Farklı Excellerden Koşullu Veri Aktarma

Kısa Açıklama

Farklı Excellerden Koşullu Veri Aktarma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Örnek dosyada 3 adet excel hazırladım. KUŞADASI VE İSTANBUL excellerinde Giderler-Tutar-Açıklama gibi başlıklar var, 16 satır olarak yazılabilen bir excel, sayfa numaraları da 01,02,03,04,... olarak devam ediyor(Sayfa numaraları gün belirtmektedir) Bazı günlerde 3 adet gider bazı günlerde 10 adet gider yazılabiliyor. Örnek-2 adlı excelde ise 2 excelden tarih tarih verilerini çekiyorum. Ama bazı günler de 16 adet gider olmadığı için çok fazla boş satırım oluyor ve excel çok uzun oluyor.

Fazla makro bilgim olmadığı için, sadece dolu hücreleri çekip de sıralama işlemini yapamadım. Düz mantık olarak 16 adet her şube için satır yazmak zorunda kaldım.
Soruma gelince;
KUŞADASI VE İSTANBUL excellerindeki girilen veri kadar, Örnek-2 exceline aktarım yapabilmek, makro ile bu şekilde bir çalışma mümkün müdür?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim(Karışık anlattıysam eğer kusura bakmayın lütfen)

Ekli dosyalar
Ömer Hocam çok teşekkür ederim, elinize sağlık. Şube sayısını fazlalaştırıp, Makroda XDblg = Array("İSTANBUL", "KUŞADASI") bu sıraya ekleme yapsam yine aynı şekilde çalışır mı, yoksa makronun genelinde değişiklik mi yapılması gerekiyor. Tekrardan çok teşekkür ederim

@yunusemre16 Merhaba,
@Ömer BARAN 'nın dosyasına alternatif ben de bir dosya paylaşıyorum. Bu dosya da ekrandaki simgeye tıkladıktan sonra işleme devam edip etmeyeceğini soruyor hayır dersen iptal ediyor.
Verileri kapalı dosyadan alıyor. ilk olarak sadece ilgili verilerin olduğu yerde ki klasörü seçmeni istiyor ondan sonrası 1 sn sürmeden işlemi tamamlıyor.

Ekli dosyalar
@Burhan.cesur
Katkılarınız için teşekkürler.

Ancak; eklediğiniz dosyada birkaç küçük dokunuşa ihtiyaç var sanırım.
-- Örneğin ilk soruya olumlu cevap verildikten sonra klasör seçilmez veya işlem iptal edilirse sorun var.
-- Diyelim hataen farklı bir klasör seçildi ve bu klasör içerisinde de farklı yapıda belge(ler) varsa sorun var (sayfa adı SAYISAL değilse gibi).
-- Örneğin seçilen klasörde TXT belge mevcutsa onu da açıyor yine hata ile karşılaşılıyor,
-- Veri alınacak belgelerle, makronun içerisinde olduğu belge aynı klasördeyse yine sorun var.
-- ŞUBE ADI sütununun da BOŞ kaldığını hatırlatayım (uzantısız olarak dosya adı yazılmalı)

Fikrim; GÖZAT ekranında klasör yerine belge(ler) seçtirmek, en azından sayfa isimlerinin sayısal olup olmadığı ya da konu sahibinin belgelerine özgü başlık metni kontrölü gibi bir-iki ekleme sorunları çözebilir. Verileri SQL sorgusuyla aldırıyorsunuz ancak yine de ilgili belgeyi açıp kapattırıyorsunuz . SQL konusunda bilgim yok ancak belki de gereklidir bilemiyorum ama belge açılmadan da sayfa sayısı tespit edilemez mi? Ya da 1 'den 31'e kadar döngü kurup, var/yok kontrolünden geçirilebilir vs.

@Burhan.cesur
Katkılarınız için teşekkürler.

Ancak; eklediğiniz dosyada birkaç küçük dokunuşa ihtiyaç var sanırım.
-- Örneğin ilk soruya olumlu cevap verildikten sonra klasör seçilmez veya işlem iptal edilirse sorun var.
-- Diyelim hataen farklı bir klasör seçildi ve bu klasör içerisinde de farklı yapıda belge(ler) varsa sorun var (sayfa adı SAYISAL değilse gibi).
-- Örneğin seçilen klasörde TXT belge mevcutsa onu da açıyor yine hata ile karşılaşılıyor,
-- Veri alınacak belgelerle, makronun içerisinde olduğu belge aynı klasördeyse yine sorun var.
-- ŞUBE ADI sütununun da BOŞ kaldığını hatırlatayım (uzantısız olarak dosya adı yazılmalı)

Fikrim; GÖZAT ekranında klasör yerine belge(ler) seçtirmek, en azından sayfa isimlerinin sayısal olup olmadığı ya da konu sahibinin belgelerine özgü başlık metni kontrölü gibi bir-iki ekleme sorunları çözebilir. Verileri SQL sorgusuyla aldırıyorsunuz ancak yine de ilgili belgeyi açıp kapattırıyorsunuz . SQL konusunda bilgim yok ancak belki de gereklidir bilemiyorum ama belge açılmadan da sayfa sayısı tespit edilemez mi? Ya da 1 'den 31'e kadar döngü kurup, var/yok kontrolünden geçirilebilir vs.
Merhabalar @Ömer BARAN ,
Evet fazla vaktim olmadığı için hata kontrol modülü eksik kaldı direk mevcut dosya yapısına göre çözüm üretmeye çalıştım . Evet SQL sorgusu ile sayfa adedini yapabilseydim açmak zorunda kalmayacaktım bilen arkadaş varsa onu da öğrenmiş oluruz ben bulamadım dediğiniz gibi döngü ile de çözüm üretilebilirdi.
Vakit bulabilirsem eksik kısımlara da bakarım .
Hatırlatma için teşekkürler .

@Ömer BARAN @Burhan.cesur hocalarım çok teşekkür ederim tekrardan, beni 2000 adede yakın formül yazmaktan kurtardınız. Excel bilgim sadece formül yazmaktan ibaret olduğu için(düşük bir seviye) makro ile yapılacak hiçbirşeyi maalesef bilmiyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim, sorunsuz çalıştırabiliyorum

Geri