Hücre Doluysa Koşul Gerçekleşsin

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Hücre Doluysa Koşul Gerçekleşsin isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Kodun içerisinde bununla ilgili bir çok örnek var.
Aşağıdaki iki satır arasına kodunuzu yazıp deneyin.

if S1.[S11] <> "" then

End if
Sayın @okutkan
Öneriniz için teşekkür ederim
evet halısınız kotlarrın hepsi doluysa ekle birleştir gibi komutlarada dolu önerniz denemiştim sonuca ulaşamamıştım ilgili kod hüçrelerden verileri toplayarak bir CSV dosyası oluşturup masaüstüne atıyor

sanırım tüm sorguları S11 doluysa diye başlatmamız gerekiyor.
olmasa bir örnek dosya hazırlayıp paylaşacağım ilkkez örenk dopsya paylaşmadım çünkü 6000 satırlık bir kod blogu var dosyada.

Merhaba Sayın @okutkan
imalat sayfası p1 22 nolu satırdaki kırmızı alandaki verileri DATA sayfası A Sütununa çekebiliyorum devamında S11 dolu olduğu için 22 nolu satır mavi alandaki verileri çekmek istiyorum. bunu kısmen başarabiliyorum ama gidip DATA sayfasında 23 nolu satır verilerin ardına çekiyor.

Ekli dosyalar
Kırmızı alan D14:O16 aralığı mı? Bu alanı DATA sayfasına aktarılmış halini göremedim. Bu alanı neyle DATA sayfasına aktarıyorsunuz?
Mavi alan P14:AB16 aralığı mı? Mavi alanı DATA sayfasında nereye ve hangi yöntemle aktarmak istiyorsunuz?
Kırmızı ve Mavi alanın DATA sayfasına aktarılmasıyla alakalı hiç bir açıklamanız yok. Ayrıntı bir şekilde konuyu açıklarsanız daha anlaşılır olur.

Kırmızı alan D14:O16 aralığı mı? Bu alanı DATA sayfasına aktarılmış halini göremedim. Bu alanı neyle DATA sayfasına aktarıyorsunuz?
Mavi alan P14:AB16 aralığı mı? Mavi alanı DATA sayfasında nereye ve hangi yöntemle aktarmak istiyorsunuz?
Kırmızı ve Mavi alanın DATA sayfasına aktarılmasıyla alakalı hiç bir açıklamanız yok. Ayrıntı bir şekilde konuyu açıklarsanız daha anlaşılır olur.

Merhaba Kodu sol üst köşedeki accumark nesnesi aktive ediyor ve DATA sayfası A sütununda veriler oluşuyor
kırmızı alan model 1 D14:D15 aralığıdır
Mavi alan model 2 P14:AB14 aralığıdır

22 nolu satırdaki kesim 1 verilerini kodu aktive ederek DATA sayfasında oluşturuyorum sorun kesim bir verilerinin mavi alan verilerinin 23 nolu satırdan aktarılanların kesim 2 verilerinin ardında oluşması

Ekli dosyalar
Merhaba Kodu sol üst köşedeki accumark nesnesi aktive ediyor ve DATA sayfası A sütununda veriler oluşuyor
kırmızı alan model 1 D14:D15 aralığıdır
Mavi alan model 2 P14:AB14 aralığıdır

22 nolu satırdaki kesim 1 verilerini kodu aktive ederek DATA sayfasında oluşturuyorum sorun kesim bir verilerinin mavi alan verilerinin 23 nolu satırdan aktarılanların kesim 2 verilerinin ardında oluşması
>DATA sayfasınının A sütununda bana göre anlamsız olan veriler var ve bu verilerin hiçbirinin kırmızı ve mavi alandaki verilerle benzerliği yok.
> 22 ve 23. satırlardaki 1 lerin ne anlama geldiğini bilmiyorum. Bunlarla alakalı herhangi bir açıklamanız da yok.
>"Kesim2 verilerinin ardından oluşması" ndan kastınız nedir?

Birde 'Sipariş Hazırla' kodlarını kendiniz mi hazırladınız?

Merhaba o kodlar bir çok programda kullanılabilen CAD Proğranımın kodları
Benim sizden ricam DATA sayfasında A SÜTUNUNDA iki adet kırmızıya boyanmış alan var bunla bunların ard arda Getirebilmek
iki adet mavi boyanmış alan var bunla bunlarıda ard arda Getirebilmek

Benim sizden ricam DATA sayfasında A SÜTUNUNDA iki adet kırmızıya boyanmış alan var bunla bunların ard arda Getirebilmek
iki adet mavi boyanmış alan var bunla bunlarıda ard arda Getirebilmek
Bi örnek dosya daha yükleyin; DATA sayfasındaki mavi ve kırmızı alanların olmasını istediğiniz şeklini görelim. Ya bu alanları bir seferlik manuel olarak doldurun. Şuan için ne yapılmak isteniyor anlamadım.

DATA Sayfası A Sütununu kod oluşturdu
B Sütunu manuel elle oluşturuldu ulaşılmak istenen dizin

koda sonradan eklediğim bölüm konuyu açtığımdaki kod bölümü çektiği verileri Asütunu altlarda anlamsız yerlere çekiyor sorun bu

Ekli dosyalar
Ekran alıntısındaki; kod, DATA sayfası veri yazılan sütun, İmalat sayfası veri alınan hücreler. Bu alanda herhangi bir hata yaşamadığınızı anladım. Doğru mudur?
Kodlarınız ve verilerin bir araya getirilmesindeki işleyiş çok karmaşık. Anlamak hayli zor. Adım adım gitmek anlaşılmasını biraz daha kolaylaştırabilir.
Kodunuzu adımlayarak çalıştırdınız mı? Çalıştırmadıysanız, adımlama yöntemi ile hatanın nerede başladığını belirlemeye çalışın. Belirleyebilirseniz, bununla ilgili kodu bloğunu mesajınızda paylaşın. Aşağıdaki gibi örneklerle anlatımınızı destekleyebilirsiniz.

sayfa.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kodu F8 tuşu ile adımlayarak çalıştırıp aşağıdaki sonucu elde ettim.
Birinci sütun: Kullandığınız kodun tamamen çalıştırıldğında çıkan sonuç
İkinci sütun: Elle doldurduğunuz, olması gereken sıralama
Üçüncü sütun: Bir önceki mesajımdaki ekran görüntüsündeki kod bloğunun çalıştırılmasıyla oluşan sonuç. Ekran alıntısındaki(önceki mesajımda) kod bloğunun hiç bir faydasının olmadığı görünüyor. Makro tamamen hatalı kodlandığı anlaşılıyor.
Kendi adıma konuşuyorum, Kodun revize edilmesi ile kodun sıfırdan yazılması arasında bir fark olacağını sanmıyorum. Umarım bir başkasının yardımıyla çözüme ulaşabilirsiniz.

resim_2022-04-04_212901570.webp

Kodu F8 tuşu ile adımlayarak çalıştırıp aşağıdaki sonucu elde ettim.
Birinci sütun: Kullandığınız kodun tamamen çalıştırıldğında çıkan sonuç
İkinci sütun: Elle doldurduğunuz, olması gereken sıralama
Üçüncü sütun: Bir önceki mesajımdaki ekran görüntüsündeki kod bloğunun çalıştırılmasıyla oluşan sonuç. Ekran alıntısındaki(önceki mesajımda) kod bloğunun hiç bir faydasının olmadığı görünüyor. Makro tamamen hatalı kodlandığı anlaşılıyor.
Kendi adıma konuşuyorum, Kodun revize edilmesi ile kodun sıfırdan yazılması arasında bir fark olacağını sanmıyorum. Umarım bir başkasının yardımıyla çözüme ulaşabilirsiniz.

resim_2022-04-04_212901570.webp
Sayın @okutkan
Çözüme kavuşmasada yardım çabanız için teşekkür ederim
Ekte Cad progaramının aynı orderde izin verdiği birden fazla modelin dizilimi var zor olucak ama bir çözüm bulucam artık

Ekli dosyalar
  • Ekran görüntüsü 2022-04-04 225318.webp
    Ekran görüntüsü 2022-04-04 225318.webp
    35.6 KB · Görüntüleme: 5
Geri