Ekli Dosyada Icmal Sayfasına Formül Kurulması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ergcbk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kısa Açıklama

Ekli Dosyada Icmal Sayfasına Formül Kurulması isimli başlıkta, ilgili işlemlere dair detaylar yer almaktadır.
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekli dosyalar
C5 hücresine Eybis sayfasından Amasya’dan 21.06.2022 tarihinde 42623 no.lu trenine binen yolcu adedi ve gelirini yazacak,
Bu isteğiniz işlemler için C5 hücresine aşağıdaki formülü yazın:
[GROUPS=9]=ÇOKEĞERSAY(Eybis!$A:$A;$B5;Eybis!$B:$B;$C$3)&"-"&ÇOKETOPLA(Eybis!$I:$I;Eybis!$A:$A;$B5;Eybis!$B:$B;$C$3)[/GROUPS]
E5 21.06.2022 Tarihinde Amasya’ya 42624 numaralı trenden inen yolcu adedini yazacak.
Bu isteğiniz için ise E5 hücresine aşağıdaki formülü yazın:
[GROUPS=9]=ÇOKEĞERSAY(Eybis!$A:$A;$B5;Eybis!$B:$B;$C$3)[/GROUPS]Mantıken binen bir yolcunun inmesi gerek. Eğer inmiyorsa, "trende kalmıştır" demektir.
Neden ayrıştırılma ihtiyacı duyulduğunu gerçekten anlayamadım.

Şunu diyebilirsiniz:
"Amasya'dan binen sayısı atıyorum 10 kişi ama kişilerin hepsi Amasya'da inmediği için inenlerin sayısı farklılaşmakta..."
O zaman sayma kriterinize "yer seçeneği" eklemeniz gerek.

Ayrıca, formüllerin çalışması için Eybis sayfasının B sütunundaki Tarih değerlinin biçimini tarih yapmanız lazım.
Çünkü dosyanızdaki verileri bir programdan aktardığınız için, ne yazık ki Excel'in hücre biçimi uygulanmış değil.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. TCDD Taşımacılık A.Ş. yeni sefere konulan bir trenin verimliliğini ölçmek için hangi istasyon/durak lardan binen ve inen yolcu adedi takip edilmekte, binen yolcu dönüş trenini kullanıp kullanmadığı,
Biniş istasyonundan binin yolcu adedi görülüyor,
ancak, yolcuların en çok hangi varışı kullandığı (trenin çoklu iniş yerlerinde duruşunun tespiti amacıyla 1 veya 2 Dk. duruş yapması gerekli gibi),
Ücreti de trenin parkurundaki maliyetini hesaplamada (Kamu yararına çalışan trenlerde % kaçı karşılanmaktadır vb.)
BEN FORMÜL KURMADA YETERSİZİM, bu nedenle dosya koyuyorum. Teşekkür ederim.

Rica ederim ama cevaplarınız sorduklarım soruları karşılamamakta.
Siz 1 satırda hem biniş hem de iniş kaydı tutmaktasınız.
Dolayısıyla bu şu demek oluyor:
"Binen yolcu indi..."

İnen yolcu sayısının bulunma kısmını ben anlayamadım.
Ben konularınıza hakim değilim, pek muhtemel aynı dili konuşamayacağız.
Ek'te bulunan dosyanın F5 ve H5 hücrelerindeki rakamların doğruluğunu teyit eder misiniz?
Eğer hatalıysa, gelmesi gereken rakamlar neler onları yazarsınız.

Ekli dosyalar
Örneğin: Amasya'dan 21.06.2022 tarihinde 42623 no.lu trene binen yolcu, güzergahındaki Boğazköy istasyonunda inmiş ise Boğazköy satırının 42623 trenin iniş hanesine kaç yolcu inmiş ise onu toplayıp yazacak hangi varışlara inmişlerdir.

21/06 tarihinde 42623 numaralı kayıt yok.
Biz sizin işlerinizi bilmiyoruz, yardımcı olmak için doğru cümleler ile hatta mümkünse, sayfa adı, hücre adı, satır/sütun adları ile tariflerinizi yapın ki işler kolaylaşsın.

Geri