardımcı olabilmemiz açısından örnek verebilir misiniz?
Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Neyle neyi karşılaştıracağız?
1 karşılaştırma örneğiyle dosyanızı paylaşır mısınız?

Sayın PriVeT öncelikle çok teşekkür ederim. Siz söyledikten sonra bende anladım ki detaylı açıklama yapmamışım. Yukarda örnek excel tablosunu paylaştım. Bu örnek tabloda şıu anda 2 tane anne kaydı var. Ama bu sayı 1000 olacak.
Örneğin ben , 2019 yılında doğan dişi kuzularda doğum ağırlığını küçükten büyüğe sıralam istiyorum. Bu şekilde en iyi hayvanları damızlık olarak seçmiş olabileceğim.
Aynı şekilde 2020 yılında doğum yapan koyunların süt verimini büyükten küçüğe doğru sıralamak istiyorum.

Anladığım kadarı ile;
1- Küpe numaraları ile arama yapıp (anne,baba veya yavru) ,o hayvana ait verileri getirmek
2- Sütun başlıklarına göre seçilen kritere göre süzme işlemi yaptırmak ve istenen kritere göre sıralatmak
3- Listelen hayvanlar arasından seçim yaparak sadece seçilenleri bilgileri ile görünteleyerek mukayese yapabilmek.

öncelikle tablonuzu son haline getirmenizi öneririm.
yani canlı ağırlık, et verimi,yapağı verimi,kısırlık, hastalıkları ,fiziksel kusurları, kesim veya ölüm tarihi .....vb.

Sayın PriVeT öncelikle çok teşekkür ederim. Siz söyledikten sonra bende anladım ki detaylı açıklama yapmamışım. Yukarda örnek excel tablosunu paylaştım. Bu örnek tabloda şıu anda 2 tane anne kaydı var. Ama bu sayı 1000 olacak.
Örneğin ben , 2019 yılında doğan dişi kuzularda doğum ağırlığını küçükten büyüğe sıralam istiyorum. Bu şekilde en iyi hayvanları damızlık olarak seçmiş olabileceğim.
Aynı şekilde 2020 yılında doğum yapan koyunların süt verimini büyükten küçüğe doğru sıralamak istiyorum.
Merhaba,
Bunun için normal filtre uygulamak görmüyor mu işinizi? Mesela örnek dosyada 2020 yılında doğum yapan koyunların süt veriminin büyükten küçüğe sıralanmış hali yeralmakta.
Hücre birleştirme yapmamalısınız.

Ekli dosyalar
13 bin hayvanın günlük süt kayıtlarını excelde bu formatta tutmak pek mantıklı gelmiyor bana. Bir kaç ay içinde yüzbinlerce satır veri birikecek anlamına gelir.
Bu büyüklükte bir sürü için profesyonel takip yazılımları kullanmak daha uygun olacaktır. Excelde, helede birleştirilmiş hücrelerde bu verileri saklamamanızı tavsiye edebilirim, tecrübelerime göre mutlaka problem çıkartacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri