Hücre Biçimi ve Sayfa Yapısına Göre Raporlama

Kısa Açıklama

Hücre Biçimi ve Sayfa Yapısına Göre Raporlama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Çalışmada Zirve (DATA) ana veri sayfasıdır. D ve K sütunundaki departman adlarına çift tıklayınca o isimde sayfa yok ise yeni bir sayfa açıp, isim var ise mevcut isme o departmana ait verileri aktarmasının sağlayan mevcut kodu, bu işlemleri gerçekleştirirken Zirve sayfası hücre ve sayfa biçimlerine göre olacak şekilde iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar
"Zirve sayfası hücre ve sayfa biçimlerine göre olacak şekilde"
yukarıdaki cümleden ne anlamak lazım, bilemedim.
Kastettiğiniz hücre biçimi nedir, sayfa biçimi nedir?

Aktarma işlemini elle yapıyorsunuz diyelim,
bu hücre/sayfa biçimine göre aktarma işlemini nasıl yapıyorsunuz,
hangi işlem için neye bakarak karar veriyorsunuz, neyi nasıl yapıyorsunuz onu açıklamanız lazım.

Zirve sayfası yatay, yeni oluşan sayfa dikey, sütun aralıkları ve yazı tip ve büyüklükleri gibi. Yani Zirve sayfasını bir şablon gibi düşünürsek raporlama o şablon üzerine yapılasın.

Oluşturulacak sayfanın adının, çift tıklanan satırda G sütunundaki METİN olmasını istiyorsunuz ancak sorun,
bu metindeki bazı karakterlerin sayfa adlandırılmasında kullanılamayacak olması olasılığı ve sayfa adına ilişkin karakter adeti sınırı.

G sütunundaki metnin uzunluğu bu sınırdan fazla olduğunda ne yapılacak, özel karakterlerin durumu ne olacak ona siz karar verip ileteceksiniz.
Sonrasına bakılır elbette.

Bilgisayarda değilim.
Aslında isteğiniz şöyle de tarif edilebilir sanki.

Asıl sayfanın tam kopyasını oluştur, kopya sayfada da çift tıklanan veri dışındaki satırları silmek.

Çözüm muhtemelen böyle olur.

G veya K sütunlarından herhangi birisine çift tıkladığımda kursör ya o hücrenin içerisine yada G1 veya K1 hücresine gidiyor, raporlama olmuyor.

Ekli dosyalar
  • 1.webp
    1.webp
    26 KB · Görüntüleme: 4
  • 2.webp
    2.webp
    28.2 KB · Görüntüleme: 5
Olmaması gerekir.
Çünkü koddaki şu kısım hücre içerisine girmeyi engeller ( ....: Cancel = True )

Tedbiren şu kodu 1 kez çalıştırın (sonra silebilirsiniz.
Sonra tekrar deneyin

Sub aaa()
Application.ScreenUpdating = 1
End Sub

@YasarPiskin sorularınızı neden,
gerçek belgeyle aynı yapıda örnek belge (hatta gerçek belgenin, özel bilgi içermeyen kopyası)
üzerinden sormuyorsunuz gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

Her sorunuzun ardından en az 1 kez, UYARLAMA sorusu geliyor.
Bu durum da, emek/zaman kaybına neden oluyor ve konuyla ilgilenme/sorun çözme arzumuzu azaltıyor doğrusu.
Ayrıca en önemlisi; diğer üyelerimizin sorduğu/soracağı sorularla ilgilenilememesi gibi sonuçlara da yol açıyor.

Mesela son örnek belgede hangi sütun(lar)a çift tıklayınca işlem yapılmasını istiyorsunuz onu bile anlamadım.
Belge sizin olduğu için siz biliyor olabilirsiniz ama belgeyi ilk kez gören kişi için bilinen hiçbir şey yok.
Dolayısıyla net açıklama olması şart.

Geri