İç İçe EĞER Kullanılan Formülleri Birleştirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

İç İçe EĞER Kullanılan Formülleri Birleştirme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Herkese Merhaba,

Biraz geniş bir soru olacak ama şu an dosya paylaşma imkanım olmadığı için bu şekilde sormak zorunda kalıyorum.

Aşağıdaki iki formülü nasıl birleştirebilirim?
İlk formüldeki sonuç kısmında "1" yerine
#2nolu formül eklenmelidir.

#1_

IF(AND(B23=C38;C15>=B39;C15<=B40);1;0)

#2_

INDEX(H39:L45;XMATCH(B39;B39:B45;1);XMATCH(H38;H38:L38;0))

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Saygılarımla,

@ExcelDepo

Çok teşekkür ederim. Formül çalıştı. Ufak bir parantez hatasını görmemişim. Peki asıl benim için karmaşık olan bu düzenlemiş olduğunuz formülün yedi tanesini bir birine bağlamak. Araya ; ayıracını eklemek ve son parantezi arttırmak yeterli olurmu sizce? Yada aynı formülü kullanarak bir örnek paylaşma imkanınız olursa çok sevinirim.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Örnek paylaşma imkanım yok, keza sadece formüller üzerinden işlem yaptım. Zaten olacağından dan emin değildim.
Siz bir örnek paylaşırsanız ve açıklamalarını yazarsanız, üzerinden ilerlemek daha doğru olacaktır.

@ExcelDepo teşekkürler.

Hocam formülleri bağlama problemini çözdüm. Ancak aşağıdaki örnekteki basit hesaplama eklenmesini bir türlü çözemiyorum. Nerede yanlış yapıyorum anlayamadım.

A1 1.5
A2 2.0 aralığı için;

1.5 - 2.0 aralağında ise 250 TL, 1.5 e eşit ise 300 TL yaz nasıl formülize edebilirim?

Saygılarımla,

Hocam Merhaba,

Denedim ancak benim yapmak istediğim yada tam anlamıyla anlatamadığım formüle uymuyor.

Formülüzasyonu oturtmak istediğim tabloyu ekte paylaştım. Aslında bu sonuçları bu kadar uzun yazmak yerine daha önceki günlerde paylaşmış olduğunuz çaprazara formülü ile yapmak istedim ancak bir türlü mantığını oturtamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar
Hocam Merhaba,

Bir örnek vermem gerekirse C19 sonuç hücresidir.

Ve bu sonuca istinaden veriler ise C15, B19, hücrelerindeki veriler G35:G41 aralığındaki veriler; H34:L34 aralığındaki veriler ve H35:L41 aralığındaki verilerdir.

Not: G35:G41 sütun ve aralığındaki veriler sayfa içerisinde tablo ile yanyana değil farklı bir lokasyonda bulunabilir.

Saygılarımla,

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

C19 için üstteki formülü yazın.
İNDİS = INDEX
ÇAPRAZEŞLEŞTİR = XMATCH

Tablonuz sağlık bir şekilde hazırlanmadığından, sağa sola vs doğru şekilde kopyalanmıyor.
Burada dikkat etmeniz gereken şu:
ÇAPRAZEŞLEŞTİR için bir tane "tam eşleşme" diğeri için ise "tam eşleşme veya en küçük öğe" kullanmanız gerektiği.
Çünkü, tablo satırındaki veri satırları ile arama kriteri olan değerler birebir aynı olmuyor.
Bu yüzden, satırları ararken, "tam eşleşme veya en küçük öğe" seçeneğini kullanıyoruz.

Umarım sizin için çözümdür.

Hocam merhaba,

Allah sizden razı olsun. Tam yapmak istediğim gibi çalıştı. Çok teşekkürler.

Değerli vaktinizi çok aldım ama bugün için son bir yardım rica etsem ?

Aşağıdaki iki formülü nasıl birleştirebilirim?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

IF(AND(E23=E24);E24;

(FORECAST(D25;E23:E24;D23:D24)))

Saygılarımla,

Hocam çok teşekkür ederim,

Son bir konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

C15 deki değere dayalı olarak aşağıdaki toplu formülü nasıl yazabilirim?

0.0 ile 0.5 arasında ve 0.5 e eşit ise 0.00

0.05 ile 0.10 arasında ve 0.10 e eşit ise 0.5

0.10 ile 0.15 arasında ve 0.15 e eşit ise 0.10

0.15 ile 0.20 arasında ve 0.20 e eşit ise 0.20 den büyük ise 0.20

Saygılarımla,

Hocam Merhaba,

İlk sonucu veriyor ama aşağıdaki sonuçları vermiyor.

0.05 ile 0.10 arasında ve 0.10 e eşit ise 0.5

0.10 ile 0.15 arasında ve 0.15 e eşit ise 0.10

0.15 ile 0.20 arasında ve 0.20 e eşit ise 0.20 den büyük ise 0.20

Syg,

17. mesajda vermiştim suflesini :) ama yine siz aynı şekilde devam ediyorsunuz.
Bu konu çok alakasız bir noktaya gittiği için kilitliyorum.
Farklı bir konuda ve Ömer hocamın belirttiği hususa riayet edecek şekilde ilerleyebilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri