excel birden fazla çalışma kitabını yönetme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan wolfret
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

excel birden fazla çalışma kitabını yönetme isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın @wolfret , elbette yapılabilir.

İşlemi kolaylaştıracak şey 83 tane diye belirttiğiniz sayfaların yapıları.
Bu sayfaların adları, sayfalardaki veri başlangıç satırları, veri türleri, veri sütunları vs gibi
tablo yapılarıyla ilgili bir standart mvcutsa kodlaması zahmetli de olmaz.

İsterseniz gerçek belgenizdeki ANA sayfa ve 83 tane dediğiniz sayfaların birkaçının olacağı az veri içeren bir örnek belge hazırlayıp foruma ekleyin onun üzerinden bakılsın. Örnek belge özellikleriyle ilgili gerekli açıklama cevabımın altındaki İMZA bölümünde var.

AKTARMA işlemi yapıldıktan sonra DETAY sayfasındaki veriler silinecek midir acaba?

.
Hayır .
hep bir sonrakine ek olarak devam etmesi gerekiyor. yani en son bilgi girdiğim satıra ve sonraki satırlarada veri girdiğimde, o ile ait en son satıra veriyi işlesin istiyorum.
Misal;
Detay'da A3 satırına Adana ile ilgili veri girdim.Adana sekmesine en sonkalan satıra kaydetti. sonra Detayda a4 satırına veri Van ile ilgili veri girdim. Van sekmesine en son kalan satıra veriyi kaydetti.bu şekilde ilerlesin...

Aslında aktarma kodunuzu hazırladım gibi.

Ancak; belirttiğiniz yöntemde, işleyişle ilgili sorun yaşanması çok kuvvetli ihtimal.

16 sütunluk bir tablonuz var, aktarma işlemi hangi anda gerçekleşecek?
A sütununa VAN yazdınız, sağ tarafındaki hücreler boş, aktarmanın anlamı yok.
Sonra VAN yazdığınız satırda B sütununa bir bilgi yazdınız, sağındaki hücreler hala boş ve yine aktarmanın bir anlamı yok.
.... Böyle kaçıncı sütuna kadar gidilecek belli değil. Bir satıra veri girişinin tamamlandığı (aktarma yapılma aşamasına geldiği) nasıl anlaşılacak?

Örneğin; bir satırda son yazılan veri, İL ADI'dır diye bir kural koyarsınız ve İL ADI yazılır yazılmaz bu veri ilgili sayfaya aktarılabilir.
Burada da sıkıntı şöyle olabilir; verileri yazdınız son olarak da il adını yazdınız ve satırdaki bilgiler aktarıldı, sonra aynı veri satırında bir bilgiyi yazmayı unuttuğunuzu, yanlış bilgi yazmış olduğunuzu fark ettiniz ve onu düzelttiniz veya eklediniz.
Bu durumda o satır bir önceki aşamada zaten aktarılmıştı o zaman yaptığınız düzeltme/ekleme aktarılmamış olur.

Fikrimi sorarsanız ya aktarılan veri satırı DETAY sayfasından silinmeli ya da silinmeyecekse uygun bir sütuna bu satırın aktarıldığını göstermek üzere bir kelime. sayı, işaret koyulmalı. AKTARMA işlemi için bir düğme kullanıp, daha evvel aktarılmamış satırlar,
eklenecek bu sütunun boş olduğu satırlar için gerçekleştirilmeli.

Tabi aktarılmış bir veri için eksik tamamlama/yanlış düzeltme konusunu netleştirmeniz her hal ve takdirde şart.

.

Aslında aktarma kodunuzu hazırladım gibi.

Ancak; belirttiğiniz yöntemde, işleyişle ilgili sorun yaşanması çok kuvvetli ihtimal.

16 sütunluk bir tablonuz var, aktarma işlemi hangi anda gerçekleşecek?
A sütununa VAN yazdınız, sağ tarafındaki hücreler boş, aktarmanın anlamı yok.
Sonra VAN yazdığınız satırda B sütununa bir bilgi yazdınız, sağındaki hücreler hala boş ve yine aktarmanın bir anlamı yok.
.... Böyle kaçıncı sütuna kadar gidilecek belli değil. Bir satıra veri girişinin tamamlandığı (aktarma yapılma aşamasına geldiği) nasıl anlaşılacak?

Örneğin; bir satırda son yazılan veri, İL ADI'dır diye bir kural koyarsınız ve İL ADI yazılır yazılmaz bu veri ilgili sayfaya aktarılabilir.
Burada da sıkıntı şöyle olabilir; verileri yazdınız son olarak da il adını yazdınız ve satırdaki bilgiler aktarıldı, sonra aynı veri satırında bir bilgiyi yazmayı unuttuğunuzu, yanlış bilgi yazmış olduğunuzu fark ettiniz ve onu düzelttiniz veya eklediniz.
Bu durumda o satır bir önceki aşamada zaten aktarılmıştı o zaman yaptığınız düzeltme/ekleme aktarılmamış olur.

Fikrimi sorarsanız ya aktarılan veri satırı DETAY sayfasından silinmeli ya da silinmeyecekse uygun bir sütuna bu satırın aktarıldığını göstermek üzere bir kelime. sayı, işaret koyulmalı. AKTARMA işlemi için bir düğme kullanıp, daha evvel aktarılmamış satırlar,
eklenecek bu sütunun boş olduğu satırlar için gerçekleştirilmeli.

Tabi aktarılmış bir veri için eksik tamamlama/yanlış düzeltme konusunu netleştirmeniz her hal ve takdirde şart.

.
Üstad şöyleki ,
şuan 2200 satırlık bir veri var ve aşağıya doğru veri girilmeye devam ediyor yıl içersinde...
benim amacım o sekmeleri İllerin paylaşımına açmak ve DETAY sekmesinde bir değişiklik yaptıgımda , o ile ait sekmedeki verilerde aynen güncellensin.
o satırda ve sutunda veri yokise diger sekmelerin satır ve sutunuda ona göre boş olabilir.
DETAY sekmesinden de daha sonra PİVOT oluşturacagım için silinmemesi daha iyi olur.

Geriye dönüp yanlış yazım ihtimali olabilir ve düzeltme yapılması gereken süreçler olabilir/oluyor.

Yıl içersindeki projenin tamamlanma sürecine göre ilgili sutunlar şuan boş ama ilerde dolabiliyor. Misal gönderim tarihi ve gönderen firma sutunu şuan boş ama ilerde dolabilir. bilemedim ki istenilen anlaşıldı ise deneme yanılma ilede gidebiliriz sanki siz gönderin eklem yada çıkarma olabilir mi bakalım dicem ama sizide yormak istemiyorum.

İşte diyorum ki; önemli olan işleyişin her yönüyle düşünülerek tasarlanması ve ona göre kodlama yapılması.
Bana kalırsa, illere ait sayfalarındaki verileri her aktarma öncesinde silmek, DETAY sayfasındaki tüm verileri il sayfalarına
mevcut haliyle aktarmak, böylece düzeltme/ekleme/mükerrer aktarma vs sorunları yaşanmaz.

Merak etmeyin veri yığını büyüdüğünde yavaş çalışacak bir kodlama düşünmemiştim.

Nispeten büyük veri yığınıyla bir deneyin isterseniz.

A sütununda bir il adında BOŞLUK karakteri vardı onun sorun yaşatmasını engelledim ama A sütunuyla sayfa adlarının birebir eşleşmesi önemli.

C:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(27 satır)

İşte diyorum ki; önemli olan işleyişin her yönüyle düşünülerek tasarlanması ve ona göre kodlama yapılması.
Bana kalırsa, illere ait sayfalarındaki verileri her aktarma öncesinde silmek, DETAY sayfasındaki tüm verileri il sayfalarına
mevcut haliyle aktarmak, böylece düzeltme/ekleme/mükerrer aktarma vs sorunları yaşanmaz.

Merak etmeyin veri yığını büyüdüğünde yavaş çalışacak bir kodlama düşünmemiştim.

A sütununda bir il adında BOŞLUK karakteri vardı onun sorun yaşatmasını engelledim ama A sütunuyla sayfa adlarının birebir eşleşmesi önemli.

C:
(27 satır)
BU KODLAR şu kısmı karşılıyor ise ;
"Bana kalırsa, illere ait sayfalarındaki verileri her aktarma öncesinde silmek, DETAY sayfasındaki tüm verileri il sayfalarına
mevcut haliyle aktarmak, böylece düzeltme/ekleme/mükerrer aktarma vs sorunları yaşanmaz."

sorun yaşanmaz olur diye düşünüyorum bir deneyim dönüş yapacam inşallah.

C:
(27 satır)
ÖMER Bey şuan manevi yönü yüksek bir çalışmaya katkıda bulundunuz.Teşekkür ederim. Sadaka-i cariyenize işlemiş oldu.
Allah razı olsun..çözüldü. elinize sağlık

Geri