İlk Dolu Hücre Değeri İle Doldurmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sincap
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

İlk Dolu Hücre Değeri İle Doldurmak isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @Sincap .

-- B sütununda son dolu satırın üstündeki herhangi bir hücre seçiliyken F5 >> BUL-SEÇ >> ÖZEL GİT >> BOŞLUKLAR 'ı seçin.
-- Böylece ekrandaki gibi boş hücreler seçili hale gelecektir.
-- Sol üstte ilk seçili hücrenin adresini göreceksiniz ( örnekte B8 )
-- Formül çubuğuna bir üst hücrenin adresini (örnekte =B7) yazıp CTRL+ENTER tuşlarına basın.
İstediğiniz gerçekleşir.

1618220185323.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
parentId: yazan hücrelere karşılık gelen değerler B sütununda ve C2 den itibaren de istenilen değerler C sütununa yazdırıldığında
C2 hücresine
=EĞER(A2="";"";İNDİS(B2:$B$20;KAÇINCI("parentId:";A2:$A$20;0)))
formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayın.

Ekleme (saat 12:48) : @Ömer BARAN ın cevabını daha şık ve daha pratik buluyorum.

Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @Sincap .

-- B sütununda son dolu satırın üstündeki herhangi bir hücre seçiliyken F5 >> BUL-SEÇ >> ÖZEL GİT >> BOŞLUKLAR 'ı seçin.
-- Böylece ekrandaki gibi boş hücreler seçili hale gelecektir.
-- Sol üstte ilk seçili hücrenin adresini göreceksiniz ( örnekte B8 )
-- Formül çubuğuna bir üst hücrenin adresini (örnekte =B7) yazıp CTRL+ENTER tuşlarına basın.
İstediğiniz gerçekleşir.

1618220185323.webp
Hocam Merhaba,

Haklısınız bu yöntem çok şık fakat yöntem dolu olan üst satır alt boşluklar ile dolduruyor. Ben alt satır dolu hücreyi üst satırlara yazsın istiyorum :) yine zor yerden geldi :)
Örnekte görülen B7 deki parentId:c7f36bbc-701c-47e6-8871-9b3c3c1815f9 değerinin B2-B3-B4-B5-B6 daki boş hücrelere yazması.

teşekkürler.

Hocam Merhaba,

Haklısınız bu yöntem çok şık fakat yöntem dolu olan üst satır alt boşluklar ile dolduruyor. Ben alt satır dolu hücreyi üst satırlara yazsın istiyorum :) yine zor yerden geldi :)
Örnekte görülen B7 deki parentId:c7f36bbc-701c-47e6-8871-9b3c3c1815f9 değerinin B2-B3-B4-B5-B6 daki boş hücrelere yazması.

teşekkürler.
@Ömer BARAN müsaadesiyle,

*** F5 >> BUL-SEÇ >> ÖZEL GİT >> BOŞLUKLAR 'ı seçin.

*** ilk hücreye
=İNDİS(B2:B20;KAÇINCI("parentId:";A2:A20;0))
formülünü yazın

*** CTRL + ENTER ile formül girişini yapın.

Geri