İki Tarih Arasındaki Hafta Tatillerinin Sayısı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bd
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

İki Tarih Arasındaki Hafta Tatillerinin Sayısı isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar Sn. @bd
A sütunundaki gün isimlerini dikkate almadan, B ve C sütununda bulunan tarihlere göre iki tarih arası hafta sonu gün sayısını bulmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Ekli dosyalar
  • EkranResmi.webp
    EkranResmi.webp
    32.6 KB · Görüntüleme: 12
@AhmetRasim öncelikle ilginize teşekkürler.
Verdiğiniz formülü: 01.10.2022 ve 20.10.2022 tarihlerine uyarladığımda; 6 sonucu çıktı.
Ben sadece tek bir hafta tatili seçmiştim, bunu hiç dikkate almadı. Takvimden manuel olarak baktığımda, 6 hafta sonunun olması mümkün değil.
Ayrıca, hafta tatili olarak yazdığım günler, "Pazar", "Cumartesi" tarzında yazılı.
Bu kısmı dikkate alarak nasıl bir formül yazmalıyım?

Merhabalar,
01.10.2022 ve 20.10.2022 tarihleri arasındaki hafta sonlarını takvimde işaretledim, verdiğim formül Cumartesi ve Pazar günlerinin toplamını veriyor.

Sadece Cumartesi günlerinin sayısını bulmak için
Kod:
(1 satır)
Sadece Pazar günlerinin sayısını bulmak için
Kod:
(1 satır)
bu formülleri kullanabilirsiniz. Formüllerde dikkat ederseniz saydırmak istediğimiz güne karşılık 0 değerini kullanıyoruz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
121.webp

@AhmetRasim kullandığı TAMİŞGÜNÜ.ULUSL işlevi ile başka bir yaklaşım...

1. örnekte aynı satırdaki 3 adet hücrede Hafta Tatil Günleri seçiliyor.
2. örnekte ise, araya ", " (Virgül ve 1 Boşluk) konularak Haftanın Tatil günleri yazılıyor...
ve TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(BaşlangıçTarihi ; Bitiş Tarihi ; KOD) yazım biçimiyle TAMİŞGÜNÜ.ULUSL işlevi kullanılıyor.

@AhmetRasim formülündeki gibi KOD 1 ve 0 lardan oluşan 7 adet sayının yan yana yazılması ile oluşuyor.
Burada, soldan sağa doğru ilk rakam Pazartesi, 2. rakam Salı...... 7. rakam ise Pazar gününü temsil ediyor.
Normalde iş günleri saydırılan bu işlevde, 0 : çalışma gününü 1 ise tatil gününü gösterir. Ancak soruda Tatil günleri saydırılacağından 1 ve 0 ları TERS olarak kullanacağız. Yani 0 : Tatil günü ve 1 : Tatil olmayan çalışma günü

Diğer bir deyişle, TAMİŞGÜNÜ.ULUSL işlevi 0 olan değerleri saymaktadır.

Örnekte önemli olan Kod kısımlarının elde edilişidir.
ARALIKBİRLEŞTİR işleviyle elde edilen kısım KOD değerini vermektedir.
Örnekte Tatil günleri Salı ve Perşembe olduğundan elde edilecek kod : 1010111 olacaktır.

Not : Örnekte günler ggg biçiminde 3 harften oluşacak şekilde verildi.. Eğer Günler, Pazartesi, Salı, çarşamba gibi komple Yazılacaksa (ki bu gggg biçimi olmaktadır) formüldeki "ggg" ibaresini "gggg" olarak değiştirin.

Son düzenleme:
Hocam çok teşekkür ederim. İkinci formüle ile istediğim oldu. Ben birden fazla günü, araya virgül yazsam tamamını da listeler mi?
Örn: Pazar, Pazartesi, Çarşamba, Cuma

Hocam çok teşekkür ederim. İkinci formüle ile istediğim oldu. Ben birden fazla günü, araya virgül yazsam tamamını da listeler mi?
Örn: Pazar, Pazartesi, Çarşamba, Cuma
Listeler mi?
Formülle Toplam hesaplıyoruz. Listeleme derken tam olarak ne demek istiyorsunuz.?

Pazar, Pazartesi, Çarşamba, Cuma
yazınca
hepsinin birden TOPLAM adedi mi? Formül bunu hesaplıyor...
Yoksa
her birinin ayrı ayrı Toplam adetleri mi? Ayrı bir formül yazmak gerekir.
Yoksa
2 tarih arasında bu günlere denk gelen tarihlerin listesi mi?Ayrı bir formül yazmak gerekir.

Olur da, dizi şeklinde elde etmek isterseniz, yani alt alta satırlarda verileriniz varken, Excel365 işlevleri ile dökülmeli listelemek isterseniz
ve de, belirlenen tatil günlerinin 2 tarih arasına denk gelen listesini oluşturmak isterseniz....

122.webp

Ekli dosyalar
Son düzenleme:
Çözüm
Olur da, dizi şeklinde elde etmek isterseniz, yani alt alta satırlarda verileriniz varken, Excel365 işlevleri ile dökülmeli listelemek isterseniz
ve de, belirlenen tatil günlerinin 2 tarih arasına denk gelen listesini oluşturmak isterseniz....

122.png
Sayın 52779,
Mümkünse formülleri Excel 2016 içinde uygulanacak hücrelere belirterek uyarlamanız mümkün mü? Lütfen.
Yapmaya çalıştım. Olmadı...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri