Excelde düşeyara hatası alıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan selis
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İlk düşeyara da arama kriteri yok
Formül
=DÜŞEYARA(<b><span style="color: rgb(132, 53, 52)">F2</span></b>;$A$2:$B$10;2;YANLIŞ)=DÜŞEYARA(F2;A2:B10;2;YANLIŞ)
Kırmızı ile gösterilen.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar dosyanızın ekran görüntüsü resimdeki gibidir. J sütunundaki hatanın sebebi için diyorsanız formülünüzde G2 hücresini A:B aralığında aratacakken C:D aralığında aratıyorsunuz.. dolayısıyla G2 de bulunan 20002 C sütununda bulunmayınca hata olarak sonuçlanıyor. 2. husus G2 yerine H2 yi düşeyara da referans gösterirseniz H sütunundaki sayıların başında kesme işareti var dolayısıyla A sütunuyla eşleşmemesi gayet normal.. 3. bir husus eğer siz G2 deki değerin D sütunundaki karşılığını sonuç olarak döndürmek istiyorsanız formülünüzde C:D yi A:D yapıp sütun indis sayısını da 4 yapmanız gerekir. Yani formülünüzü =DÜŞEYARA(G2;A:D;4;0) şeklinde revize etmeniz gerekir.

Adsız1.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hocam bir yanlışlık olmuş dosyada evet biliyorum bunu ancak şimdi gösteremedim ama gerçekten bulmuyor :) nasıl anlatabilirim şu an bende de hata vermedi ama sadece öğrenmek istediğim şey SAP'den alınan verilen vlookupta bulunamamasının sebebi ne olabilir, "'" işareti ekleyip başına o şekilde bakınca neden buluyor bunu öğrenmek istiyorum, windows2013 için soruyorum bu arada.. teşeklürler..

Hocam bir yanlışlık olmuş dosyada evet biliyorum bunu ancak şimdi gösteremedim ama gerçekten bulmuyor :) nasıl anlatabilirim şu an bende de hata vermedi ama sadece öğrenmek istediğim şey SAP'den alınan verilen vlookupta bulunamamasının sebebi ne olabilir, "'" işareti ekleyip başına o şekilde bakınca neden buluyor bunu öğrenmek istiyorum, windows2013 için soruyorum bu arada.. teşeklürler..
Merhabalar SAP tan gelen veri dediğiniz gibi başında Kesme işareti(') var ise VE sizin dosyanızdaki verilerinizde kesme işareti yok ise ikisinin eşleşememesi normal neden SAP tan bu şekilde geliyor hakkında fikrim yok. Ama bu durumda sorunu nasıl çözebiliriz derseniz.
YA SAP tan gelen verilerinizin bitişiğinde bir sütun daha oluşturursunuz. Tek tırnak işaretini yardımcı sütunda formülle temizlemiş olursunuz böylece verileriniz eşleşir. Artık düşeyara da referans olarak gösterdiğiniz tek tırnaklı A sütununu değilde Formülle temizlediğiniz B sütununu gösterirsiniz. Yardımcı sütun için aşağıdaki 2 formülden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

YADA
Hiç SAPTAN gelen tek tırnakları verileri temizlemekle uğraşmayıp Elinizdeki Verileri Düşeyara formülü yaparken... Örnek veriyorum formülünüz bu olsun =DÜŞEYARA(G2;A:D;4;0) bu formülde G2 ye tek tırnak işareti ekleyerek verilerinizi eşleştirirsiniz. Yani Formülünüzü aşağıdaki şekilde revize ederek eşleşmeyi sağlamış olursunuz.

Kod:
(1 satır)

Hocam şöyle SAP'den tırnaklı olarak gelmiyor, ben sap indirdikten sonra ' işareti koyunca ancak vlookup çalışıyor. ' koyuyorum hem indirdiğim verilere hem de aradığım değere. Yani bunun bir anlamı var mı diye öğrenmek istemiştim ben, ' işaretinin excelde belki bir anlamı vardır diye..

Hocam şöyle SAP'den tırnaklı olarak gelmiyor, ben sap indirdikten sonra ' işareti koyunca ancak vlookup çalışıyor. ' koyuyorum hem indirdiğim verilere hem de aradığım değere. Yani bunun bir anlamı var mı diye öğrenmek istemiştim ben, ' işaretinin excelde belki bir anlamı vardır diye..
Sorununuzu yaşadığınız dosyanızı paylaşırsanız çok daha kesin ve net çözüm bulurduk hiç tırnak işareti eklemelerle uğraşmazdınız. Ama muhtemelen SAP tan indirdiğiniz veriler de yada kendi verilerinizde gereksiz boşluklar yada format farklılıklarından dolayı eşleşmeme durumu oluyor. Bunun için de hiç tırnak işaretleri eklemeden Hücre referanslarınıza KIRP.. TEMİZ.. &""...*1...+0... gibi formül ve yöntemleri eklemelerle çözüm bulabilirsiniz. Daha önce de bu tür sorun yaşayan bir katılımcı vardı konunun linki aşağıdadır. Linki inceleyiniz sorununuzu çözemezseniz dosyanızı paylaşırsanız yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

Sorununuzu yaşadığınız dosyanızı paylaşırsanız çok daha kesin ve net çözüm bulurduk hiç tırnak işareti eklemelerle uğraşmazdınız. Ama muhtemelen SAP tan indirdiğiniz veriler de yada kendi verilerinizde gereksiz boşluklar yada format farklılıklarından dolayı eşleşmeme durumu oluyor. Bunun için de hiç tırnak işaretleri eklemeden Hücre referanslarınıza KIRP.. TEMİZ.. &""...*1...+0... gibi formül ve yöntemleri eklemelerle çözüm bulabilirsiniz. Daha önce de bu tür sorun yaşayan bir katılımcı vardı konunun linki aşağıdadır. Linki inceleyiniz sorununuzu çözemezseniz dosyanızı paylaşırsanız yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

Denedim hocam o sayfadaki formülleri bu şekilde oldu.

Ekli dosyalar
Merhabalar Sn. @selis verilerinizin bazıları a b şekinde bazıları 110029 gibi şeklinde sayı halinde tüm verilerinizi göremediğimiz için metinlerdeki boşluklar ve sayıların metin olduğu haller için garanti olsun diye.. metin için KIRP sayılar içinde -- kullanarak sorununuz çözülebilir. F2 ye yazıp aşağı sürükleyerek. Deneyiniz.
Formül
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(KIRP(E2);A:B;2;YANLIŞ);DÜŞEYARA(--E2;A:B;2;YANLIŞ))
Eşleşme sonucu olmama durumlarında hataları boş bırakmak için de aşağıdaki haliyle de kullanabilirsiniz.
Formül
=EĞERHATA(EĞERHATA(DÜŞEYARA(KIRP(E2);A:B;2;YANLIŞ);DÜŞEYARA(--E2;A:B;2;YANLIŞ));"")

Geri