formülü nasıl koymalıyım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

formülü nasıl koymalıyım isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
kendimce kendime buradan öğrendiğim bilgiler ışığında kendime bir ön muhasebe programı yaptım...
stok-fatura-üretim-cari-banka-bunların hepsi var...soru şurada başlıyor
ben alış faturası bölümüne gelince ..atıyorum x bir firmayı filtre yapınca x firmanın bana hangi tarihinde hangi fatura veya fiş getirdiği ve benim ona ödememi görüyorum...
lakin şöyle bir formüle artık adını siz koyun ihtiyacım oldu....ben faturadaki x firmanın alacağı veya borcunu orada değilde ..açtığım cari kartlar bölümünde görebilir miyim...
burada takip ediyorum düşeyara formülü ile sayfalar arası işlemler yapıyorsunuz...size bir örnek bırakıyorum ...sizin için çok kolay biliyorum..bana zulüm gibi
(N 1 sutunundaki fiyatın cariler sayfasındaki ilgili carinin alacağına otomatik olarak gelmesini istiyorum)

Ekli dosyalar
Cariler sayfasında

A2 hücresine aşağıdaki formülü (dizi formülüdür) yazıp CTRL + SHIFT + ENTER yapıp, aşağıya doğru sürükleyin.
=EĞERHATA(İNDİS('ALIŞ FAT+CARİ'!$A$3:$A$230;KAÇINCI(0;EĞERSAY($A$1:A1;'ALIŞ FAT+CARİ'!$A$3:$A$230);0));"")

B2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp, aşağıya doğru sürükleyin.
=EĞER(UZUNLUK(A2)>1;ETOPLA('ALIŞ FAT+CARİ'!A:A;A2;'ALIŞ FAT+CARİ'!L:L)-ETOPLA('ALIŞ FAT+CARİ'!A:A;A2;'ALIŞ FAT+CARİ'!M:M);"")

A2 hücresine yazacağınız formül dizi formülüdür. formülü yazdıktan sonra üzerine gelip Klavyeden F2 tuşuna basın sonra CTRL + SHIFT + ENTER yapın

Cariler sayfasında

A2 hücresine aşağıdaki formülü (dizi formülüdür) yazıp CTRL + SHIFT + ENTER yapıp, aşağıya doğru sürükleyin.
=EĞERHATA(İNDİS('ALIŞ FAT+CARİ'!$A$3:$A$230;KAÇINCI(0;EĞERSAY($A$1:A1;'ALIŞ FAT+CARİ'!$A$3:$A$230);0));"")

B2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp, aşağıya doğru sürükleyin.
=EĞER(UZUNLUK(A2)>1;ETOPLA('ALIŞ FAT+CARİ'!A:A;A2;'ALIŞ FAT+CARİ'!L:L)-ETOPLA('ALIŞ FAT+CARİ'!A:A;A2;'ALIŞ FAT+CARİ'!M:M);"")

Excel > Dosya Seçeneklerde formül hesablamanız manuel kalmış olabilir, otomatik yaparak deneyin.
1584992022413.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar Sn. esrarengiz ;

İlk mesajda ve 11 numaralı mesajda paylaştığınız örnek dosyaların arasındaki fark;

-- İlk mesajdaki örnek dosyada yer alan ALIŞ FAT+CARİ isimli sayfa, 11 numaralı mesajda paylaştığınız örnek dosyada bulunmamaktadır.
-- İlk mesajdaki örnek dosyada kayıtlarınız A2 hücresinden başlıyorken, 11 numaralı mesajda paylaştığınız örnek dosyada A3 hücresinden başlamaktadır.

Bu farklar ile Sn. Feyzullah Beyin paylaşmış olduğu formülü, aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

***Not: A3 hücresindeki formül; Dizi formülüdür CTRL + SHIFT + ENTER ile formülü tamamlayınız.

A3 Hücresi için
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
1585079137938.webp

B3 Hücresi için
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
1585079190670.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri