Excel Gruplandırma Özelliğine Alternatif Özellik Kullanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kısa Açıklama

Excel Gruplandırma Özelliğine Alternatif Özellik Kullanma isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba, devam eden projelerimde giderlerimi takip etmek için bir excel dosyası oluşturdum. Bu dosyada ana giderlerimin altına ek giderler yazdım ve bunları gruplandırdım. Örneğin kaba yapı giderlerinin altında çelik beton tuğla vs alt giderler bulunuyor. Gruplandırdıklarımı satır gizleyip açarak görebiliyorum. Bunun yerine örneğin kaba yapıta tıkladığımda alt giderlerinin açılması mümkün mü acaba? Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

Ekli dosyalar
su sekilde bir macro buldum.
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Dim hideColumns As Range
If (Not Intersect(Target, Range("A1:A4")) Is Nothing) And (Target.Count = 1) Then
Set hideColumns = Range("C:D")
hideColumns.EntireColumn.Hidden = Not hideColumns.EntireColumn.Hidden
End If
End Sub

Bu macroyu benim projemde uygulamak icin yeni bir sutun ekleyip o sutunda gider turunu alt ve ana gider olarak belirtmeyi dusunuyorum. Daha sonrasinda bu kodu baz alarak bir do while loop u yapabiliriz. Bu do while ana giderden sonra alt giderlere bakip bir sonraki ana gidere kadar olan satirlari gizleyecek. Bu sekilde tum ana giderlere cift tiklamayla boyle bir macro verebiliriz diye dusundum. Ancak vba e cok hakim olmadigim icin kodu yazamiyorum. Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum

Bahattin Bey, basit gibi görünse de istekleriniz gerçekleştirilmesi o kadar basit değil bence.
Kanaatim o ki; titiz/ince işçilik isteyen ve tek elden çıkması gereken, özel emek/zaman ayrılması gereken kodlamalar lazım.

-- ANA GİDER TÜRÜ EKLEme: nereye, hangi ana giderden önce/sonra....
-- ALT GİDER TÜRÜ EKLEme, hangi ana gider için, hangi alt giderden önce/sonra...
-- Eklenen ana/alt gidere isim ver,
-- Silmek istenildiğinde hangi ana gider veya hangi alt gider silinecek...
-- İşlemler, tüm sayfalara aynı anda uygulanacak vs.

İşlem türü adeti ve seçeneklerin varlığı dolayısıyla da
işlemlerin tümünün bir userform üzerinden yönetilmesi daha doğru olur gibi görünüyor.

.

Merhaba Bahattin Bey,
Aşağıdaki kodu Giriş sayfasının kod bölümüne kopyaladıktan sonra E sütunundaki ana giderlere çift tıklayıp deneyiniz...
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(16 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri