İki Tarih Aralığındaki Veriyi Getirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ta3avc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

İki Tarih Aralığındaki Veriyi Getirme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

İki tarih aralığı seçtikden sonra ilgili tarihlerde yer alan verileri pivot yapmak istiyorum. Dilimleyici ile 2 yıl arı ayrı seçebilme şansım varmıdır. Mevcutda seçtiğim tarihe karşılık gelen verilerin yanında sıra numarası belirterek indis kaçıncı ile başka bir tabloya seçtiğim tarih aralığına denk gelen verileri getiriyoru mve buradan pivot yapabiliyorum. Bu durum 55.000 satır kadar SQL den güncel gelen veri olunca ve her gün artan veri olunca Excel in ciddi yavaşlamasına ara ara kilitlenmesine neden olmaya başladı.

Dilimleyici ile yaptığımda seçtiğim ay ve günlere ait bilgide istediğim veriler tam anlamıyla gelmemektedir. Gün seçince seçilen ilgili aylardaki seçilen günlere göre getirmektedir, bana ise seçilen ay karşılığında örn. bu gün verisini almam gerekiyor, geçen yıldaki bu güne kadar olan veri ile bu yıldaki bu güne kadar olan veri gelmesi gerekiyor, ne yazıkki dilimleyicede bu şekilde çözüm bulamadım. Birden fazla kritere göre dilimleyici çalıştırabilme yöntemim yada hücrede girdiğim tarih aralığına göre pivota veriyi alabilmemin bir yöntemi varmıdır, desteğinizden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Merhaba ,
Versiyonunuzun 365 olması nedeniyle verilerinizi FİLTRE işlevi ile istediğiniz tarih aralığında tekrar oluşturup pivot table için veri kaynağı olarak belirleyebilirsiniz. Büyük veri ile deneme şansım yok. Ama temel olarak istediğiniz sonucu alırsınız. Deneyebilirsiniz.

Excel'de büyük veri setleriyle çalışmak ve verileri dilimleyicilerle filtrelemek, belirttiğiniz gibi performans sorunlarına yol açabilir. Bu sorunları çözmek ve iki tarih aralığına göre verileri pivot tabloya çekmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1: Verilerinize Yardımcı Sütun Ekleyin​

1. Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi Sütunları Ekleyin:

• Veri setinize iki yeni sütun ekleyin: "Başlangıç Tarihi" ve "Bitiş Tarihi".
    • Bu sütunlara, ilgili tarih aralıklarını girin.
  2. Yardımcı Sütun Oluşturun:

• Yeni bir sütun ekleyin ve bu sütuna "Tarih Aralığı İçinde mi?" adını verin.
    • Bu sütunda, her satırın belirtilen tarih aralıkları içinde olup olmadığını kontrol eden bir formül kullanın. Örneğin:
      excel
      Kodu kopyala
      =VE(A2 &gt;= $B$1; A2 &lt;= $C$1)<br>
    • Burada A2 tarih sütunu, $B$1 başlangıç tarihi ve $C$1 bitiş tarihi olarak kullanılır. Formül "DOĞRU" veya "YANLIŞ" değerleri döndürecektir.

Adım 2: Pivot Tablo ve Dilimleyici​

1. Veri Setiyle Pivot Tablo Oluşturun:

• Veri setinizi seçin ve bir pivot tablo oluşturun (Ekle -> PivotTable).
    • Pivot tabloyu, verilerinizi filtrelemek ve analiz etmek için kullanın.
  2. Dilimleyici Ekleyin:

• Pivot tablo üzerine tıklayın ve ardından "Dilimleyici Ekle" seçeneğini seçin (PivotTable Araçları -> Analiz -> Dilimleyici Ekle).
    • "Tarih Aralığı İçinde mi?" sütununu dilimleyici olarak ekleyin. Bu, "DOĞRU" olan verileri filtrelemenize olanak tanır.

Adım 3: Pivot Tabloda İkinci Tarih Aralığını Kullanmak​

1. İkinci Bir Yardımcı Sütun Ekleyin:

• Veri setinize başka bir yardımcı sütun ekleyin ve bu sütuna "İkinci Tarih Aralığı İçinde mi?" adını verin.
    • Bu sütunda, her satırın ikinci belirtilen tarih aralığı içinde olup olmadığını kontrol eden bir formül kullanın. Örneğin:
      Kod:
      Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
      (1 satır)
    • Burada A2 tarih sütunu, $D$1 ikinci başlangıç tarihi ve $E$1 ikinci bitiş tarihi olarak kullanılır. Formül "DOĞRU" veya "YANLIŞ" değerleri döndürecektir.
  2. İkinci Dilimleyiciyi Ekleyin:

• Pivot tablo üzerine tıklayın ve ardından ikinci bir dilimleyici ekleyin (PivotTable Araçları -> Analiz -> Dilimleyici Ekle).
    • "İkinci Tarih Aralığı İçinde mi?" sütununu dilimleyici olarak ekleyin. Bu, "DOĞRU" olan verileri filtrelemenize olanak tanır.

Adım 4: Verileri Dinamik Olarak Güncelleme​

1. Veri Setini Güncel Tutmak:

• Verilerinizi SQL'den çekmeye devam edin ve veri setinizi güncel tutun.
    • Excel'in performansını artırmak için veri bağlantılarını ve güncelleme seçeneklerini optimize edin.
  2. Pivot Tabloyu Yenileme:

• Pivot tabloyu güncellemek için veri setinizi yenileyin (PivotTable Araçları -> Analiz -> Yenile).

Öneri​

• Büyük veri setleriyle çalışırken Excel'in performansını artırmak için gereksiz verileri ve sütunları kaldırın.
  • Mümkünse, verilerinizi Power Pivot veya Power Query kullanarak modelleyin. Bu araçlar, büyük veri setlerini daha verimli bir şekilde yönetmenize olanak tanır.
  • Verilerinizi SQL Server veya başka bir veritabanı sistemine taşıyabilir ve Excel'de yalnızca gerekli verileri sorgulayabilirsiniz.
Bu adımları izleyerek, iki tarih aralığını kullanarak verilerinizi pivot tabloya çekebilir ve dilimleyicilerle filtreleyebilirsiniz. Bu yöntemler Excel'in performansını artırmanıza ve verilerinizi daha etkili bir şekilde analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri