+ Karakterine Basarak İşlem Yaptırmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

+ Karakterine Basarak İşlem Yaptırmak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Resimdeki excel sayfasında + karakterine tıklayınca Veri Tipi isimli kısım açılıyor.
Öğrennme amaçlı inceliyorum.
İşin başındayım
+ karakterinde herhangi bir link ya da fonksiyona bağlama işlemi yok gibi
Bu işlem nasıl yapılıyor?
Hangi kısmı incelemeliyim?

Ekran Alıntısı.webp

Ekli dosyalar
  • Screenshot_2.webp
    Screenshot_2.webp
    68.5 KB · Görüntüleme: 17
Sayın @merakli .

Belgenin uzantısı nedir, *.xlsm veya *.xlsb olabilir mi?

Muhtemelen, Worksheet_SelectionChange kodu vardır ve burada da şu sütunda hücre seçildiğinde, hücre değeri + ise
şunu yap (ekranda gördüğünüz muhtemelen bir UserForm ve bu userformun açılması gibi) şeklinde bir kod var gibi geliyor bana.
Alt taraftan, aktif sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçip, açılacak ekrana bir bakın isterseniz.

İsterseniz belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyasını ekleyin bakalım.

.

Başlangıç olarak böyle bir dosya biraz ağır gelir kanaatindeyim (tabi çaba/emek işi, denemekte sakınca yok) .

Bence daha basit olarak kendinizin hazırlayacağı az veri yoğunluğu olan örnek belgeler üzerinden,
gerekirse forumda konular da açarak koşullu bulma, listeleme, hücre biçimi değiştirme, filtreleme vs
gibi ucundan kıyısından başlamakta fayda var.

Olayın mantığını kavramak için basit belgeler üzerinde antrenman iyidir.
Formüllere, Excel'in yerleşik işlevlerine olan hakimiyet seviyesi ve Excel menülerinin detaylarında dolaşmak,
MAKRO KAYDET yöntemini kullanmak ilerlemeye katkı sağlayacaktır mutlaka.
Forumdaki makro konularını takip edip. konu sayfalarındaki örnek belgeler üzerinden çözüm önerilerini
incelemek. kodlarda değişiklikler/eklemeler yaparak bunların sonuçlarını gözlemlemek yararlı olur.

Eklediğiniz belgenin muhtemelen daha güncel bir versiyonunu (inceleyip siz karar vermelisiniz tabi)
aşağıdaki sayfada ortalarda İNDİR düğmesi üzerinden edinebilirsiniz.

Başlangıç olarak böyle bir dosya biraz ağır gelir kanaatindeyim (tabi çaba/emek işi, denemekte sakınca yok) .

Bence daha basit olarak kendinizin hazırlayacağı az veri yoğunluğu olan örnek belgeler üzerinden,
gerekirse forumda konular da açarak koşullu bulma, listeleme, hücre biçimi değiştirme, filtreleme vs
gibi ucundan kıyısından başlamakta fayda var.

Olayın mantığını kavramak için basit belgeler üzerinde antrenman iyidir.
Formüllere, Excel'in yerleşik işlevlerine olan hakimiyet seviyesi ve Excel menülerinin detaylarında dolaşmak,
MAKRO KAYDET yöntemini kullanmak ilerlemeye katkı sağlayacaktır mutlaka.
Forumdaki makro konularını takip edip. konu sayfalarındaki örnek belgeler üzerinden çözüm önerilerini
incelemek. kodlarda değişiklikler/eklemeler yaparak bunların sonuçlarını gözlemlemek yararlı olur.

Eklediğiniz belgenin muhtemelen daha güncel bir versiyonunu (inceleyip siz karar vermelisiniz tabi)
aşağıdaki sayfada ortalarda İNDİR düğmesi üzerinden edinebilirsiniz.

Teşekkür ediyorum Ömer bey.
Öncedende bahsetmiştim ben 1998-2005 arası klasik asp 3.0 varken bir çok forumda sizin gibi herkese yardım ediyordum. Ve kodlara çok hakimdim. Ancak microsoft desteğini çekince bende php e geçtim sonrasında asp e hiç bakmadım. Doğal olarak unuttuk fakat VBA kodlarının genel yapısı genel olarak asp ile aynı olduğu için yabancılık çekmiyorum sadece excel ile alakalı kısımları uğraştırıyor.
Bundan dolayı üstteki örnekteki kodlar çok zor değil ama excel ile ilgili bu + meselesi gibi... konularda takılıyorum. Elbette ben bu + ları üzerinde link var gibi düşünmüştüm fakat belirli bir alana sağ klik olayıymış.
Sizin dediğiniz gibi bir deneme dosyasında sadece bir fonksiyon ya da sub u deniyor anladıktan sonra çalışmamama ekleyerek gidiyorum.
verdiğiniz linki bilmiyordum. oradanda yeni sürümünü indiriyorum.
Teşekkür ediyorum.
Cevaplama saatlerine bakınca sanırım sizde benim gibi sabahlayanlardansınız. Bende sabah namazı sonrası bir kaç saat uyuyanlardanım :)

Geri