Excel Dosyamdaki Bazı Problemler Hk

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan myloo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Excel Dosyamdaki Bazı Problemler Hk isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, ekteki Excel dosyamızda iki adet sorunla karşılaştık. Dosyada yazdırma butonuna tıkladığımızda subscript out of range hatası alıyoruz. Bunun dışında satışlar sayfasında üstte bulunan hesaplama tablosu da çalışmamakta. Yani normalde kesilen faturaların tutarları kalem kalem orada toplanıyordu o şekilde ayarlamıştık ancak şu anda çalışmamakta. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar
Kodlara çok vakıf olmadığım için tam işlevini tek tek araştırmadan gözüme çarpan ilk hususu paylaşmak isterim.
Hep kullanmaktan kaçındığım ve Kodlama Yapısında Sayfa Adlarının Doğru Kullanımı linkinde de nedeni belirttiğim kod yapısından kaynaklı olarak hata almış olabilirsiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(6 satır)
f değişkeni YENÜ FATURA diye tanımlanmış ama sizin çalışma kitabınızda sayfanın adı YENİ FATURA...
Onu düzeltip deneyin bakalım.

Sanırım VBA ekranında GENEL bir sıkıntı var (örneğin MODULE'deki KTF kodlarında, ELLİ yerine ELLÜ, YETMİŞ yerine YETMÜŞ olması gibi).
Büyük harf İ olması gereken her şey Ü şeklinde, tüm ş harflerinin yerinde ß karakteri var.

Muhtemelen CTRL+H ile kodlarda değişiklik yapılırken yanlış harfe basılmış olabilir.
VBA ekranında, CTRL+H yöntemiyle bu hatalı harfler gözden geçirip olması gerekenlerle değiştirilirse iyi olur.

Sanırım VBA ekranında GENEL bir sıkıntı var (örneğin MODULE'deki KTF kodlarında, ELLİ yerine ELLÜ, YETMİŞ yerine YETMÜŞ olması gibi).
Büyük harf İ olması gereken her şey Ü şeklinde, tüm ş harflerinin yerinde ß karakteri var.

Muhtemelen CTRL+H ile kodlarda değişiklik yapılırken yanlış harfe basılmış olabilir.
VBA ekranında, CTRL+H yöntemiyle bu hatalı harfler gözden geçirip olması gerekenlerle değiştirilirse iyi olur.
Ömer hocam onları düzelttim ve şu anda aşağıdaki şekilde dosya sorunsuz çalışıyor yazdırma konusunda. Ancak bana hesaplamayı düzeltecek kod gerekli. Bu konuda yardımcı olur musunuz rica etsem? Ayrıca hatayı düzelten kodu buraya da eklerseniz diğer dosyamda da uygulama şansım olur.

Ekli dosyalar
Tam olarak hangi işlemde sorun var anlayamadım.
HESAPLAMA derken hangi sayfa/hangi alan/hangi düğme vs. net ifade edin.
Çok zahmetli olmazsa veya kodları sıfırdan oluşturmak gerekmiyorsa bakmaya çalışırım.

Tam olarak hangi işlemde sorun var anlayamadım.
HESAPLAMA derken hangi sayfa/hangi alan/hangi düğme vs. net ifade edin.
Çok zahmetli olmazsa veya kodları sıfırdan oluşturmak gerekmiyorsa bakmaya çalışırım.
Şu kısımdaki hesaplamalar hocam. Normalde aşağıya alt alta listeliyor ancak listelediklerini burada toplu gösteriyordu. Şimdi o kısımda bir problem var toplu olarak göstermiyor boş gösteriyor tabloyu.

Ekli dosyalar
  • Adsız.webp
    Adsız.webp
    63.7 KB · Görüntüleme: 37
SATIŞLAR sayfasının kod bölümündeki MASRAF_GUNCELLE kodundaki şu satırı şöyle değiştirin bakalım.
Kod devreye girip işlem yapmazsa, VBA ekranında aynı yerde olan
normal isimli makroyu VBA ekranından elle bir kez çalıştırdıktan sonra düğmeyle tekrar güncelleme deneyin.

Şöyle baktım da belge benim de hoşuma gitti doğrusu, MUHKEM olmuş.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

Geri