İstenen Sayı Kadar Tekrarlayan Veriler Oluşturma

İstenen Sayı Kadar Tekrarlayan Veriler Oluşturma isimli içerikte, ilgili işlemin nasıl yapılacağını öğreten bir yazı yer almaktadır.

Giriş​

Excel, veri işleme ve analiz için son derece güçlü bir araçtır. Bazen, belirli verileri istenen sayıda tekrarlamak gerekebilir. Bu durumda, Excel'in gelişmiş fonksiyonlarını kullanarak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazıda, Excel'de belirli sayıda tekrar eden verilerin nasıl oluşturulacağını adım adım açıklayacağız.

Kullanılacak Fonksiyonlar​

Bu örnekte bulunan formülde, SATIRSEÇ, SIRALI, BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY ve MOD fonksiyonları kullanılacaktır. Böylece, bu fonksiyonları kullanarak, listemizdeki her bir değerin belirli sayıda tekrarlanmasını sağlayacağız.

Adım Adım Uygulama​

Uygulama için adımlarımız şunlardır:

Başlangıç Verilerini Hazırlama​

Tekrarlanmasını istediğiniz hayvan isimlerini yazın (örneğimizde "Kedi", "Köpek" ve "Balık").
B
5Hayvan
6Kedi
7Köpek
8Balık

Adet Sayısını Belirleme:​

B3 hücresine, her hayvanın kaç kez tekrarlanmasını istediğinizi girin (örneğimizde 4).
B
2Adet
34

Tekrar Eden Verileri Oluşturma:​

D3 hücresine aşağıdaki formülü yazın:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Formülün Açıklaması​

• BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(B6:B8): B6 aralığında dolu olan hücreleri sayar.
  • SIRALI(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(B6:B8)*B3;;0): Sıralı bir dizi oluşturur. Bu dizi, her hayvanın kaç kez tekrarlanması gerektiğini belirler.
  • MOD(...;3)+1: Oluşturulan diziyi 3 ile bölerek kalanını bulur ve 1 ekler. Bu, hayvanların sıra ile tekrarlanmasını sağlar.
  • SATIRSEÇ(B6:B8;...): B6 aralığındaki hücrelerden sırayla seçim yapar ve tekrarlanan listeyi oluşturur.

Sonuç​

ABCDE
1

2
Adet
Tekrarlı
3
4
Kedi
4

Köpek
5
Hayvan
Balık
6
Kedi
Kedi
7
Köpek
Köpek
8
Balık
Balık
9

Kedi
10

Köpek
11

Balık
12

Kedi
13

Köpek
14

Balık
15

Excel, güçlü formüller ve fonksiyonlar sayesinde karmaşık veri işlemlerini kolaylaştırır. Yukarıda açıklanan yöntemle, belirli bir veri setini istediğiniz sayıda tekrar edebilir ve analizlerinizi daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür fonksiyonları kullanarak, veri yönetimi süreçlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Hazır halini aşağıdan indirebilirsiniz.

Yararlanmanız temennisiyle.

Ekli dosyalar
Geri