Farklı Oranlarla Adat Hesaplama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan umit1907
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Farklı Oranlarla Adat Hesaplama isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,
Muhasebede kullandığımız ekteki ortaklar hesabı faiz hesaplamasında devlet 2020 yılında 3 farklı faiz oranı belirledi
01.01.2020 – 12.06.2020 Arası için %13,75
13.06.2020 – 18.12.2020 Arası İçin %10
19.12.2020 – 31.12.2020 Arası İçin %16,75 (Yeni bir açıklamaya kadar 16,75)
bu tabloyu bu tarihdeki oranlara göre faiz hesabına uyarlayabilirmiyiz.

Ekli dosyalar
Merhaba Sayın @umit1907 .

Hesaplama sonuçlarını kontrol edersiniz. Çünkü faiz hesaplama formülünüzle ilgilenmedim.

-- H2 hücresine =MİN(B17;--("01.01.2020")) formülünü uygulayın ve
hemen yanındaki I2 hücresine 13,75 yazın. H3 ve H4'e faiz oran değişiklik tarihlerini, karşılarında I sütununa ise bu tarihlerden itibaren geçerli olan diğer TCMB Kısa Vadeli Avans faiz oranlarını yazın.
-- Ardından da F17 hücresindeki formülü aşağıdakiyle değiştirip, aşağı doğru kopyalayın.

NOT: Belgenizde, 2020 öncesi tarihler var ancak eski döneme ilişkin faiz oranları yok,

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

.

Bir şeyi daha hatırlatayım,
malum olduğu üzere 01.01.2015 - 21.12.2019 arasında geçerli avans oranları da değişken (10,5 - 9,75 - 19,50 - 18,25) .
2020 öncesi dönemler öncesi için ADATLANDIRMA yapılmış mıdır bilemiyorum tabi.

,

Sayın @umit1907 .

Bu dosyayı gözüm sanki bir yerlerden ısırıyor, daaha evvel görmüş olabilirim.

Faiz hesaplama formülünüzde esaslı hata var diye düşünüyorum ve bunu kontrol etmediğimi belirtmiştim.

Oranla çarpılacak gün sayılarının faiz oran değişiklik tarihlerine göre ayrı ayrı hesaplanıp, bulunan gün sayılarının
bu ilgili dönem faiz oranlarıyla çarpımlarının toplanması gerekir.
Yani her oranla ilgili gün sayısı ilk satır verisi için 2191 değil,
faiz değişim tarihlerine göre ayrı ayrı hesaplanması ve toplamının 2191 olması gerekir diye düşünüyorum.

Tüm değerleri formül içerisine alarak şöyle düşünülebilir. Formül ilk satıra uygulanıp aşağı doğru kopyalanacak.
Siz yine de; formülü + karakterlerine göre parçalara (3 parça) ayırarak bunları ayrı hücrelere uygulayıp son kontrol yapın bence.

Kod:
(3 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @umit1907 .

Bu dosyayı gözüm sanki bir yerlerden ısırıyor, daaha evvel görmüş olabilirim.

Faiz hesaplama formülünüzde esaslı hata var diye düşünüyorum ve bunu kontrol etmediğimi belirtmiştim.

Oranla çarpılacak gün sayılarının faiz oran değişiklik tarihlerine göre ayrı ayrı hesaplanıp, bulunan gün sayılarının
bu ilgili dönem faiz oranlarıyla çarpımlarının toplanması gerekir.
Yani her oranla ilgili gün sayısı ilk satır verisi için 2191 değil,
faiz değişim tarihlerine göre ayrı ayrı hesaplanması ve toplamının 2191 olması gerekir diye düşünüyorum.

Tüm değerleri formül içerisine alarak şöyle düşünülebilir. Formül ilk satıra uygulanıp aşağı doğru kopyalanacak.
Siz yine de; formülü + karakterlerine göre parçalara (3 parça) ayırarak bunları ayrı hücrelere uygulayıp son kontrol yapın bence.

Kod:
(3 satır)
Merhabalar Ömer Abi,
Abi ordaki 2191 gün sayısı hiç olmaz en fazla 365 gün üzerinden adat kesiyoruz. Senin formülüde uyarladım oldu eline sağlık abi.

Ekli dosyalar
Geri