Güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan muhsar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Güncelleme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaba,çalışmamda aktif hasta listesi sayfasının kod bölümündeki makroya göre bağlantı sayfası altta bulunan ekiplerin personellerini çekiyorum.örneğin aktif hasta listesi sayfasına ekip kısmına ekip 1 yazıldığında otomatik olarak verileri bağlantı sayfasından çekiyor.benim sorunum ise bağlantı sayfasında değişiklik yaptığımda aktif hasta listesi sayfasında kayıtların güncellenmesi.formül ile yaptığımda otomatik olarak aktif hasta listesindeki sütunlar güncelleniyor fakat makroda topluca güncelleme yapabileceğim bir makroya ihtiyacım var.bağlantı sayfasında ekip 1 personellerini değiştirdiğimde aktif hasta listesi eski kayıtları otomatik değişmesini sağlayamazsam bir makro ile toplu güncelle yapabilmek.

not: userform açılıyor çarpıdan kapatabilirsiniz.gelmesini engelleyemedim

Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @muhsar .

-- UserForm'un açılmasını engellemek için;
Thisworkbook (BuÇalışmaKitabı) bölümünde yer alan
Private Sub Workbook_Open kod blokunun başındaki UserNameForm.Show satırının sol başına TEK TIRNAK işareti koyun.

-- Diğer istediğiniz husus için de AKTİF HASTA LİSTESİ sayfasının kod kısmına aşağıdaki kod blokunu yapıştırın ve VBA ekranını kapatın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

hocam kişisel verileri silmeyi unutmuşum ek kaldıra
Merhaba Sayın @muhsar .

-- UserForm'un açılmasını engellemek için;
Thisworkbook (BuÇalışmaKitabı) bölümünde yer alan
Private Sub Workbook_Open kod blokunun başındaki UserNameForm.Show satırının sol başına TEK TIRNAK işareti koyun.

-- Diğer istediğiniz husus için de AKTİF HASTA LİSTESİ sayfasının kod kısmına aşağıdaki kod blokunu yapıştırın ve VBA ekranını kapatın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

hocam çok teşekkür ederim.bir de h sütunundaki ekipleri silerken veya eklerken tek tek eklemem yada silmeme gerekiyor.örneğin ilk 5 satırdaki ekip 1 yazısını sildiğimde sadece ilk satırı güncelliyor.diğerlerine işlem yapmıyor.hepsini tek tek silmem yada eklemem gerekiyor

hocam kişisel verileri silmeyi unutmuşum ek kaldıra

hocam çok teşekkür ederim.bir de h sütunundaki ekipleri silerken veya eklerken tek tek eklemem yada silmeme gerekiyor.örneğin ilk 5 satırdaki ekip 1 yazısını sildiğimde sadece ilk satırı güncelliyor.diğerlerine işlem yapmıyor.hepsini tek tek silmem yada eklemem gerekiyor
ayrıca şuan ki kod ile sayfaya her girişimde tüm verileri güncelliyor hocam.bu şekilde 5000 satır verim olduğunu düşünürsek ..sadece steğe bağlı yada bağlantı sayfasında değişiklik olunca aktif hasta kendini güncellemeli

Belgenizdeki kodların oluşturanı malesef ben değilim.
Tabi belgeyi adım adım olgunlaştırdığınızın farkındayım ancak,
bu tür belgelerde en önemli husus belgenin/kodların işleyişiyle ilgili öngörülen tasarım.

Belli bir tasarım üzerinden kodlamalar tamamlandıktan sonra işleyişe ilişkin değişiklik yapılmak istenildiğinde
ortaya çıkan sorun tam da bahsettiğiniz gibi değişiklerin durumu.

Yapılacak değişiklik/eklemelerin mevcut kodlara/işlemlere etkilerini ancak deneme/yanılma ile tespit etmek mümkün gibi görünüyor.
Hele bir de süreye bağlı olarak belgenizin kapatılmasını sağlayan kodlar varki, belge üzerinde çalışmayı güçleştiriyor doğrusu.

Belgenize, özel vakit ayırarak uğraşmak lazım gibi görünüyor.
Ben olsam, çok fazla .....Selection_Change, veya ...._Change, ....Activate gibi kodları kullanmayı çok tercih etmezdim.
.

Belgenizdeki kodların oluşturanı malesef ben değilim.
Tabi belgeyi adım adım olgunlaştırdığınızın farkındayım ancak,
bu tür belgelerde en önemli husus belgenin/kodların işleyişiyle ilgili öngörülen tasarım.

Belli bir tasarım üzerinden kodlamalar tamamlandıktan sonra işleyişe ilişkin değişiklik yapılmak istenildiğinde
ortaya çıkan sorun tam da bahsettiğiniz gibi değişiklerin durumu.

Yapılacak değişiklik/eklemelerin mevcut kodlara/işlemlere etkilerini ancak deneme/yanılma ile tespit etmek mümkün gibi görünüyor.
Hele bir de süreye bağlı olarak belgenizin kapatılmasını sağlayan kodlar varki, belge üzerinde çalışmayı güçleştiriyor doğrusu.

Belgenize, özel vakit ayırarak uğraşmak lazım gibi görünüyor.
Ben olsam, çok fazla .....Selection_Change, veya ...._Change, ....Activate gibi kodları kullanmayı çok tercih etmezdim.
.
teşekkür ederim,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri