Kod Bölümü Sekmeleri Arasında Kolayca Gezme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Kod Bölümü Sekmeleri Arasında Kolayca Gezme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar

Bazen iki dosyayı aynı anda açıyorum. Birbirinin kopyası veya benzer dosyalar olabiliyor.

Kodlar üzerinde küçük değişiklikler yapıyorum, ve dosyaların kodlarını birbiriyle kıyaslamak, aralarındaki farklara bakmak istiyorum.

Bı iki dosyanın aynı sayfaları arasında gezmek için Ctrl+Tab tuşlarını kullanıyorum. Fakat;
Eğer bu dosyalarda modüller vs var ise, bütün sayfalar üzerinde geziyor. Oysa ben sadece iki sayfa üzerinde gezmesini istiyorum. Bundan dolayı sürekli fare ile seçmek için biraz uğraşıyorum.

A dosyasının modül1’i ile
B dosyasının modül1’i

veya
A dosyasının Sayfa1’i ile
B dosyasının Sayfa1’i arasında gezmek istiyorum

Bunun bir yolu var mıdır?

@hakki83

Belgeler (ve sayfaları)/userformlar/moduller arasındaki gezinti için standart yol,
VBA ekranında MENÜ çubuğundaki WİNDOW seçeneğine tıklanması ve liste elemanlarından birinin tıklanması.

Dikkat ederseniz hem menü çubuğundaki Window kelimesinin W harfi ve hem de
listedeki sıra numaralarının ALT ÇİZGİLERİ var. Bu alt çizgiler KISAYOL işte.
ALT+W (Window'a tıklama)tuşlarına bastıktan sonra liste açılır, tuşlayacağınız SAYIya göre de ilgili kod bölümüne gidilir.

Ekli dosyalar
Çözüm
Ömer Baran hocam teşekkür ederim. Bana Window sekmesini hatırlatmanızla beraber, sorunuma şu an itibariyle şöyle bir yol buldum. Hemen adım adım bahsedeyim. Ve iyi de oldu benim için.

Örnek
A dosyasının içinde hem modüllerinde hem de sayfalarında kodlar var diyelim.

B dosyası da aynı şekilde.

Amacım A dosyasının 7. modülü ile B dosyasının 2. sayfasındaki kodları hızlıca görüp, kıyaslamak ve aralarındaki farklara bakmak.

Şöyle yapıyorum
İki dosyayı da açıyorum
Window sekmesinden Tile Horizontally’yi seçiyorum. (Ya da Vertically’yi)
Bütün pencereler karşımda dizili
Hangi sayfalar arasında gezinmeyeceksem o sayfaları Ctrl+F4 ile hızlıca kapatıyorum.
Artık karşımda sadece hızlıca gezinmek istediğim sayfalar duruyor.
Ctrl+Tab ile hızlıca birinden diğerine gidebiliyorum artık.
Bu iyi oldu işte. Çünkü kod sayfalarını birbiriyle kıyaslamak, sıklıkla yaptığım bir yöntemdi.

Sağolunız Sayın Ömer Baran hocam.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri