Kapalıdan Başlık İsimlerine Göre Veri Almak

Kısa Açıklama

Kapalıdan Başlık İsimlerine Göre Veri Almak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Formdaş Arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışma sn. @Ömer BARAN tarafından kodlanmıştır. Bugüne kadar sorunsuz olarak kullanmaktaydım. Kapalı olan Database_CHECKIN isimli dosya farklı bir sistemden oluşturulmaktaydı. Verileri aldığımız sistemin günceleme yapması nedeniyle sütun yerleri, başlık isimlerinde değişiklikler olması nedeniyle mevcut çalışma kullanamaz hale geldi. Önümüzdeki günlerde sistemin yeni güncellemeler yapması sabit olduğundan, konuya farklı bir çözüm üretmek gerçeğiyle başbaşa kaldım.
Bahsettiğim bu duruma bir daha düşmemek için nasıl bir yol izlemeliyim, tavsiyeleriniz benim için çok kıymetli, ona göre yol almak istiyorum. Sütun başlığına göre verileri almanın mantıklı olduğunu düşündüğümü belirterek değerli yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar
Merhaba Arkadaşlar,
Cumanız hayırlara vesile olsun.

Yukarıdaki konu hakkında biraz yol almama rağmen istediğim sonuca tam ulaşamadım.
SQL bilmediğim için sorgu kısmında tıkanmış bulunuyorum. Ağaşıda başlık isimlerine göre veri almak için üzerinde revize yaptığım kodlar bulunmaktadır. Yapmaya çalıştığım eksik kalan sernaryolar aşağıdaki gibidir.
1-) Kapalıdan Adults, Paying Child, Free Child, Infant başlıklı sütundaki değerlerin toplamını alarak CHECKIN sayfasının D sütununa yazdırmak.
2-) Kapalıdan "CRS Reservation Nr." başlığına ait verileri başlığın kriterlere uymaması nedeniyle hata alıyorum, bu sütuna ait bilgileri hangi yöntemle almalıyım?
Uzman arkadaşların değerli yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(33 satır)

Ekli dosyalar
Merhaba Bahadır bey,

Farklı bir sistemden alarak oluşturduğum kapalı Database isimli çalışma kitapları sistem güncellemesi nedeniyle bozuldu. Ayrıca kullanıcılara göre bu raporlardaki sütunların yerleri farklı olabilmektedir. Bu sebeple kapali kitaplardan alınacak verilerin sütun başlıklarına göre yeniden kodlanması gereklidir.
Bu noktada imdat çağrıma sizin yanıt vermiş olmanızdan dolayı size çok müteşekkirim. İstediğiniz açıklamalar "Kapalıdan Başlık İsimlerine Göre Veri Alma" isimli örnek çalışma kitabının içerisindedir.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar
@Believing öncelikle ADO bağlantısında hdr=yes kullanacaksanız, başlıklarda nokta, virgül vs kullanmamanız gerek.
Hatta mümkünse boşluk bile kullanılmamasını tavsiye ederim.

Sistemi ilk sekteye uğratan, Database_CHECKIN.xlsx dosyasındaki kısaltmalar.
Buradaki kısaltmaların sonuna nokta koymamanız gerekir ya da bunlardan vazgeçemezseni hdr=no yöntemi ile F1, F2... şeklinde ilerlemeniz..
Sütunların yerleri değişme olasılığı varsa, F'li yöntem sıkıntı yaratır.
O yüzden tavsiye ederim ki kısaltma kullanmayın.

İkinci olarak bir sıkıntı, yine Database_CHECKIN.xlsx dosyanızdaki Adults, Paying Child, Free Child, Infant sütunlarının biçimi METİN olarak işaretlenmiş. Dolayısıyla bu 4 sütunun toplanması mümkün değildir.
Bunu da düzeltmeniz gerekir.

Ben gerekli düzeltmeleri yapmama rağmen, Free Child sütunu ilginç bir şekilde toplamın alınmasını engellemektedir.

Konuya dair çözüm sürecimiz devam ediyor, umarım muvaffak oluruz.

Siz dediğim düzeltmeleri mutlaka yapınız, aksi taktirde bu işi ADO ile yapmanız sıkıntıya girecektir.

Bilginize.

1-) Sütunlardan CRS Reservation Nr'nin sonunda nokta vardı onu sildim.
2-) Database_CHECKIN.xlsx'de boş satır bırakmadım, boş olanlara sıfır yazdım.
3-) Sorgu metninde toplama yapılacak sütunlar için parantez ekledim.

Ekli dosyalar
Tamamı bitti.

1645228095629.webp

Kalkınca son 1 - 2 küçük rötuş sonrası ekleyeceğim.
😇

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın suzunkopru

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Konuya gösterdiğiniz ilgi ve çözüm önerisi için size müteşekkirim. Konunun tam çözümü olmamasına rağmen yaptığınız çalışma bana farklı şeyler öğrenmeme sebep olmuştur.
Database ile başlayan kapalı kitaplar farklı bir sistemden Excel ortamına export edilerek oluşturulmaktadır. Bu gün içerisinde ihtiyaca göre birkaç yeniden oluşturulmaktadır.
Buradaki en önemli konu Database isimli dosya içeriklerine müdahale edilmeden istenilen sütunlara ait bilgileri, açık olan çalışma kitabına transfer etmek olmalıdır.
Bu konuda gerek sizin, gerek diğer formdaş arkadaşlardan değerli yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Sayın Bahadır bey,

Gününüz aydın ve verimli olsun dileklerimle başlarken verdiğimiz zahmet için, içinizi ısıtması için bugün kahveler benden.
Sn. Suzunkopru köprüye konuyu aktardığım gibi Database ismi ile başlayan kapalı çalışma kitaplarının içeriğine müdahale edilmeksizin bir çözüm üretmemiz gereklidir.
Sizleri yorduğum için her birinizden ayrı ayrı özür dilerim.

Saygılarımla,

Günaydın @Believing hocam

Ancak kalkabildim :)
Dosyadaki kodları sadeleştirdim.
Database_INHOUSE kısmı için bir kod örneği olmadığı için oradan ne alacağını bilemedim.
Siz oraya da açıklama eklerseniz hallederiz ya da eklediğim kodlardan uyarlayabilirsiniz.

Önceki mesajlarımda belirttiğim düzeltmeleri yapmanız önemli.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar
Sayın Bahadır bey,

Gününüz aydın ve verimli olsun dileklerimle başlarken verdiğimiz zahmet için, içinizi ısıtması için bugün kahveler benden.
Sn. Suzunkopru köprüye konuyu aktardığım gibi Database ismi ile başlayan kapalı çalışma kitaplarının içeriğine müdahale edilmeksizin bir çözüm üretmemiz gereklidir.
Sizleri yorduğum için her birinizden ayrı ayrı özür dilerim.

Saygılarımla,
Buradaki detaya dikkat etmedim.
Kısaltma ve kısaltmanın sonunda nokta kullanmaya devam edecekseniz, o zaman sistemi F'li hale getirmeniz gerekir.
Ama sütun değişikliğinde kodlar tabiri caizsse patlayacaktır, aklınızda olsun.
Sanırım bu revizyonu üste eklediğim kodlarda kolayca yapabilirsiniz.

@suzunkopru yaklaşık 20 yıldır dostumdur. Türkiye'de Excel VBA'nın üst düzey ilk kullanıcıları arasında ismini ilk sıralara yazarım.
Kendisi yoğun iş temposundan fırsat buldukça inşallah kıymetli üyelerimiz için "yol gösterici" içeriklerle bizlerle olacaktır.

Sayın Admin,

Bir kez daha sizlere teşekkür ederim.
Konu çok değerli katkılarınız ile amacına ulaşmıştır.
Sizlere ve ekibinize şükranları ileterek, ALLAH'a emanet olunuz.

Saygılarımla.

Geri