Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Excelde Farklı Karşılaştırmalar Yapma

ExcelDepo

Site Kurucusu

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba, Başlığı kullanıcılarımızı da cevaplara dahil etmek amacıyla özellikle açtım. Muhtemelen hepimiz Excel verilerimizde karşılaştırma yapıyoruzdur. Peki bu işlemi yaparken kullandığınız yöntemler nelerdir? Bir kaç cümle ya da kullandığınız formülleri yazarak konuya katılım gösterirseniz sevinirim. Konuya katılım gösterecek üyelerimize küçük bir sürprizim olacak. Teşekkürler

Çözüm
Merhaba, Ben de kullandığım bir yöntemi yazayım: Bazen iki listeyi alfabetik (küçükten büyüğe) sıralayıp satır satır tarayarak karşılaştırıyorum. Ha bir de farklılığın olduğu satırlarda araya satır ekleyerek aynı verilerin yan yana gelmesini sağlıyorum.
Verileri olduğu iki sütün/iki satır (verilerin olduğu kısım) seçtikten sonra Koşullu Biçimlendirme Hücre Vurgulama Kuralları Yinelenen Değerler Kısmından aynı içeriğe sahip verileri bulabiliyorum. Farklı olanlar da kalan kısımdan karşılaştırıp buluyorum.

Ben countif kullanarak range tabloları seçiyorum criteria da gene aynı tabloları seçiyorum bir e eşitse satır numaralarını ver diyorum listelerde hangileri yoksa hepsinin bilgilerini tek tek veriyor :)

Merhabalar 2 liste karşılaştırması var yok durumu için bu alternatifler de kullanılabilir
1659632361467.webp

Ekli dosyalar

• 1659632361467.webp
    1659632361467.webp
    136.5 KB · Görüntüleme: 71
Merhaba, Ben de kullandığım bir yöntemi yazayım: Bazen iki listeyi alfabetik (küçükten büyüğe) sıralayıp satır satır tarayarak karşılaştırıyorum. Ha bir de farklılığın olduğu satırlarda araya satır ekleyerek aynı verilerin yan yana gelmesini sağlıyorum.

Çözüm
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Kurucusu
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7