Excel Veri Çekme İşlemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Excel Veri Çekme İşlemi isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
dosyam

merhabalar sağlıklı günler diliyorum.

dosyamı ekleyemedim sürekli dosya boyutu yüksek diyor o yüzden başka yere yükleyip link vermek zorunda kaldım

EKLEDİĞİM DOYSADA ÇÖZEMEDİĞİM KONULAR HAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

1 - ekteki dosyada userform da geliş fiyatı kısmana yazı yazdığımda hata veriyor. diğerlerinde sorun olmuyor.
2 - yine userform da ürün kodu KPN - diye başlayan kalanının KPN -1001 - KPN -1002 gibi otomatik atması
3 - C5 hüsresindeki veriyi seçtiğimde o satırı bulup komple getirmesi ve düzeltme yapıp aynı kayda kaydetmesi

Saygılarımla

Merhaba Sayın @ethemkapan .

Userforma ait kodların tümü dosyada yok anlaşılan.
Önce VBA ekranındaki üst menüden VIEW >> PROPERTIES seçeneğini işaretleyerek, ekran görüntüsünde en solda olan bölümü görünür hale getirin.
TextBox/Combobox nesnelerini tek tek seçip PROPERTIES alanının en üstünde ilgili nesnenin adını göreceksiniz.
Sonra da nesneye fareyle sağ tıklayıp VIEW CODE seçeneğini fareyle seçtiğinizde göreceğiniz kodlarda, ilgili nesnelerin İSİMLERİnin doğru yazıldığından emin olun.
Örneğin TextBox1 yerine TextBox_gelistarihi yazmak gibi.

Kodlarınızdan, yapılmak istenilen işlem anlaşımıyor. Bu nedenle, isteklerinize ilişkin söyleyecek pek bir şey yok.

Diyelim yukarıda belirttiğim isim düzeltmesini yaptınız.
Sol-üstteki Textox a ait olduğunu tahmin ettiğim kodda, Textbox'a her harf/sayı yazdığınızda sayfada
A sütununa sıra numarası yazılıyor durumda. Diyelim ABC ya da 123 yazdınız 3 adet karakter yazdığınız için, A sütununa 3 adet sıra numarası yazılıyor.
Eğer bu textbox tarih yazmak için kullanılacaksa; kodda, karakter sayısı ve yazılan şeyin tarih olup olmadığının kontrolüne yönelik kodlar kullanılmalıdır. Ya da ...Change kodu kullanmak yerine yazma tamamlanınca kullanılacak bir CommandButton üzerinden işleme devam edilmelidir,

Forumda userform içeren konulardaki örnek belgelerin içinde yer alan kodlara bakarak kodlarınızı düzenlemeye çalışın.
Olmazsa biraz daha detaylı açıklama yazarak destek isteyin derim ben.

1586224549332.webp
.

Moderatörün son düzenlenenleri:
1 - ekteki dosyada userform da geliş fiyatı kısmana yazı yazdığımda hata veriyor. diğerlerinde sorun olmuyor.
İsimlendirmeden dolayı kaynaklanan bir sorun. Nesnenin ismi ne ise kod içerisinde de aynı ismi kullanınız.
Ekli dosyayı görüntüle 3805
2 - yine userform da ürün kodu KPN - diye başlayan kalanının KPN -1001 - KPN -1002 gibi otomatik atması

UserForm_Initialize() kod blogu kısmına aşağıdaki kodları ekleyiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)
[/CODE]

3 - C5 hüsresindeki veriyi seçtiğimde o satırı bulup komple getirmesi ve düzeltme yapıp aynı kayda kaydetmesi
Bu kısımda getirilen veriler hangi veriler olacak. Ve nereye getirecek. Komple dediğiniz veri aralığı hangileridir. Düzeltme yaptıktan sonra kayıt etmesi için bir buton koymalısınız. Ona yazılacak kodla ilgili kayıt işlemini tekrardan yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar
  • 1586289523803.webp
    1586289523803.webp
    13.6 KB · Görüntüleme: 32
Bu kısımda getirilen veriler hangi veriler olacak. Ve nereye getirecek. Komple dediğiniz veri aralığı hangileridir. Düzeltme yaptıktan sonra kayıt etmesi için bir buton koymalısınız. Ona yazılacak kodla ilgili kayıt işlemini tekrardan yapabilirsiniz.

örneğin KPN-1004 seçtiğimde resimde görülen sarı çizgiyle işaretli olan tüm yazıları 5. satıra uygun şekilde getirip düzeltme yaptırmasını istiyorum
Ekran Alıntısı.webp

Merhaba Sayın @ethemkapan .

Userforma ait kodların tümü dosyada yok anlaşılan.
Önce VBA ekranındaki üst menüden VIEW >> PROPERTIES seçeneğini işaretleyerek, ekran görüntüsünde en solda olan bölümü görünür hale getirin.
TextBox/Combobox nesnelerini tek tek seçip PROPERTIES alanının en üstünde ilgili nesnenin adını göreceksiniz.
Sonra da nesneye fareyle sağ tıklayıp VIEW CODE seçeneğini fareyle seçtiğinizde göreceğiniz kodlarda, ilgili nesnelerin İSİMLERİnin doğru yazıldığından emin olun.
Örneğin TextBox1 yerine TextBox_gelistarihi yazmak gibi.

Kodlarınızdan, yapılmak istenilen işlem anlaşımıyor. Bu nedenle, isteklerinize ilişkin söyleyecek pek bir şey yok.

Diyelim yukarıda belirttiğim isim düzeltmesini yaptınız.
Sol-üstteki Textox a ait olduğunu tahmin ettiğim kodda, Textbox'a her harf/sayı yazdığınızda sayfada
A sütununa sıra numarası yazılıyor durumda. Diyelim ABC ya da 123 yazdınız 3 adet karakter yazdığınız için, A sütununa 3 adet sıra numarası yazılıyor.
Eğer bu textbox tarih yazmak için kullanılacaksa; kodda, karakter sayısı ve yazılan şeyin tarih olup olmadığının kontrolüne yönelik kodlar kullanılmalıdır. Ya da ...Change kodu kullanmak yerine yazma tamamlanınca kullanılacak bir CommandButton üzerinden işleme devam edilmelidir,

Forumda userform içeren konulardaki örnek belgelerin içinde yer alan kodlara bakarak kodlarınızı düzenlemeye çalışın.
Olmazsa biraz daha detaylı açıklama yazarak destek isteyin derim ben.

1586224549332.webp.
hocam siz söyledikten sonra baktım evet dediğiniz gibi ne yazsam sıra numarası veriyor. Halbuki benim yapmak isteğim oraya tarih yazmak/yazdırmak . diğer bir çok konuda kendimi geliştirsemde userforma tarih eklemeyi ne yapsam çözemedim. ama @cakarem sağolsun onun sizin yazdıklarınızla yazı yazılır hale getirdim.
2. sorumda ürüne otomatik kod verme isteğidir. ürün kodu kpn-1000 ile başlasın sonrasında ben işlem yapmadan yeni kayıt açtığımda seri şekilde devam etmesini sağlama derdindeyim
3. örneğin KPN-1004 seçtiğimde resimde görülen sarı çizgiyle işaretli olan tüm yazıları 5. satıra uygun şekilde getirip düzeltme yaptırmasını istiyorum

Ekli dosyalar
  • Ekran Alıntısı.webp
    Ekran Alıntısı.webp
    56 KB · Görüntüleme: 2
DOSYA SON HALİ

HOCAM
ilk 2 sorunum çözüldü hepinize teşekkür ederim. 3 sorunum C5 te bulunan veri doğrulama kısmında neyi işretlersem örneğim KPN - 1004 işaretli alttan c sütununda kpn - 1004 ün devamı niteliğindeki c10u c 5e d10 u d5 e e 10nu e5 getirmesi
gelen yerde işlem yapıp ( örneğin ilave masraf ekleme yada satışta kısmının kirada veya satıldı diye düzeltilmesi) işlemlerini yapıp yine 10. satıra eskisinin üstüne kaydetmek istiyorum.
Ekran Alıntısı.webp

Belge ekte.
Denemeler yaparsınız.
Açılır listeden seçilen değere ait satırdaki veriler yukarı getirilir.
5'inci satıra getirilen değer elle değiştirildiğinde, değişiklik aşağıdaki ilgili satıra yansıtılır.

Dosya boyutu neden büyük anlayamadım.
Dosya BURADA .

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri